الجزیره بررسی کرد؛

قتل «ابوعاقله» جنایت جنگی است

وبگاه شبکه الجزیره با انتشار مطلبی، ضمن تشریح مواضع فعالان حقوقی در خصوص جنایت ترور «شیرین ابوعاقله» اعلام کرد که این فعالان خواستار محاکمه صهیونیست‌ها در دیوان کیفری بین‌المللی هستند.

 به گزارش ذاکرنیوز، وبگاه شبکه الجزیره مطلبی را در خصوص شهادت «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی این شبکه منتشر کرد. در ادامه مشروح گزارش شبکه الجزیره را مطالعه می‌کنید؛


در جریان مراسم تشییع پیکر شهید ابوعاقله همگان خواستار مجازات و محاکمه رژیم صهیونیستی در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات مختلف علیه خبرنگاران شدند. این خواسته‌ای است که هر دفعه بعد از شهادت یک خبرنگار به دست رژیم صهیونیستی، مطرح می‌شود.


البته ناگفته نماند که این تنها خواسته و مطالبه شرکت کنندگان در مراسم تشییع پیکر شیرین ابوعاقله نیست بلکه افکار عمومی ازجمله روزنامه نگاران، سیاستمداران و حقوقدانان نیز چنین مطالبه‌ای دارند. اما سوال اینجاست که از لحاظ حقوقی، آیا امکان محاکمه رژیم صهیونیستی در دیوان کیفری بین المللی وجود دارد؟ در همین ارتباط، «فرانچسکو آلبانیز» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور فلسطین سخنانی را مطرح کرده است.


وی می‌گوید: اتفاقی که روز چهارشنبه رخ داد یک جنایت جنگی بود. از لحاظ قوانین بین المللی، می‌توان گفت که قتل ابوعاقله یک جنایت جنگی محسوب می‌شود. علت این مسأله هم آن است که تأمین امنیت خبرنگاران یک مسئولیت قانونی است و باید رعایت شود. چنین چیزی حتی در مناطق محل درگیری نیز باید اجرایی شود. گزارشگر ویژه سازمان ملل ادامه داد: بر این اساس، اسرائیل باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. لازم است اسرائیل در دیوان کیفری بین المللی محاکمه شود.


این مقام سازمان ملل متحد همچنین عنوان کرد: کاملاً واضح است که جنایت علیه ابوعاقله به صورت تعمدی اتفاق افتاده است. از آنجایی که وی دارای تابعیت آمریکایی نیز بوده است، بنابراین شرایط پیگیری قانونی این اتفاق توسط خانواده شهید فلسطینی تسهیل خواهد شد. ما معتقدیم که تیراندازی به سمت ابوعاقله به صورت عمدی اتفاق افتاده است.


از سوی دیگر، «شعوان جبارین» مدیر مؤسسه «حق» نیز سخنانی را در این زمینه مطرح کرد و گفت: مؤسسه ما از طریق بررسی‌های میدانی و شنیدن اظهارات شاهدان عینی به این نتیجه رسید که یک جنایت تمام عیار اتفاق افتاده است. این جنایت کاملاً عامدانه بوده است.


وی اظهار داشت: تحت پیگرد قرار دادن عاملان این جنایت می‌تواند نقطه عطفی در مسیر تحقیقات پیرامون جنایت‌های جنگی در فلسطین باشد. تاکنون جنایات فراوانی علیه خبرنگاران اتفاق افتاده است. از همین روی، باید از فضای ایجاد شده پس از شهادت شیرین اب عاقله، برای محاکمه صهیونیست‌ها استفاده کرد. اکنون شاهد شکل‌گیری یک حمایت مردمی گسترده از شهیده شیرین ابوعاقله هستیم.


در همین حال، «حلمی الاعرج» مدیر مرکز آزادی‌ها نیز می‌گوید: فلسطینیان در مستندسازی جنایات رژیم صهیونیستی نقش مهمی دارند. همین مستندسازی‌ها زمینه محاکمه صهیونیست‌ها در دیوان کیفری بین المللی را فراهم می‌کند. اسرائیل باید به خاطر جنایت‌هایش علیه خبرنگاران در اراضی اشغالی مجازات شود. این اولین باری نیست که آنها مرتکب جنایت می‌شوند. اسرائیلی‌ها در کشتار خبرنگاران سابقه طولانی دارند.


وی در ادامه اظهاراتش در این زمینه عنوان کرد: تمامی سازمان‌ها و نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل متحد باید به مسئولیت‌های قانونی خود در قبال اقدامات غیرقانونی اسرائیل عمل کنند. آنها باید جنایتکاران جنگی را تحت پیگرد قانونی قرار دهند. با تمامی اینها اکنون شاهد استانداردهای دوگانه نهادهای بین المللی در قبال جنایات جنگی اسرائیل هستیم. هرگاه پای صهیونیسم در میان باشد، جامعه جهانی سکوت می‌کنند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار