قرائتی: باید نهضتی برای تفسیر قرآن کریم شکل بگیرد

رئیس هیئت امنای بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) ضمن انتقاد از مهجوریت قرآن کریم در جامعه، گفت: باید در کنار تجوید و قرائت، به تفسیر کلام وحی نیز بها داد، بنابراین لازم است در این ایام به صورت ویژه نهضتی برای تفسیر قرآن کریم شکل گیرد.
- اخبار استانها -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، حجت الاسلام محسن قرائتی در سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی که به میزبانی شیراز؛ سومین حرم اهل بیت (ع) در ایران اسلامی برگزار شد، گفت: عمر امام زمان (عج) در قرآن کریم بیان شده و آیه‌ای از سوره بقره داستان عزیز پیامبر را نقل می‌کند که سوار بر مرکب خود به اذن خداوند از دنیا رفت و پس از 100 سال دوباره زنده شد؛ همچنین طعام و مابقی وسائل او هنوز تازه و سالم بود، بنابراین امام زمان (عج) نیز می‌تواند با فرمان خداوند متعال تا چندین هزار سال زنده باشد.

حجت الاسلام قرائتی ماه‌های رجب، شعبان و رمضان را ماه قرآن کریم عنوان کرد و افزود: 45 سال از انقلاب اسلامی در ایران می‌گذرد، اما سهم قرآن داده نشده و به آن عمل نشده است، زیرا باید در کنار تجوید و قرائت، به تفسیر کلام وحی نیز بها داد، بنابراین لازم است در سه ماه مبارکه رجب، شعبان و رمضان به صورت ویژه نهضتی برای تفسیر قرآن کریم شکل گیرد.

این مفسر قرآن کریم با تاکید بر اینکه شب قدر زمان نزول قرآن کریم است، بیان کرد: متاسفانه در شب قدر که زمان نزول قرآن کریم است نیز آیات الهی مهجور است و در آن لیالی نیز سهمی ندارد و به اعمال شب قدر و دعای جوشن و .. توجه می‌شود از این رو باید تفسیر قرآن را مورد اهتمام قرار داد. 

رئیس هیئت امنای بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نظریه ولایت فقیه به زمان حضرت موسی (ع) برمی‌گردد، تاکید کرد: خداوند متعال در سوره مائده؛ آیه 44 می‌فرماید که ما تورات را فرستادیم که در آن هدایت و روشنایی است و پیغمبرانی که تسلیم امر خدا هستند که به آن کتاب بر یهودان حکم کنند و نیز خداشناسان و علمایی که مأمور نگهبانی (احکام) کتاب خدا هستند و بر (صدق) آن گواهی دادند. بنابراین در این آیه شاهد هستیم که حکومت علما بر اساس کتاب آسمانی وجود دارد، پس در زمان امروز نیز ولایت فقیه، رونوشتی از امام زمان (عج) است که باید از این ولایت تبعیت کرد.

حجت الاسلام قرائتی تصریح کرد: در نظام آموزشی ما هر چقدر انسان با سواد‌تر می‌شود، بیشتر از دین فاصله می‌گیرد، از این رو باید ساختار مورد بررسی قرار گیرد و مبحث قرآن کریم به‌صورت ویژه دیده شود. همچنین از طلاب و روحانیت خواستاریم در تبلیغ و منبر‌های خود حداقل تفسیر چند آیه از قرآن کریم را بیان کنند.

رئیس هیئت امنای بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) با بیان اینکه آیات قرآن کریم حرف‌های نو دارد و پس از گذشت چندین قرن از نزول آیات، در این روزگار معجزه محسوب می‌شود، تاکید کرد: باید در مساجد ما تفسیر قرآن کریم رواج پیدا کند؛ حدیث داریم که در زمان ظهور امام زمان (عج) در همه مناطق خیمه قرآنی راه‌اندازی خواهد شد. اگرچه تجوید و حفظ آیات کمال بوده، تدبر در قرآن کریم نیز واجب است، از این رو باید تفسیر قرآن کریم از تشکیلات ملی و دولتی فراتر رفته و در این راستا یک نهضت شکل بگیرد. 

برگزاری 3 اجلاسیه سراسری فعالان مهدوی با حضور 800 موسسه برتر

حجت الاسلام کاظم صدیقی؛ امام جمعه موقت تهران هم گفت: خداوند متعال تجلی قدرت معنویت و مرجعیت ایمانی را در سودای قلوب مردم ایران قرار داد و این زمینه‌ای بود تا به دست فقیه عارف شجاع پرچم حق برافراشته و با خون جوانان بسیاری آبیاری شود.

وی با بیان اینکه جریان انقلاب اسلامی پس از امام خمینی (ره) با سیر مقبول تکامل خود را طی کرد، افزود: امروز شاهد تولد مقاومت و صدور مبارزه با ظلم در تمام دنیا هستیم و برای نخستین بار تمام مردم دنیا علیه اسرائیل و ظلم فاحش او بر انسان‌ها عکس العمل نشان دادند.

حجت الاسلام صدیقی با تاکید بر اینکه امام خمینی (ره) مسیر انقلاب اسلامی را به سوی ظهور امام زمان و قیام مستضعفان نشانه گیری کرد، گفت: در فرصت‌های مختلف رهبر معظم انقلاب یاد آوری می‌کنند که این انقلاب مقدمه بوده و در بیانیه گام دوم انقلاب خط را مشخص کردند تا آمادگی جهانی را در این مسیر فراهم کنند. 

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: حضور حجت الاسلام قرائتی با وجود مشکلات جدی جسمی در تمام محافل اهل بیت (ع) حکایت از یک باور جدی دارد که خدا و آخرت وجود دارد و رسالت ما در این عالم احیای خود و بشریت است. 

بنابه گفته این استاد حوزه علمیه، در روایتی مستند نقل شده که هیچ کسی تا زمانی که حضور باطنی نداشته باشد و در تکوین او نور توحید نباشد و سرشست او آمادگی نداشته باشد، خدا را نمی‌شناسد.

وی با بیان اینکه خداوند متعال بر ما بندگان منت گذاشت و تجلی کرد و در آینه ولایت خود را به دل‌های مشتاق نشان داد، گفت: مظهر کامل خدا حجت الله اعظم است و در درجه اول برکت وجود امام معصوم آینه کاملی است که مردم در این آینه صفات کمال و جمال را مشاهده می‌کنند.

حجت الاسلام صدیقی با اشاره به اینکه زندگی انسان در سرای آخرت است و در دنیا چند روزی بیشتر حضور نداریم و باید ابدیت خود را با این چند روز زندگی تامین کنیم، افزود: اگر امامان معصوم نبودند جاذبه دنیا ما را از آخرت غافل می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه از شئون انقلاب اسلامی که امام خمینی به نیابت ولی الله اعظم به دست گرفت، امر به معروف است، گفت: حرکت عاشورایی که امام خمینی شروع کرد، یک حرکت معنادار بود و تشخیص داده بود که باید خون به پیکره اسلام تزریق شود تا راه حق ادامه پیدا کند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه بالاترین امر به معروف و نهی از منکر تشکیل حکومت اسلامی و مقابله با طاغوت و حفظ نظام واجب است، ادامه داد: انقلاب اسلامی مهدوی بود و برخی از بزرگان باور داشتند که امام خمینی (ره) ظهور صغری را کلید زده است؛ بنا به تعبیر اندیشمندان در بین الطلوعین ظهور قرار داریم، از این رو نشانه‌های ظهور یکی پس از دیگری در حال نمایان شدن است.

حجت الاسلام صدیقی درخصوص جایگاه ولایت و امامت نیز گفت: امام صادق (ع) نقل می‌کنند خداوند فرموده امتی که زیر پرچم امامت نرفته و تحت حکومت امامی که از جانب خداوند متعال انتخاب نشده باشد، حضور داشته باشند، به طور قطع گرفتار خواهند شد، اگرچه در کار‌های فردی خود پرهیزگار باشند. در مقابل اگر زیر پرچم امام عادلی که مشروع است، زندگی کنند، حتی اگر نواقصی در اعمال فردی داشته باشند، به سر منزل مقصود خواهند رسید. 

وی با اشاره به اینکه کسی که ولایت نداشته باشد، دیانت او بودن در جبهه کفر است و اعمال فردی او تاثیر نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: قوام امامت به اقتدار ولایت و امر به معروف و نهی از منکر است.

استاد حوزه علمیه در پایان سخنان خود عملکرد مجمع راهبردی اندیشه مهدویت را مورد توجه قرار داد و گفت: در سال اخیر 3 اجلاسیه سراسری فعالان مهدوی با حضور 800 موسسه برتر و سران کشوری برگزار شده و همایش بین المللی امام بیداری و سلسله همایش بین انقلاب اسلامی نیز از مجموعه عملکرد مجمع است.

امام جمعه موقت تهران از پژوهش و تدوین 16 درسنامه مهدویت خبر داد و افزود: تشکیل فراکسیون مهدویت با بیش از 70 نفر داوطلب در مجلس شورای اسلامی و برگزاری دو نشست سران کانون‌های مهدویت نیز از نمونه عملکرد‌های مجمع است.

انقلاب اسلامی؛ زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت

محمد هادی ایمانیه؛ استاندار فارس نیز ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن دهه مبارک فجر، تاثیر مهدویت بر انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و گفت: مردم ایران به امام خمینی (ره) پرچمدار انقلاب اسلامی به دید نائب الامام و مرجع شیعه نگاه می‌کردند، از این رو فرمان ایشان را اطاعت کرده و باعث رخ دادن این انقلاب بزرگ شدند و این فرمان‌پذیری را به کرات شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه انقلابیون و رهبران این حرکت باشکوه اکثریت از معتقدین به مهدویت و متدینین بودند، افزود: اگر دفاع مقدس در آن زمان که همه جهان بر علیه ایران بودند، باعث حفظ کشور شد، به دلیل اطلاعات از فرمان نائب الامام بود، بنابراین جایگاه مهدویت و اطاعت از نائب امام زمان (عج) کاملا مشهود است.

استاندار فارس انقلاب اسلامی را عامل انتشار مهدویت دانست و عنوان کرد: مردم تصور داشتند که جانشین امام معصوم باید در جامعه حاکم باشد و به غیر از آن حکومت مشروعیت ندارد، از این رو انقلاب اسلامی رقم خود و اکنون نهضت انقلاب اسلامی و مهدویت به ایران محدود نشده و گروه‌های منتظر توسط شیعیان و غیرشیعیان تشکیل شده و مقاومت در جهان اسلام و فعالیت برای زمینه سازی ظهور حجت شکل گرفته است. 

بنابه گفته نماینده عالی دولت در فارس، رهبر معظم انقلاب در گام دوم فرمودند که برای نزدیک شدن انقلاب به آرمان بزرگ یعنی آمادگی ظهور، باید از 5 مرحله انقلاب اسلامی عبور کنیم و امام خمینی (ره) فرمودند که ما همه انتظار فرج داریم و باید کوشش کنیم قدرت اسلام و مقدمات ظهور فراهم شود، بنابراین تاثیر متقابل انقلاب اسلامی و مهدویت را می‌توان به خوبی لمس کرد.

برپایی بیش از 100 دپارتمان دانشگاهی در مراکز علمی دنیا در ارتباط با مهدویت

ایمانیه تصریح کرد: پیش از انقلاب اسلامی دیدگاه حاکم بر طرفداران فرهنگ مهدویت منفعلانه بود و صرفا به دعا و مجلس ندبه ختم می‌شد، اما انقلاب اسلامی فرهنگ مهدویت را تغییر داد و عنوان کرد که منتظران با تلاش در میدان عمل، برای ظهور بسترسازی می‌کنند و اگر امام ظهور کردند چیزی کامل‌تر از این الگوی فعلی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی مهدویت را در جهان طنین‌انداز کرد و خیلی از افراد ناآگاه در دنیا با این فرهنگ آشنا شدند، اضافه کرد: بیش از 100 دپارتمان دانشگاهی در مراکز علمی دنیا در ارتباط با مهدویت برپا شده که نشان از اهتمام دنیا به منجی عالم بشریت دارد. انقلاب اسلامی باعث شد مکتب اهل بیت بهترین راه نجات مشکلات بشریت معرفی شود و خیلی از جوانان در این 45 سال عمر انقلاب اسلامی جذب مهدویت شدند.

استاندار فارس درخصوص تفکرات مذاهب مختلف درخصوص منجی عالم بشریت، بیان داشت: تشیع تنها مذهبی است که اعتقاد دارد موعود آن زده است و جهانی را ایجاد می‌کند که هیچ عیب و نقصی نخواهد داشت و با عدالت از حداکثر آفریده خداوند متعال استفاده خواهد شد. در جوامع غربی جوانان به پوچی رسیده‌اند و نیازمند فرهنگی بر صدق و اخلاق هستند که به نظر می‌رسد فرهنگ مهدویت راهکار این موضوع باشد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار