گفتگوی علی‌اف و پاشینیان در حضور پوتین

سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان به میزبانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با یکدیگر گفتگو کردند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه در مسکو در مورد روند پایان مناقشه قره باغ با یکدیگر گفتگو کردند.

در این نشست به میزبانی پوتین، پاشینیان جمهوری آذربایجان را متهم کرد که با انسداد گذرگاه لاچین باعث ایجاد بحران انسانی شده است.

وی این اقدام را یک نقض مستقیم آتش بس 2020 خواند که به جنگ 6 هفته‌ای بین دو کشور پایان داد. پاشینیان همچنین ارسال یک کار گروه ویژه بین‌المللی به منطقه برای ارزیابی شرایط را خواستار شد.

در این لحظه مشاجره‌های آنها در حضور پوتین بالا گرفت و علی‌اف در پاسخ گفت: باکو هیچ گذرگاهی را مسدود نکرده است. نیازی نیست از این تریبون برای اتهام‌های بی اساس استفاده کرد. 

علی اف: امضای توافقنامه صلح با ارمنستان اجتناب ناپذیر است

جمهوری آذربایجان ماه گذشته میلادی پس از چندین ماه انسداد گذرگاه لاچین، یک ایست بازرسی در این کریدور ایجاد کرد و علت این اقدام را اینطور توضیح داد که ارمنستان از این مسیر برای ارسال تسلیحات به قره باغ کوهستانی استفاده می‌کند. ادعایی که ایروان آن را رد کرده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، سران دو کشور به مدت چندین دقیقه در حضور پوتین به زبان روسی مشاجره را ادامه دادند که در نهایت رئیس جمهوری روسیه به آن پایان داد.

با وجود این اتفاقات، پاشینیان و علی‌اف هر دو اعلام کردند که در جهت حل و فصل مناقشه مبتنی بر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی یکدیگر، اخیرا پیشرفت‌هایی حاصل شده است. پیش از این نشست نیز علی‌اف گفت که زمینه‌های جدی برای دستیابی به صلح

پوتین نیز گفته آنها این فرصت را خواهند داشت که در مورد همه چیز با آرامش و به شیوه ای جدی صحبت کنند.

روسیه همواره به صورت سنتی میانجیگری بین دو کشور را در زمان اوج گرفتن مناقشات بر عهده داشته که اخیرا به علت تمرکز بر روی جنگ اوکراین ابتکار عمل به دست غرب افتاده بود.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه گفت که غرب در تلاش است در این درگیری دخالت کند و سیاست حفظ صلح روسیه را بی اعتبار کند.

مسائل باقی مانده بین دو طرف شامل تامین حقوق و امنیت حدود 120 هزار ارمنی ساکن در قره باغ کوهستانی است.

دیدار سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان در بروکسل

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار