چرا عربستان سعودی تصاویر و ویدیوهای حملات ارتش یمن را منتشر کرد؟

رسانه‌های عربستان سعودی شب گذشته تصاویر و فیلم‌های مربوط به حمله موشکی و پهپادی ارتش یمن را به رغم ادعای رهگیری، منتشر کردند که طی هفت سال از تجاوز ائتلاف به رهبری ریاض به یمن، تقریبا غیرمعمول و کم سابقه است.

به گزارش ذاکرنیوز ، تا هفت روز دیگر جنگ عربستان سعودی و امارات متحده عربی علیه یمن وارد هشتمین سال خود می‌شود و این دو کشور متجاوز هنوز با اهدافی که در روزهای اول تجاوز نظامیشان به این فقیرترین کشور عربی اعلام کرده‌اند، هزاران فرسخ فاصله دارند و می‌توان گفت که این اهداف اعلامی، به اهداف تقریبا دست‌نایافتنی تبدیل شده است.

از این رو، ائتلاف عربی ضد یمن به سرکردگی ریاض با درک این واقعیت تلخ بعد از هفت سال تجاوز و جنایت در حق مردم یمن، اخیراً شورای همکاری خلیج فارس را واسطه کرده که برای برون‌رفت از باتلاقی که خود درست کرده، پیشنهاد انجام گفت‌وگو بین طرف‌های درگیر (در اصل بین متجاوزان و نیروهای یمنی ضد متجاوزان) داده است، آن هم در پایتخت ریاض. ظن قریب به یقین این پیشنهاد هم همانند پیشنهادهای قبلی سعودی‌ها متجاوز به نتیجه نخواهد رسید؛ چرا که عربستان سعودی و متحد آن یعنی امارات بعد از هفت سال تمام جنایت و کشتار در حق مردم یمن همچنان از منظر خود به این باتلاق نگاه می‌کنند تا به قول خودشان «آبرومندانه» از آن بیرون بیایند، ولی دولت نجات ملی و انصارالله یمن که بخشی از این دولت است، طی یک هفته اخیر تأکید کرده است که ائتلاف متجاوز نمی‌تواند از تبعات و جنایت‌‌های این سالیان فرار کند و قسر دربرود.

با این حال، بامداد امروز یکشنبه بعد از آنکه برخی از کاربران عربستانی در شبکه‌‌های اجتماعی مانند توییتر از شنیدن شدن انفجار و آتش سوزی در نزدیکی تأسیسات نفتی و انرژی مانند نیروگاه گاز مایع و نیروگاه تولید برق خبر داده و تصاویر و فیلم این انفجارها را منتشر کردند، برای اولین بار رسانه‌‌های رسمی عربستان سعودی مانند العربیه و خبرگزاری واس این فیلم‌ها را به رغم ادعای رهگیری موشک‌‌ها و پهپادهای یمن، منتشر کرد.

به عنوان مثال، العربیه نوشت که آثار «حملات خصمانه و تهاجمی به تأسیسات اقتصادی و اموال شخصی در جنوب کشور». این اقدام رسانه‌های سعودی برخلاف رویه قبلی آن‌ها در پوشش عملیات تلافی‌جویانه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در عمق عربستان بوده است؛ دولت سعودی طی این هفت سال تلاش کرد که تا جایی که می‌توانست از انتشار این تصاویر نه تنها در رسانه‌های رسمی بلکه حتی در شبکه‌های اجتماعی ممانعت کند و همانند امارات بعد از دو عملیات ارتش یمن علیه این کشور همزمان با تحولات جبهه مأرب، اعلام کرد که با منتشر کنندگان این گونه تصاویر که به امنیت ملی کشور آسیب می‌زند، مقابله خواهد کرد.

ارتش یمن این حمله و عملیات را تأیید و بیانیه‌ای در این ارتباط منتشر کرد. سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن امروز نوشت که کنفرانس خبری سالانه خود درباره عملیات یک سال گذشته نیروهای مسلح این کشور و دستاورهای آن‌ها را که قرار بود امروز ساعت سه به وقت صنعاء برگزار شود، به فردا یعنی دوشنبه موکول شده است.

ارتش یمن: تأسیسات نفتی در ریاض پایتخت عربستان را هدف قرار دادیم

طی هفت سال جنگ ائتلاف سعودی و اماراتی به یمن، عربستان سعودی که فکر می‌کرد به تنهایی می‌تواند به زعم خود نیروهای متحد ایران، یعنی انصارالله یمن را به زانو درآورد، طی یکی دو سال اخیر با افزایش تبعات اقتصادی ناشی از جنگ و بدنام شدن سعودی‌ها در جامعه بین الملل و نزد افکار عمومی کشورهای دیگر به این فکر افتاد که هرچه سریعتر راهی برای برون رفت آبرومندانه از باتلاق ذلتی که خود به دستانش ایجاد کرده، خارج شود حتی در برخی مقاطع مانند عملیات به تأسیسات نفتی آرامکو در سال 2019 در البقیق و خریص تلاش کرد که با نشان دادن آثار این حملات و تأثیری که بر بازار جهانی نفت خواهد گذاشت، دستکم جنگ وحشیانه خود علیه یمن را توجیه کند و در نهایت، آمریکا را برای فیصله دادن به این جنگ و کمک به خروج آبرومندانه ترغیب کند. با این حال، اقدام آمریکا در خارج کردن سامانه‌های پدافندی از عربستان (شهریور 1400)  نشان داد که ریاض همانند گذشته برای واشنگتن اهمیت ندارد.

همین بی‌محلی آمریکایی‌ها باعث شد که بنا به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از وال‌استریت ژورنال، بن سلمان و بن زاید، ولی‌عهد سعودی و امارات به تماس تلفنی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بی‌توجهی کنند؛ بایدنی که می‌خواست با افزایش تولید نفت، کمبود حاصل از جنگ روسیه علیه اوکراین و تحریم‌های ضد روسی واشنگتن را با نفت امارات و عربستان جبران کند.

همین بی‌نتیجه بودن تماس‌های بایدن، باعث شد که هفته گذشته بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس که در این جنگ اوکراین مواضع تندتری علیه روسیه داشته باشد، سراسیمه به ابوظبی و سپس ریاض برود تا این دو پایتخت عربی را به افزایش تولید نفت راضی کند؛ سفری که بنا به ادعای بایدن نتیجه بخش بوده و علاوه بر توافقی راهبردی به قول وی در این راستا، سه کشور به دنبال تقویت روابط و همکاری خود در زمینه دفاعی و امنیت هستند.

روزنامه نشنال اسکاتلند نوشت که هدف از این سفر جانسون بعد از اعدام جمعی 81 نفر به عربستان و امارات، قانونی کردن این جنایت‌‌ها در کنار جرایم جنگی ائتلاف متجاوز در یمن است. روزنامه میرور نیز نوشت که توافق نفتی انگلیس با «رژیم وحشی سعودی»، توافق با «شیطان دیگر است.» ناظران و تحلیلگران مسائل عربستان سعودی بر این باورند که این اقدام سعودی‌ها در پخش تصاویر عملیات موشکی و پهپادی یمن، در راستای پروپاگاندای ریاض برای توجیه جنگ و جنایت‌های خود در حق یمن است؛ گذشته از این، عربستان سعودی با درک همبستگی غرب با اوکراین در جریان جنگ علیه این کشور، تلاش دارد با تغییر رویه پوشش اخبار تحولات مربوط به جنگ یمن در رسانه‌های خود، افکار عمومی و سیاستمداران غرب را نسبت به خود جلب کند تا ریسمانی برای خارج کردن متجاوزان در باتلاق یمن به سمت آن‌ها انداخته شود.

سازمان ملل در تازه ترین آمار خود (دوم آذر 1400) از تلفات و قربانیان جنگ عربستان سعودی اعلام کرده که 337 هزار نفر مستقیم و غیر مستقیم طی هفت سال تهاجم کشته شده‌‌اند. سازمان ملل گفته که 60 درصد این تعداد به صورت غیر مستقیم کشته شده‌اند که 40 درصد از این تعداد می‌شود 150800 نفر. هر نه دقیقه یک کودک یمنی زیر 5 سال جان می‌دهد.

 

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار