فراکسیون راستگراها در پارلمان اروپا در یک قدمی شکل‌گیری

با اعلام آمادگی حزب راست افراطی هلند برای پیوستن به فراکسیون برنامه ریزی شده راستگرایان افراطی در پارلمان اروپا به رهبری ویکتوراوربان، این فراکسیون به شکل گیری و گسترش خود ادامه می‌دهد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم روزنامه "تاگس شاو" در مطلبی نوشت: فراکسیون راست افراطی جدید برنامه ریزی شده به شکل گیری و توسعه خود در پارلمان اروپا ادامه می دهد. حزب گرت ویلدرز، پوپولیست راست گرای هلندی نیز اعلام کرده است که به ائتلافی به رهبری ویکتوراوربان، نخست وزیر مجارستان خواهد پیوست.

به این ترتیب حزب PVV پوپولیست راست ویلدرز هلندی هم می خواهد به فراکسیون راست افراطی جدید برنامه ریزی شده در پارلمان اروپا بپیوندد.

ویلدرز در این باره گفت: ما می خواهیم در (پارلمان اروپا) به نیروهای خود بپیوندیم و با افتخار به فراکسیون "میهن پرستان برای اروپا" خواهیم پیوست. در این بیانیه آمده است: "قوی و مستقل. ما از خود در برابر مهاجرت غیرقانونی دفاع می کنیم. از صلح و آزادی دفاع می کنیم و از اوکراین حمایت می کنیم."

پس از موفقیت احزاب راستگرا در انتخابات اروپا، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و "هربرت کیکل"، رئیس حزب افراطی آزادی FPÖ اتریش، روز یکشنبه از تأسیس یک فراکسیون جدید پارلمانی خبر دادند. حزب اپوزیسیون پوپولیست و مشکوک به اروپای ANO متعلق به آندری بابیس نخست وزیر سابق چک نیز به این ائتلاف برنامه ریزی شده "میهن پرستان برای اروپا" پیوست. احزاب راست افراطی VOX اسپانیا و چگا پرتغالی نیز اعلام کرده اند که می خواهند به این ائتلاف بپیوندند.

حالا با اعلام ویلدرز، این فراکسیون جدید نمایندگانی از شش کشور خواهد داشت. بر اساس قوانین اروپایی عضویت نمایندگان حداقل هفت کشور برای ایجاد فراکسیون جدید در پارلمان اروپا ضروری است. گمانه زنی هایی از جمله در مورد ورود حزب لگای ایتالیا و حزب راستگرای اجتماع ملی فرانسه به این فراکسیون وجود دارد.

آلیس وایدل، رهبر حزب افراطی جایگزینی برای آلمان فعلا پیوستن به این فراکسیون را در روز سه شنبه گذشته رد کرد. وی تاکید کرد که تبادل وجود دارد، اما در حال حاضر این یک گزینه نیست. وی از یک پروژه بلند مدت استراتژیک صحبت کرد. او گفت: "ما دوستان هستیم، از نظر محتوا همپوشانی های باورنکردنی داریم، اما هر دو حزب تحت محدودیت های سیاسی و سیاست خارجی و اقتصادی خارجی هستند که در حال حاضر باید آنها را در نظر بگیریم."

وایدل همچنین گفت: ما باید ابتدا تکالیف خود را انجام دهیم. در پاییز در اتریش انتخابات برگزار خواهد شد و رهبر حزب آزادی اتریش FPÖ می تواند صدراعظم جدید شود.

در آخرین دوره قانونگذاری، حزب افراطی جایگزینی برای آلمان بخشی از جناح راست ID در پارلمان اتحادیه اروپا بود. با این حال، کمی قبل از انتخابات اروپا در ژوئن کنار گذاشته شد. ID این موضوع را در درجه اول با نارضایتی از اظهارات افراطی ماکسیمیلیان کرا کاندیدای ارشد AfD برای انتخابات اروپا، ، توجیه کرد.

حزب راستگرای PVV در انتخابات پارلمانی زودهنگام ماه نوامبر هلند پیروز شد. ویلدرز، رئیس این حزب در واقع می خواست خود نخست وزیر شود، اما نگرش های ضد اسلامی و ضد اروپایی او، تشکیل ائتلاف را دشوار می کرد. وی سرانجام در اواسط ماه مارس استعفای خود را از سمت نخست وزیری اعلام کرد. PVV او با تشکیل ائتلاف با حزب کشاورزان BBB، لیبرال VVD و حزب جدید ضد فساد NSC موافقت کرد. PVV شش کرسی در پارلمان اتحادیه اروپا دارد.

حزب فیدز اوربان در حال حاضر در پارلمان اتحادیه اروپا فراکسیون ندارد. در سال 2021، این حزب از فراکسیون حزب مردم اروپا (EPP) که بزرگترین فراکسیون در پارلمان اروپا باقی مانده است، به دلیل اختلاف بر سر پسرفت دموکراتیک در مجارستان استعفا داد.

FPÖ در حال حاضر به جناح راست افراطی هویت و دموکراسی (ID) تعلق دارد که حزب راستگرای اجتماع ملی فرانسه لوپن نیز به آن تعلق دارد. ANO در جمهوری چک هفته گذشته اعلام کرد که گروه لیبرال Renew Europe را ترک می کند. سایر احزاب از اردوگاه جناح راست، مانند حزب راست افراطی برادران ایتالیای جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا از اعضای گروه محافظه کاران و اصلاح طلبان اروپایی (ECR) در پارلمان اتحادیه اروپا هستند.

نخست وزیر مجارستان و رئیس حزب راستگرای اتریش اخیرا از طرح تشکیل یک فراکسیون برای احزاب راست افراطی در پارلمان اروپا خبر داده و از دیگر احزاب راستگر هم خواستند که به آن بپیوندند.

اوربان هم گفت: هدف ما این است که به زودی قوی ترین انجمن جناح راست در سیاست اروپا باشیم. مجارستان روز دوشنبه به مدت شش ماه ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده گرفت.

تحولات اوکراین| کی‌یف اوربان را به‌عنوان میانجی قبول نداردتحولات اوکراین|واکنش منفی اروپا و آمریکا به ابتکارعمل اوربان

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار