کنفرانس بین‌المللی کمک به یمن؛ بهانه‌ای برای انداختن گوشه چشمی به فاجعه‌ای فراموش‌شده

امروز (دوشنبه) در ژنو کنفرانس مجازی وزرای کشورها برای جمع آوری کمک‌های مالی به یمن در حالی برگزار شد که به اذعان بسیاری تحلیلگران یمن فاجعه‌ای فراموش شده است که جهانیان توجه بسیار اندکی به آن دارند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "آر ان دی" آلمان در گزارشی به اوضاع فاجعه بار یمن پرداخته و نوشت: پول حداقل چیزی است که برای کمک به مردم این منطقه می توان ارائه داد. مناقشات در یمن سال هاست که به طول انجامیده و آسیب های سختی به این کشور وارد کرده است. حدود نیمی از مردم این کشور به کمک های غذایی نیاز دارند و صدها هزار کودک در این کشور گرسنه اند.

نویسنده در بخشی از این مطلب نوشته است: سازمان ملل، یمن را بزرگترین فاجعه انسانی دنیا ارزیابی کرده است. "حداقل کاری که حالا می توان انجام داد این است که درخواست کمک سازمان ملل را رد نکنیم؛ کمک های جمع آوری شده در سال گذشته بسیار کم و شرم آور بود."

این رسانه آلمانی همچنین می نویسد: مناقشات در یمن مسئله ای است که به راحتی به دست فراموشی سپرده شده و یا سرکوب می شود. کرونا هم شرایط در این کشور را پیچیده تر کرده است.

سازمان ملل متحد امروز (دوشنبه) از کشورهای جهان خواست که برای جلوگیری از بحران گرسنگی و قحطی در یمن کمک های مالی بشردوستانه اختصاص دهند. سازمان در این اقدام خواستار اختصاص 3.85 میلیارد دلار برای نیازهای بشردوستانه سال 2021 کشور یمن شده است.

امروز (دوشنبه) در ژنو کنفرانس مجازی وزرای کشورها برای جمع آوری کمک های مالی به یمن برگزار شد. در بیانیه سازمان ملل در آستانه برگزاری این کنفرانس آمده است: سال جاری میلادی حمایت و کمک های بشردوستانه به 16 میلیون یمنی، برای جلوگیری از گرسنگی گسترده در این کشور اختصاص یابد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز درباره این کنفرانس گفت که برای بیشتر مردم اکنون زندگی در یمن غیرقابل تحمل است و در این اوضاع به ویژه کودکان یمنی از شرایط جهنمی رنج می برند.

گوترش افزود: جنگ یمن یک نسل کامل از یمنی ها را درگیر خود کرده است؛ ما باید به آن پایان دهیم و بلافاصله با پیامدهای گسترده آن برخورد کنیم. پیش از 100 کشور در سطح وزیران در رویداد بین المللی جمع آوری کمک مالی برای یمن که امروز دوشنبه به صورت وبینار برگزار شد، شرکت کردند. این نشست به ابتکار سازمان ملل، سوئیس و سوئد برگزار می شود.

سازمان ملل متحد روز شنبه در تازه ترین گزارش خود درباره بحران یمن اعلام کرد که این کشور جنگ زده و فقیر در معرض شدیدترین قحطی تاریخ جهان قرار دارد.

گوترش: هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان می‌دهد/ لزوم آتش‌بس فوری و آغاز روند سیاسییمن| وحشت در اردوگاه نیروهای وابسته به ریاض در مأربیمن|اهمیت راهبردی نبرد مأرب همانند نبرد آزادی حلب/ استفاده حداکثری انگلیس و آمریکا از تروریست‌ها

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال 1394 با تشکیل ائتلاف عربی- آمریکایی، تجاوز به کشور یمن را آغاز کرد، اما ظرف بیش از شش سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز ‌اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.

دولت فدرال اتریش هم اعلام کرده که حدود 3 میلیون یورو برای این منظور اختصاص می دهد. صدر اعظم اتریش اعلام کرده که ما این گونه در کاهش یک نیاز اضطراری بزرگ در یمن ایفای نقش می کنیم.

معاون صدر اعظم اتریش هم اعلام کرده که حدود دو میلیون کودک زیر 5 سال در یمن از سوء تغذیه حاد رنج می برند و این کمک حیاتی است.

وزیر امور خارجه اتریش هم اعلام کرده که مردم یمن با توجه به اینکه دربرابر بحران کرونا تقریبا بی دفاع هستند در شرایط حادی قرار دارند. در یمن یک درگیری داخلی، یک اقتصاد از هم پاشیده، کمبود آب آشامیدنی، وبا، سیل و هم اکنون بیماری همه گیر کرونا جریان دارد.

"اوک لوتسما"، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در امور یمن هم در آستانه کنفرانس بین المللی کشورهای کمک کننده در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه گفت: جنگ در یمن باید همین الان تمام شود. این جنگ ویران کننده می‌تواند یمن را به کشوری بی ثبات تبدیل کند که بازسازی آن بسیار سخت و مشکل خواهد بود.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

وی با اشاره به این که امروز یمن با بدترین بحران توسعه در جهان مواجه هست، از کشور‌های کمک کننده خواست هر چه سریعتر به این کشور کمک مالی کنند.

وی افزود: یمن دو دهه برای پیشرفت های توسعه ای را از دست داده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم اعلام کرده که برلین هم می خواهد کمک های مالی خود به این کشور را افزایش دهد.

وی در آستانه برگزاری کنفرانس یمن اعلام کرد که امروز مسئله تنها جلوگیری از قحطی حاد در یمن نیست. هایکو ماس با اشاره به نبردهای خونین در این کشور بر سر بیماری های وبا، شیوع فلج اطفال و آفت ملخ ها و .. وضعیت مردم این کشور را فراتر از نیروی تصور هر کس دانست.

کنفرانس بین المللی کمک به مردم یمن در حالی برگزار می شود که جامعه بین المللی همچنان در قبال فجایعی که عربستان در این کشور انجام می دهد سکوت کرده و به زعم مقام های سازمان ملل تمایل کشورهای ثروتمند دنیا هم در این شرایط برای پرداخت کمک های مالی به مردم یمن کم تر شده است.

این طور به نظر می رسد که جامعه بین المللی دست روی دست گذاشته و تنها از دور نظاره گر رنج و بدبختی مردم بی پناه این کشور است.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار