مذاکرات سیاسی میان دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب

مذاکرات سیاسی میان دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات برای اجرای بخش سیاسی توافق ریاض یکشنبه آغاز شد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از ایسنا، به نقل از روزنامه العربی الجدید، یک منبع در دولت مستعفی یمن گفت: تیم‌های سیاسی دولت یمن و شبه‌نظامیان شورای انتقالی نشست‌های خود را در ریاض برای تعیین استاندار جدید عدن و رئیس پلیس آن آغاز کرده‌اند.

این منبع افزود: مذاکرات سیاسی اولیه همچنین شامل منطقه چهارم نظامی خواهد بود و فرمانده آن فضل حسن که از شبه نظامیان شورای انتقالی حمایت می‌کند تغییر خواهد کرد.

در صورت توافق با تعیین استاندار عدن، رئیس پلیس و فرمانده منطقه چهارم نظامی بعدا مذاکرات به مرحله بعدی برای تشکیل "دولت شایسته" با ۲۴ پست منتقل خواهد شد.

برخلاف این منبع یک منبع در ریاست‌جمهوری مستعفی یمن اعلام کرد مذاکرات مستقیم هنوز آغاز نشده است.

قرار است محمد آل جابر، سفیر عربستان نقش میانجیگر را در انتقال دیدگاه‌ها میان دو طرف ایفا کند.

به گفته یک منبع دولتی هیچ گونه تغییری در تیم سیاسی مذاکره کننده از سوی دو طرف ایجاد نشده است. احمد بن دغر، مشاور عبدربه منصورهادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن نماینده دولت مستعفی و ناصر الخبجی، نماینده شبه‌نظامیان شورای انتقالی است.

عربستان دوره زمانی برای مذاکرات سیاسی مشخص نکرده است.

از سوی دیگر منابع نظامی اعلام کردند جبهه‌های استان ابین شنبه شاهد آرامش شکننده بود. به گفته این منابع منصورهادی به نیروهای خود دستور داده به آتش‌بس پایبند باشند.

برخی منابع نیز اعلام کردند نقض‌هایی در برخی محورها صورت گرفت اما یکشنبه آرامش به تمام جبهه‌ها بازگشت.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار