راهبرد جدید چین در غرب آسیا

رسانه‌های ترکیه با اشاره به نقش آفرینی جدید چین در منطقه غرب آسیا با توجه به راهبرد جدید این کشور در قبال منطقه نوشت: پکن درخواست عضویت ناظر در روند آستانه را داده است.

به گزارش ذاکرنیوز، نشریه جمهوریت با اشاره به نقش فعال چین در منطقه غرب آسیا طی سالهای اخیر عنوان کرد که سیاست روسیه در تسهیل عادی سازی روابط بین آنکارا و دمشق در مرحله جدیدی قرار گرفته است. میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که معاونان وزیر خارجه ترکیه، روسیه، ایران و سوریه در هفته پیش رو در مسکو گرد هم خواهند آمد. 

از سوی دیگر، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در نشست خبری با همتای ایرانی خود حسین امیرعبدالهیان در این خصوص اعلام کرد که برای نشست وزرای خارجه، اقدامات در حال انجام است. در حال طراحی فرمت چهارجانبه هستیم. روس ها برای انجام مقدمات نشست وزرای خارجه 4 کشور، یک نشست فنی را در مسکو پیشنهاد دادند که هفته آینده برگزار شود. بعد از نشست چهارجانبه فنی معاونان وزیر خارجه، نشست وزرا را خواهیم داشت.

از سوی دیگر، چین که در اولین سالگرد جنگ اوکراین، طرح صلحی را ارائه داده است، در دوره اخیر، اقدامات دیپلماتیک خود را در منطقه غرب آسیا نیز دنبال می کند. 

به عنوان نمونه، این کشور به حضور نظامی آمریکا در سوریه اعتراض کرده است. چین با افشای میزان دزدی گندم و نفت این کشور توسط آمریکا، خواستار پایان اشغال سوریه شده بود.

همچنین وزیر خارجه جدید چین در نشست خبری خود با رسانه های دنیا، راهبرد جدید این کشور در قبال غرب آسیا را روشن کرد که عبارتست از: حمایت چین از استقلال استراتژیک کشورهای غرب آسیا. "استقلال استراتژیک" موضوع مهمی است وزیر خارجه چین بر آن تاکید داشته است.

در این میان، موضوع حضور چین به عنوان عضو ناظر در نشست آستانه نیز تبدیل به موضوع روز شده است. این موضوع در 23 نوامبر در نشست آستانه مطرح شد و الکساندر لاورنتیف در نشست خبری نوزدهمین نشست آستانه به آن اشاره کرد و افزود: ایرانی ها با آن موافقت کرده اند و طرف ترک اعلام کرد که برای پاسخ دادن نیاز به زمان دارد.

منابع دیپلماتیک اعلام کرده اند که علیرغم اینکه ترکیه هنوز پاسخ نداده، اما عضویت چین به عنوان ناظر در روند آستانه قطعی خواهد شد و این پلتفرم با عضو جدید خود، همکاری های منطقه ای را تعمیق خواهد بخشید و به یک مکانیزم بسیار مهم در منطقه تبدیل خواهد شد.


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار