عراق: اردوگاه الهلول بستر مناسبی برای رشد گروههای تروریستی است

بغداد – ایرنا- قائم مقام وزارت مهاجرت عراق با اشاره به شرایط اردوگاه الهول در سوریه که خانواده های داعش در آن به سرمی برند، هشدار داد که این اردوگاه تبدیل به یک بمب ساعتی و بستر مناسبی برای رشد گروههای تروریستی شده است .

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از روز سه شنبه ایرنا، «کریم النوری» قائم مقام وزارت مهاجرت عراق به خبرگزاری عراق (واع) گفت که اردوگاه الهول بستری مناسب برای رشد گروههای تروریستی است.
وی بر "لزوم ایجاد راه حل های فوری برای این اردوگاه که یک بمب ساعتی به شمار می رود"، تاکید کرد.
النوری افزود که احتمال بازگشت آوارگان اردوگاه الهول به عراق قطعی نشده و در مورد بازگشت آنها به دلیل خطری که دارند، مخالفت وجود دارد.
واحد اطلاعات نظامی عراق سوم دیماه از خنثی سازی تلاش خانواده های عناصر گروه تروریستی داعش برای نفوذ از سوریه به خاک این کشور خبر داده بود.
اردوگاه الهول که در استان «الحسکه» در شمال سوریه قرار دارد، آوارگان و خانواده‌ها و بستگان عناصر داعش را در خود جای داده و بزرگترین اردوگاه خانواده‌های داعشی محسوب می‌شود که تحت کنترل گروه موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» (قسد) است که مورد حمایت آمریکا قرار دارند.
آزاد کردن چند گروه از خانواده‌های عناصر گروه تروریستی داعش در طول ماههای گذشته از اردوگاه الهول توسط «قسد» (کردهای سوریه)، نگرانی‌ها را درباره تحرکات دوباره تروریست‌ها در مرزهای غربی و شمالی عراق با سوریه ایجاد کرده است و برخی کارشناسان امنیتی از پتانسیل موجود در این اردوگاه برای گسترش دوباره تروریسم سخن می گویند.
شهر بغداد بعد از آرامشی طولانی بار دیگر پنجشنبه گذشته شاهد دو انفجار تروریستی همزمان بود. این انفجارهای انتحاری در میدان الطیران در مرکز شهر پایتخت عراق  با استفاده از کمربند انفجاری روی داد و به کشته شدن ۳۲ عراقی و زخمی شدن ۱۱۰ نفر دیگر منجر شد.
وقوع این انفجارها با موج محکومیت‌های داخلی و بین المللی روبه رو شد و گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت.
اخیرا نگرانی‌ها در زمینه بازسازی ساختار داعش از سوی آمریکا با کمک هم پیمانان منطقه ای این کشور - در سایه تحرکات مشکوک آمریکایی در مرز سوریه و عراق - افزایش یافته و از همین رو، درخواست‌ها در عراق برای پایان بخشیدن به حضور نظامی آمریکا در این کشور بیشتر شده است.
«صباح العکیلی» کارشناس امنیتی عراقی پنجم بهمن ماه جاری گفت: اطلاعات تایید شده ای داریم که نشان می دهد کاروان های نظامی آمریکا چهار هزار داعشی را از خاک سوریه وارد عراق کرده اند و اجازه بازرسی و تفتیش این کاروان های نظامی آمریکایی به نیروهای امنیتی عراقی داده نمی شود.
سخنگوی «کتائب حزب الله» عراق نیز جمعه گذشته تاکید کرد که گروهک‌های تروریستی در پایگاه‌های آمریکا در داخل سوریه یا در مرز سوریه و عراق یا مرزهای اردن و عراق آموزش می‌بینند.
یکی از مقرهای نیروهای آمریکایی در سوریه پایگاه «التنف» است و اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر اقدام واشنگتن در انتقال تروریست‌ها از این پایگاه به پایگاه خود در منطقه «عین الاسد» در استان الانبار در غرب عراق منتشر شده است.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار