کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه مطرح کرد؛

فاصله صهیونیست‌ها از کشورهای مسلمان با ارتباط ایران و عربستان

کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه گفت: ارتباط ایران با عربستان و دیگر کشورهای عربی و مسلمان می تواند سبب فاصله گرفتن رژیم صهیونیستی از این کشورها شود.

به گزارش ذاکرنیوز ، سیدرضا صدرالحسینی در نشست مجازی بررسی دیپلماسی منطقه ای ایران با عنوان احیای روابط ایران و عربستان که توسط نهضت سوادی رسانه ای انقلاب اسلامی استان یزد برگزار شد، با بیان اینکه صادرات ما در یک سال و نیم گذشته نشان دهنده ارتباط ما است، اظهار داشت: منافقین، تجزیه طلبان، صهیونیست‌ها و سلطنت طلب‌ها سعی داشتند مذاکرات ما در دوحه به نتیجه نرسد و به ثمر نرسیدن مذاکرات عربستان در دستور کار آنها بود.


وی عنوان کرد: آنها سعی در ایجاد شکاف بین ایران و کشورهای عربی داشتند که با پدیده عادی سازی، برنامه ایران ستیزی و منزوی کردن ایران را اجرا کردند.


صدرالحسینی با اشاره به برگزاری ۶ دور مذاکرات در زمان روحانی و رئیسی افزود: در حقیقت چینی‌ها در شانگهای علاقمندی خود به مذاکره و برقراری ارتباط با ایران را رئیسی مطرح کردند و این خود مقدمه ای برای ارتباط میان ایران و عربستان بود.


وی عنوان کرد: این ارتباط برای آمریکا پیام داشت و پیامش این بود که آمریکا مانند گذشته نمی تواند تاثیرگذار باشد و خواسته های خود را به پیش ببرد و به جهان نیز ثابت شد که اگر کشورهای همسایه با ایران ارتباط خوبی نداشته باشند، ممکن است امنیت منطقه و صادرات نفت و.. با مشکل مواجه شود.


کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه ادامه داد: جمهوری اسلامی اعلام کرده که ایران با کمک کشورهای منطقه، امنیت را برقرار و ثابت نگاه خواهد داشت و کشورهای دیگر دخالت بی مورد در این زمینه نداشته باشند.


ارتباط ایران و عربستان امنیت منطقه را به دنبال دارد


وی با اشاره به تغییر هندسه قدرت بیان کرد: ارتباط ایران با کشورهای منطقه به ویژه با عربستان که نفوذ بسیاری در اهل سنت دارد و با اهداف نظام بین الملل که سیال و در حال تغییر است، باید منطبق شود و همکاری میان کشورها می تواند در حوزه قیمت گذاری نفت و مصنوعات و … نقش مهمی ایفا کند و ثبات و امنیت منطقه را نیز به دنبال داشته باشد.


صدرالحسینی تاکید کرد: با انعقاد این توافق نامه، ۲۰ میلیون نفر برای حج ثبت نام کردند و در صورت اجرای تفاهمنامه همکاری عربستان با جمهوری اسلامی اتفاقات بهتری نیز رخ خواهد داد.


وی تصریح کرد: نتیجه مذاکرات ایران و عربستان، حل شدن مشکلات منطقه است و هرچه ارتباطمان با کشورهای منطقه بیشتر باشد، می تواند از ایران هراسی جلوگیری کند ضمن اینکه افزایش تولید و صادرات را نیز در پی خواهد داشت.


صدرالحسینی یادآور شد: ارتباط ایران و عربستان می تواند راه را برای ورود به بازارهای جهانی باز کند و موارد دیگری که به عنوان هدف توسط ایران دنبال می شود نیز بهتر محقق خواهد شد که از آن جمله می توان به روشن کردن واقعیت ها برای جهانیان اشاره کرد.


وی ادامه داد: ارتباط هر چه بیشتر ایران با عربستان و دیگر کشورهای عربی و مسلمان می تواند سبب فاصله گرفتن رژیم صهیونیستی از کشورهای عربی و مسلمان شود.


صدرالحسینی با بیان اینکه مذاکره با عربستان ناگهانی و یک مرتبه نبوده بلکه ۶ دوره مذاکره انجام شده است، افزود: مذاکرات دبیر شورای امنیت ملی ایران و عربستان و روسای سازمان های ذیربط با رئیس جمهور، توانست عربستان را پای میز مذاکره بنشاند بنابراین باید به رئیس جمهور اعتماد کرد.


موضوع یمن از بحث نظامی به بحث سیاسی تقلیل یافت


وی در مورد وضعیت فعلی یمن نیز بیان کرد: موضوع یمن خوشبختانه از بحث نظامی به بحث سیاسی تقلیل یافته و امید می رود با انجام مذاکرات، این مشکلات حل شود و یمن روی آرامش ببیند.


این کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت: ما از آل سعود به دلیل جنایاتش نگذشته ایم اما نکته این است که اکنون آل سعود وجود خارجی ندارد و حاکمان فعلی آل سلمان هستند و اگر بخواهند علیه ایران اقدامی انجام دهند و مشکلی برای کشور ایجاد کنند، ایران کاملاً توانایی مقابله با آنها را دارد.


صدرالحسینی تصریح کرد: آنها که اعلام می کردند پهپادهای جمهوری اسلامی ایران فتوشاپ است، امروز متوجه قدرت نظامی ایران شده اند و آنهایی که فکر می کردند می توانند جنگ را به خیابان های تهران و ایران بکشانند، در راهپیمایی ۲۲ بهمن فهمیدند که خیالی باطل بوده و دسیسه های لایه لایه دشمن با بیداری ملت و راهنمایی های رهبری نقش بر آب شد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار