سپرده های ایران نزد بانک های خارجی 5.3 میلیارد دلار کاهش یافت

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی سپرده‌های ایران نزد بانک‌های خارجی در پایان سه ماهه سوم 2023 را حدود 12.7 میلیارد میلیون دلار اعلام کرد که این رقم بالغ بر 5.3 میلیارد دلار نسبت به سه ماهه قبل کاهش داشته است.
- اخبار اقتصادی -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد میزان سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سه‌ماهه سوم 2023 برابر با 12 میلیارد و 763 میلیون دلار بوده است. سپرده‌های ایران نزد این بانک‌ها و موسسات نسبت به سه ماهه قبل 5.3 میلیارد دلار کاهش داشته است.

در پایان سه ماهه دوم 2023 کل سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و موسسات خارجی 18 میلیارد و 63 میلیون دلار اعلام شده بود.

کاهش 5 میلیارد و 300 میلیون دلاری سپرده های ایران نزد بانک ها و موسسات مالی خارجی طی سه ماه در طول مراودات مالی ایران با این بانک ها کمتر دیده شده است.

از کل سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سه‌ماهه سوم 2023 بالغ بر 10 میلیارد و 624 میلیون دلار نزد بانک‌های خارجی و 450 میلیون دلار نزد مؤسسات مالی غیربانکی و بقیه نزد بخش های غیر مالی قرار داشته است.

افت 5.3 میلیارد دلاری سپرده های ایران عمدتا مربوط به سپرده هایی بوده است که نزد موسسات مالی غیربانکی قرار داشته است. در پایان سه ماهه دوم 2023 سپرده های ایران نزد موسسات مالی غیربانکی 7 میلیارد و 327 میلیون دلار گزارش شده بود.

به گفته کارشناسان این رقم احتمالا مربوط به انتقال دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی است که از این کشور به حساب های بانک های ایرانی در قطر انتقال داده شد.

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی از نگهداری 69 درصدی سپرده‌های خارجی ایران برابر با 8 میلیارد و 803 میلیون دلار در قالب یورو خبر داده است. سهم دلار 433 میلیون دلار بوده است.

بر اساس این گزارش تعهدات ایران در برابر بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سه‌ماهه سوم 2023 نیز با کاهش به نصف نسبت به سه ماهه دوم 2023 به 924 میلیون دلار رسیده است. تعهدات ایران نزد این بانک‌ها در سه ماهه دوم 2023 بالغ بر یک میلیارد و 899 میلیون دلار بوده است.

از کل تعهدات ایران نزد بانک‌ها و موسسات خارجی در سه ماهه سوم 2023 بالغ بر 484 میلیون دلار مربوط به تعهدات ایران در برابر بانک‌ها بوده است. همچنین 863 میلیون دلار از تعهدات ایران در قالب یورو و 8 میلیون دلار در قالب دلار بوده است.

مقر اصلی بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در شهر «بازل» در سوییس است و گزارش‌های آن تحت عنوان «بانکداری بین‌المللی و تحولات بازار مالی» چهار بار در سال منتشر می‌شود. بانک های مرکزی 63 کشور دنیا عضو این موسسه هستند که بانک مرکزی کره جنوبی از جمله آن هاست اما بانک مرکزی قطر عضو این موسسه بین المللی نیست.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار