طرح 70 میلیارد دلاری سناتورهای آمریکا برای کمک به اوکراین و اسرائیل

سناتورهای آمریکایی طرحی برای ارائه نزدیک به 75 میلیارد دلار کمک به اوکراین و اسرائیل برای پیشبرد جنگ علیه روسیه و حماس پیشنهاد داده‌اند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نماینده‌های مجلس سنای آمریکا بعد از چندین ماه مذاکره از لایحه‌ای جامع که در بر گیرنده مفاد مختلف برای «تأمین امنیت مرزی» و ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین برای مقابله با روسیه و رژیم اسرائیل برای پیشبرد جنگ در غزه است رونمایی کردند.

یک مقام دولت آمریکا در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت که این طرح 118 میلیارد دلاری به تأمین مهمات برای سامانه‌های پدافندی اسرائیل و همچنین تأمین بودجه ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا برای پیشبرد عملیات‌های خود در عراق، سوریه و یمن خواهد پرداخت.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته لایحه مذکور علاوه بر این دارای مفادی برای منصرف کردن مهاجران جهت عبور از مرز مکزیک-آمریکا است؛ مسئله‌ای که در ماه‌های گذشته به موضوعی برای جدال‌های شدید میان جمهوری‌خواهان و دولت بایدن تبدیل شده است.

با وجود این، شماری از اعضای ارشد کنگره آمریکا در هر دو جناح راست و چپ به مخالفت با این طرح قانونی، حتی قبل از دیدن و بررسی آن پرداخته‌اند. «مایک جانسون»، رئیس مجلس نمایندگان گفته طرح مذکور به محض ورود به این مجلس رد خواهد شد.

درخواست پارلمان آلمان برای انتقال دارایی‌های مسدود شده روسیه به اوکراینادامه اختلاف کاخ سفید با جمهوری‌خواهان بر سر ارائه کمک‌ها به اسرائیل و اوکراینتحولات اوکراین| قصد آلمان و فرانسه برای امضای پیمان امنیتی با کی‌یف

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که در حال حاضر نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه در رقابت‌های انتخاباتی است از جمله مخالفان این طرح است. او مسئله ورود مهاجران غیرقانونی را به یکی از محورهای اصلی تبلیغات انتخاباتی خود تبدیل کرده است.

رسانه‌های آمریکا که به بررسی این طرح پرداخته‌اند می‌گویند در آن نزدیک به 60 میلیارد دلار برای کمک به اوکراین، 14.1 میلیارد دلار برای کمک به اسرائیل و 20.3 میلیارد دلار برای نیازها و توانمندی‌های عملیاتی در مرزهای آمریکا در نظر گرفته شده است.

کاخ سفید بار دیگر از جمهوری خواهان کنگره خواست تا در این زمینه با دولت و سنا همکاری کرده و لایحه‌ای را برای امنیت ملی تصویب کنند که شامل کمک به اوکراین که اولویت رئیس جمهور بایدن است، می شود.

ژان پییر خاطرنشان کرد ما قویا با این اقدام که برای امنیت مرزها و کمک به مردم اوکراین در دفاع از خود در برابر تهاجم روسیه کاری انجام نشود، و کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان فلسطینی که بیشتر آنها زنان و کودکان هستند نادیده گرفته شود، مخالف هستیم. جمهوری خواهان کنگره باید در مورد موضوعات مربوط به امنیت ملی، بر روی یک راهکار دو حزبی مانند آنچه که دولت و سنا در حال کار بر روی آن هستند، کار کنند.

حدود 4 ماه پیش، دولت بایدن درخواستی را به کنگره برای اختصاص بودجه اضافی برای سال مالی 2024 که از ابتدای اکتبر 2023 آغاز شده، ارائه کرد. اولویت اول بایدن در این درخواست، کمک بیشتر به اسرائیل و اوکراین و نیز مقابله با چین و روسیه در منطقه آسیا اقیانوسیه بود. به طور کلی، دموکرات‌ها به دنبال اختصاص یافتن بسته کمکی ترکیبی نهایی به ارزش 106 میلیارد دلار هستند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار