عراق: خاک عراق نباید علیه کشورهای همسایه مورد استفاده قرار گیرد

تهران-ایرنا- وزیر امورخارجه عراق شامگاه پنجشنبه اعلام کرد: بغداد خواستار روابط متوازن با همسایگان است و می‌خواهد که خاکش علیه کشورهای همسایه مورد استفاده قرار نگیرد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه عراق، فؤاد حسین که در جلسه‌ای که به دعوت باشگاه روزنامه‌نگاران اروپایی در بروکسل بلژیک برگزار شد، با اشاره به این که عراق کشور آینده داری است، افزود: عراق به همکاری روابط با کشورهای اروپایی در تمام زمینه‌ها امیدوار است.

وزیر امورخارجه عراق همچنین از کشورهای اروپایی خواست که در کشورش به ویژه در بخش انرژی و صنایع نفتی و گازی سرمایه‌گذاری کنند.

حسین بر ضرورت احترام همسایگان به حاکمیت عراق و اراضی آن و عدم دخالت درامور داخلی‌اش تصریح کرد و گفت: از کشورهای همسایه می‌خواهیم که به حاکمیت عراق احترام گذاشته و در امور داخلی آن دخالت نکنند.

وزیر امورخارجه عراق همچنین گفت که مهم‌ترین چالش‌هایی که کشورش با آن رو به روست، مسأله تروریسم، کاهش قیمت جهانی نفت و مقابله با بیماری کروناست.

حسین اظهار کرد: برای مقابله با کرونا با همکاری کشورهای مختلف تلاش‌ می‌کنیم، اما کاهش شدید قیمت نفت موجب رویدادی شبیه بحران اقتصادی شده است.

وزیر امورخارجه عراق در خصوص گروهک تروریستی داعش نیز گفت که این گروهک همچنان تهدیدی برای عراق و کشورهای همسایه و همه دنیاست و آنها تلاش می‌کنند که در عراق، سوریه و برخی کشورهای آفریقا بار دیگر خود را سازماندهی کنند.

سخنان حسین درحالی بیان می‌شود که در تازه‌ترین حملات پراکنده داعش در خاک عراق، بامداد پنجشنبه سه رزمنده الحشدالشعبی (بسیج مردمی) در حمله عناصر تروریستی داعش به یک پاسگاه در استان کرکوک عراق کشته شدند.

از سوی دیگر، تیپ ۵۶ الحشد الشعبی نیز روز دوشنبه موفق شد،۱۳۰ موشک شامل ۶۰ موشک کاتیوشا متعلق به تروریست‌های داعش را در جنوب غرب کرکوک در شمال عراق را ثبت و ضبط کند.

در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال، عراق با بازپس‌گیری کل قلمرو خود که حدود یک سوم از گستره این کشور بود، پیروزی بر داعش را اعلام کرد.

با این وجود بقایای داعش سه سال پس از  شکست این گروه تروریستی  همچنان  به نیروهای امنیتی در مناطق دور افتاده در شمال، شرق و غرب عراق حمله می کنند.

استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح الدین و الانبار» از کانون‌های فعالیت و تحرک گروه تروریستی داعش در عراق به شمار می‌رود.

نیروهای الحشد الشعبی و ارتش عراق در چهار ماه گذشته که بی‌سابقه‌ترین حملات داعش پس از سال ۲۰۱۷ توصیف شده است، ده‌ها عملیات نظامی علیه تروریست‌ها انجام داده‌اند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار