نقش آمریکا در اعتراضات اخیر در تفلیس چیست؟

به گزارش ذاکرنیوز به نقل از خبرگزاری «نووستی»، جیک سالیوان، مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی در جریان گفتگوی تلفنی با سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان، به وی هشدار داده که کشورش نباید به روسیه هیچ کمکی برای دور زدن تحریم‌ها بکند.

در بیانیه مطبوعاتی منتشر شده امروز، شنبه از سوی کاخ سفید آمده است: سالیوان بر لزوم عدم تبدیل گرجستان به بستری مناسب برای دور زدن [تحریم‌ها] به رئیس جمهور زورابیشویلی تاکید کرد. مشاور امنیت ملی ایالات متحده به زورابیشویلی تاکید کرد که واشنگتن به حمایت از دموکراسی در گرجستان ادامه خواهد داد. وی همچنین یادآور شد که ایالات متحده از پس گرفته شدن لایحه "عوامل نفوذی خارجی" خرسند است.

طبق این اطلاعات، طرفین همچنین به بررسی موضوعاتی مانند اعتراضات در گرجستان، عضویت این کشور در اتحادیه اروپا و اجرای اصلاحات لازم برای پیوستن به این اتحادیه پرداختند.

دست داشتن سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در اعتراضات اخیر در گرجستان 

یک ژنرال ارتش گرجستان ابراز عقیده کرده که، اعتراضاتی که چند روز قبل در تفلیس برگزار شد، یک اقدام تحریک آمیز و برنامه ریزی شده از سوی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا برای تغییر دولت کنونی در این کشور است.

وی تاکید کرد: دولت گرجستان مدت‌هاست اعلام کرده که جبهه دومی علیه روسیه در گرجستان وجود نخواهد داشت، بنابراین دولت آمریکا در تلاش است تا گرجستان را از طریق تحریک نیروهای سیاسی مخالف مجازات کند. این نمایندگان سرویس‌های ویژه آمریکایی و اوکراینی بودند که این تجمع اعتراض آمیز گسترده را سازماندهی کردند، اما این نقشه هم ناکام ماند.

این ژنرال ارتش گفت: همه چیز سریعاً سازماندهی شد. ماموران آمریکایی و اوکراینی و گروه های رادیکال گرجی همگی خود را به تفلیس رساندند و به مدت دو روز به ساختمان پارلمان حمله کردند. البته آنها نتوانستند آن را تصرف کنند، زیرا نه تنها دولت گرجستان و مجریان قانون بر این واقعیت تکیه دارند که جبهه دومی در گرجستان بوجود نخواهد آمد، بلکه 95 درصد از جمعیت گرجستان هم مخالف آن هستند. بنابراین آنها چیزی بدست نیاوردند و بدین ترتیب آن 4 الی 5 هزار نفری که جلوی مجلس ملی جمع شده و اعتصاب می‌کنند، انگار که نمی‌خواهند قانون تصویب شود. این یک اقدام تحریک آمیز است که توسط سرویس های اطلاعاتی آمریکا سازماندهی شده است.»

در همین رابطه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز روز جمعه یادآور شد که اعتراضات در گرجستان علیه لایحه "عوامل نفوذی خارجی"، تنها بهانه ای برای تغییر زورمدارانه قدرت حاکمه در این کشور بود و این وضعیت خود بسیار یادآور انقلاب میدان سال 2014 در اوکراین است.

وی همچنین اعتراضات در گرجستان و مولداوی را مقایسه کرده و ابراز تعجب کرد که چگونه کشورهای غربی واکنش متفاوتی به رویدادهای سیاسی در این دو کشور نشان می دهند. 

پیش از این گزارش شده بود که در جریان ناآرامی‌های مقابل پارلمان، یکی از مبارزان "لژیون ملی گرجستان" نیز در میان بازداشت شدگان بود. مشخص است که وی به طور خاص برای شرکت در اعتراضات به پایتخت گرجستان بازگشته بود.

 روز دوشنبه 7 مارس، پس از آنکه پارلمان این کشور در اولین قرائت پیش نویس قانون مربوط به "شفافیت نفوذ خارجی" را تصویب کرد، اعتراضات گسترده ای در تفلیس برگزار شد. این سند شرایط ثبت سازمان های غیردولتی و رسانه های دریافت کننده بودجه خارجی را تعیین کرده است. این اعتراضات تا روز پنج شنبه 9 مارس ادامه داشت.

در پایان، حزب حاکم "رویای گرجستان" و حزب "قدرت مردم" با صدور یک بیانیه مشترک اعلام کردند که این لایحه از دستور کار پارلمان خارج شده است. سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان نیز به نوبه خود این تصمیم را یک پیروزی برای جامعه خواند و کنار گذاشتن این لایحه را اقدامی درست ارزیابی کرد.


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار