فعالان اقتصادی مناطق آزاد کشور سردرگم هستند

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از تناقض در قوانین و تعدد بخشنامه‌ها، به عنوان مهمترین عامل سردرگمی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد نام برد.

به گزارش  ذاکرنیوز؛ احمد جمالی در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی منطقه آزاد قشم با دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور اظهار داشت: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور برای حذف و اعمال معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد با بخش‌های مختلف دولت و نمایندگان مجلس در حال رایزنی و مذاکره است.

وی افزود: ویژگی‌های خاص مناطق آزاد کشور در این قانون به صورت عام پیش بینی شده که موجب تناقض‌هایی در اجرا شده و مشاهده می‌شود در برخی موارد تولیدکنندگان مناطق آزاد باید به دفعات مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند.

به گفته معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، اگر به زنجیره تامین کالا در مناطق آزاد به صورت جامع و کامل نگاه شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی در بخش دیگری از مباحث خود، گفت: برای تحول در سیستم حمل و نقل مناطق آزاد با سازمان اموال تملیکی برای اختصاص خودروهای وارداتی دپو شده در گمرک به مناطق آزاد و سیستم حمل و نقل این مناطق مذاکراتی انجام شده است.

جمالی تصریح کرد: در موضوع سهمیه واردات کالای همراه مسافر، پیشنهاد افزایش دو برابری آن مطرح کرده‌ایم که امیدواریم مورد موافقت دولت قرار گیرد.

وی از تجارت به عنوان جاده‌ای دو طرفه نام برد که یک طرف آن واردات و طرف دیگرش صادرات کالاست که در کنار ه برایم اقتصاد کشور مورد نیاز هستند.

این مقام اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور ادامه داد: اینکه گفته می‌شود مناطق آزاد تبدیل به دروازه واردات شده‌اند اشتباه است و حجم مجموع واردات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور حدود 1 میلیارد دلار می‌باشد که در مقایسه با واردات کل کشور بسیار اندک و ناچیز است.

وی اعلام کرد: خوشبختانه مجوز تاسیس بانک فرامرزی (آفشور) در مناطق آزاد و همچنین مجوز شرکتی با هدف تامین سرمایه جهت فعالیت در مناطق آزاد اخذ شده و سرمایه گذاران علاقه‌مند به این حوزه‌ها می‌توانند در این زمینه‌ها اقدام نمایند.

جمالی به موضوعات ویژه قشم هم پرداخت و گفت: فعال شدن سایت بانکرینک در منطقه سلخ قشم، تامین آب شرب مورد نیاز روستاهای جزیره، حل برخی موضوعات مرتبط با گمرک در منطقه آزاد قشم، تسهیل و حل مشکلات مربوط به فرآیند ثبت سفارش، بهبود وضعیت اشتغال و کسب و کار در این منطقه آزاد نکات دارای اهمیتی هستند که باید به صورت ویژه برای آنها برنامه‌ریزی کرد.

سعید محمد: معافیت مالیاتی و گمرکی در مناطق آزاد اعمال شودبازدید دبیر شورای عالی مناطق آزاد از پل خلیج فارسسرمایه‌گذاران مناطق آزاد نگران سرمایه خود هستندسخنگوی کمیسیون اقتصادی: مناطق آزاد و ویژه از مالیات بر عایدی سرمایه مستثنی شدندمصوبه دولت روحانی درباره ماموریت به مناطق آزاد باطل شد

بهبود تعامل درون و برون سازمان منطقه آزاد قشم

دستیار ویژه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم هم در این نشست گفت: داده‌های علمی، پژوهشی و یافته‌های میدانی تیم مدیریتی مدیرعامل جدید این سازمان نشان می‌دهد که خواسته‌های مطرح شده از فعالان اقتصادی، در حقیقت کف مطالبات و کاملا در چارچوب قوانین است و باید برای حل آنها با هم افزایی بخش ‌ای مختلف دولت و برقراری ارتباطی سازنده و تعامل برنامه ریزی شود.

علی اکبر رضایی اظهار داشت: آنچه امروز در مناطق آزاد اجرا م‌ شود با آنچه در قانون مناطق آزاد به عنوان چارچوب اصلی فعالیت این مناطق پیش بینی شده فاصله دارد.

وی با اشاره به اهمیت بهبود وضعیت ارتباط و تعامل درون و برون سازمانی، تصریح کرد: ما در حوزه ارتباطات درون سازمانی نیازمند مدیرانی پاسخگو هستیم و در حوزه های برون سازمانی و ارتباط با ارکان مختلف دولت هم نیازمند تعامل و هم افزایی بیشتر با بخش‌های مختلف می‌باشیم.

دستیار ویژه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه برنامه ریزی و برنامه محوری در حوزه هوشمندسازی فرآیندها برای جزیره قشم در دستور کار قرار گرفته است، ادامه داد: برای رفع مشکلات دارای اولویت تمام بخش‌های جزیره مانند مسائل بهداشتی، آب آشامیدنی و آموزشی برنامه ریزی خوبی صورت گرفته است.

به گفته وی، با توجه به اینکه در حوزه تامین آب آشامیدنی جزیره، امروز بیش از میزان مصرف تمام شهرها و روستاهای جزیره توسط آب شیرین کن‌ها، آب شرب تولید می‌شود با یک مصوبه با هدف تامین هزینه بخش خصوصی و پرداخت مابه التفاوت توسط دولت این مشکل قابل حل است.

رضایی با اشاره به تهیه نخستین برنامه راهبردی منطقه آزاد قشم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه برنامه راهبردی با نگاهی واقع گرایانه براساس مطالعات جامع با بررسی داده های گذشته و فعلی و همچنین نگاهی به آینده در دو افق سال‌های 1404 و 1408 آماده و رونمایی شده است.

وی ادامه داد: راهبردهای توسعه‌ای قشم با نگاهی به مواهب خدادادی موجود در منطقه، شامل 9 راهبرد توسعه‌ای و 51 برنامه زیر راهبردهای توسعه پیش بینی شده و همچنین  19 راهبرد توسعه‌ای در برنامه کوتاه مدت و بیش از 112 پروژه در این برنامه گنجانده شده است.

مشکلات جزیره با رویکرد آسیب شناسانه بررسی می‌شود

به گزارش  ذاکرنیوز به نقل از روابط عمومی مناطق آزاد و اقتصادی کشور؛ در ادامه این نشست، مشاور عالی اقتصادی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم هم بزرگترین مشکل امروز این منطقه را نبود اطلاعات جامع در حوزه‌های مختلف اقتصادی، گردشگری، فرهنگی و... برشمرد و گفت: به علت فقدان وجود اطلاعات جامع و داده‌های قابل راستی آزمایی، امکان برنامه ریزی و تدوین برنامه راهبردی برای جزیره با مشکل مواجه شده است.

سید مجتبی زریباف، اظهار داشت:  تربیت و استقرار منابع انسانی متخصص در جزیره قشم یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای پیشرفت و توسعه پایدار این منطقه است که با اولویت حضور نیروهای بومی در این عرصه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مشکلات و موانع توسعه متوازن در جزیره قشم با رویکردی آسیب شناسانه مورد بررسی قرار گرفته است و برای رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند شفافیت و سیاست گذاری صحیح و دقیق در حوزه های مختلف هستیم.


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار