در صد و سی و ششمین جلسه شورای شهر اصفهان چه گذشت؟

صد و سی و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان برگزار شد و در این جلسه درباره قانون ساماندهی بازار مسکن، رونق‌بخشی به صنایع دستی و مشکلات ناشی از تغییر ساعت کاری ادارات بحث و گفت‌وگو شد.
- اخبار استانها -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم ازاصفهان، محمد نورصالحی؛ رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در صد و سی و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان  حلول ماه ذی الحجه و سالروز ازدواج آسمانی امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) را تبریک گفت و با تاکید بر لزوم بسترسازی برای ازدواج آسان گفت: باید تلاش کنیم تا برای نسل جوان بستر و زمینه ازدواج خداپسندانه فراهم شود. در این راستا افراد خیرخواه زیادی در حال تلاش می‌کنند که شرایط این سنت حسنه الهی آسان‌تر شود و نسل جوان ازدواج‌های پایداری داشته باشند.

وی در ادامه فرا رسیدن روز جهانی صنایع دستی و روز ملی فرش را گرامیداشت و با تاکید بر اینکه صنایع دستی اصفهان جایگاه خاصی دارد، افزود: دوست داشتیم که به مناسبت این روز برنامه ویژه‌ای داشته باشیم اما متاسفانه شرایط مناسب فراهم نشد، با این حال جا دارد از همه کسانی که از گذشته تا به امروز در جهت حفظ و اعتلای صنایع دستی اصفهان قدمی برداشته‌اند، تقدیر کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه باید اقدامات اساتید این حوزه ارزش‌گذاری شده و دستگاه‌های متولی به مطالبات و دغدغه‌های فعالان این عرصه رسیدگی کنند، گفت: مدیریت شهری باید تلاش کند تا مشکلات این حوزه حل شده و زمینه رونق هر چه بیشتر این حوزه فراهم شود. تبدیل کارخانه ریسباف به موزه یکی از اتفاقات خوب این حوزه است که بارقه‌های زیادی را به وجود آورده و هنرمندان می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی تاکید کرد: انتظار داریم که سازمان میراث فرهنگی دست مدیریت شهری را در این عرصه باز بگذارد تا کاری که شروع شده با قوت ادامه پیدا کند و تکلیف شهرداری در مرمت و احیای این موزه روشن شود.

نورصالحی در بخش دیگری از سخنانش حمله خونین رژیم صهیونیستی به اردوگاه نصیرات را محکوم کرد و حرکت رژیم صهیونیستی را سبوعیت و درندگی خواند و گفت: اگر قرار بود که کودک‌کشی و مظلوم‌کشی راه به جایی ببرد، فرعون پایدار می‌ماند چون فرعون اولین کودک‌کش تاریخ بود که در همین سرزمین جنایت می‌کرد و حالا بازماندگان او هشت ماه پیاپی است که کودکان مظلوم غزه را به خاک و خون می‌کشند.

وی با بیان اینکه همه کسانی که در سراسر جهان مقابل جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت از کودکان غزه تاکنون ساکت مانده‌اند، فارغ از دین و ملیت، باید پای کار بیایند، تصریح کرد: شهیدان آیت‌الله رئیسی و عبداللهیان خاموش اما پرتلاش بودند و در هشت ماه اخیر از عزه حمایت گسترده‌ای انجام دادند و امیدواریم با تشکیل دولت جدید این اقدامات قوی‌تر دنبال شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به در پیش بودن چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: افراد زیادی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند و شورای نگهبان در حال رسیدگی به صلاحیت آنهاست؛ بعد از حادثه شهادت رئیس جمهور بسیاری احساس تکلیف کردند و شورای نگهبان کار بسیار سختی برایی تایید صلاحیت دارد اما کار سخت‌تر بر وظیفه مردم است که بدون تخریب و مغشوش کردن فضا به شناخت بهتری نسبت به کاندیداها برسند و بهترین فرد را برای ریاست جمهوری انتخاب کنند.

وی تأکید کرد: اقدامات شهید رئیسی کار را برای رئیس جمهور بعدی سخت کرد و توقعات مردم نیز بالا رفته است، بنابراین باید آماده انتخابات هشتم تیر شویم تا اتفاقی خوب در تاریخ جمهوری اسلامی ایران رقم بخورد.

شهرداری متولی و سیاست‌گذار بافت تاریخی شهر شود

رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان نطق خودش را با گرامیداشت سالروز ازدواج امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) شروع کرد و گفت: ثمره این ازدواج ساده شکل گرفتن سلسله معصومین از امام حسن(ع) تا منجی عالم بشریت است و برکات آن برای بشریت رقم خورد.

رسول میرباقری در ابتدای سخنانش به مشکلات شهروندان در حوزه ساخت و ساز اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بسته تشویقی حوزه شهرسازی در مرحله اجرا قرار گرفته سوال این است که آیا زیرساخت، درآمد و محاسبات آماده است؟ آیا بازدیدها به روز انجام می‌شود؟ از محلات خبرهایی می‌شنویم مبنی بر اینکه قبل از اعلام این بسته تشویقی، محاسبات و درآمد یک شهروند حتی تا چند هفته باقی مانده است، آیا با مراجعه بیشتر مردم و استقبال از این طرح، مشکلات در مناطق مضاعف نمی‌شود؟ درخواست داریم هر عددی که قرار است در سیستم ثبت شود و هر ناهماهنگی موجود بین درآمد، محاسبات و شهرسازی رفع شود تا مردم دچار مشکل نشوند.

رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان از شکل گیری ناحیه و بافت تاریخی مناطق 3 و 1 شهرداری اصفهان خبر داد و گفت: با پیگیری‌های شورا در دوره ششم این اتفاق برای اولین بار است که در اصفهان رقم می‌خورد و اداره بافت تاریخی مناطق مهم تاریخی شامل 3 و 1 شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه امیدواریم با این اتفاق شهرداری متولی و سیاست‌گذار بافت تاریخی شهر شود، گفت: شهرداری در این سال‌ها پروژه‌های عمرانی بسیاری اجرا کرد، اما در نقش مجری بوده است. ما می‌گوییم بیش از آنکه مجری باشیم باید سیاست گذار باشیم و بستر را برای ورود بخش خصوصی فراهم کنیم، زیرا آن‌ها بهتر از ما می‌توانند پروژه‌ها را کامل و از آن استفاده کنند.

میرباقری با اشاره به رویدادهای برگزار شده در میدان امام علی (ع) گفت: امیدواریم این رویدادها رونق از دست رفته این منطقه را بازگرداند و در این راستا جشن نیمه شعبان، ولادت امام رضا (ع) در این منطقه برگزار شده و قرار است که رویداد غدیر نیز در میدان امام علی(ع) اجرا شود. این رویدادها باید موجب رونق کسب و کار در میدان را فراهم کند تا آسیب‌های اجتماعی پیرامون مسجد جامع برطرف شود.

وی در ادامه روز صنایع دستی گرامیداشت و خاطرنشان کرد: انتظار داشتیم که اتفاقات ویژه‌تری برای روز صنایع دستی اتفاقات رقم خورد، اما از نظر تبلیغات شاهد اتفاق خاصی در شهر نیستیم، این در حالی است که اصفهان پایتخت بیش از دو سوم صنایع دستی ایران است. تعداد هنرمندان این عرصه روز به روز کمتر می‌شود و در آینده اتفاقات ناگواری را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

تقدیر عضو شورای شهر تهران از آسفالت‌ریزی در سطح معابر منطقه9موافقت اعضای شورای شهر تهران با تشکیل سازمان گردشگری

شرکت در انتخابات حماسه تشییع شهدای خدمت را کامل می‌کند

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز سخنانش را با گرامیداشت یاد و خاطره شهید رئیسی و شهدای خدمات شروع کرد و گفت: امیدواریم خداوند به ما عنایت کند و رئیس‌جمهور آینده ادامه دهنده راه این شهیدان باشد.

حجت الاسلام منوچهر مهروی‌پور با بیان اینکه مردم با حضور پرشور در مراسم تشییع پیکر شهید رئیسی حماسه ساختند، افزود: حضور در انتخابات پیش‌رو حماسه تشییع پیکر شهید رئیسی را کامل می‌کند و امیدواریم در این انتخابات شاهد حماسه دیگری باشیم و رئیس‌جمهور منتخب با آراء بالا و انتخابات پرشور خدمت خود را آغاز کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص رعایت اخلاق انتخاباتی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که اخللق باید در رقابت بین نامزدها حاکم شود زیرا که بدگویی و تهمت زدن به آبروی ملی لطمه خواهد زد. امیدواریم که  شاهد رعایت اخلاق باشیم و نشاط انقلابی و امید باقی باشد.

وی در ادامه سالروز ازدواج آسمانی امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) گرامیداشت و گفت: همه ما در هر زمینه‌ای که فعالیت داریم، باید تلاش کنیم تا شرایط ازدواج آسان فراهم آوریم. موسسات خیریه، رسانه‌ها و غیره باید ازدواج آسان را به یک گفتمان تبدیل کنند. ما نسبت به این موضوع کوتاهی داشته‌ایم و یکی از دلایل افزایش آمار طلاق نسبت به ازدواج این است که وظیفه خود را به خوبی انجام نداده‌ایم و ازدواج‌ها سخت شده است.

مهروی‌پور در خصوص قطع درختان در برخی نقاط شهر گفت: در این مدت خبرهایی درباره قطع درختان تنومند و چند صد ساله شهر شنیدیم که ممکن است یا به علت سودجویی و یا مسائل فنی از جمله آفات و غیره قطع شده باشند. تاکید می‌کنم اگر این اخبار صحت دارد علت آن باید دنبال شود.

وی ادامه داد: دوره ما در حال گذر است، اگر باید اتفاقی برای آبادانی شهر رقم می‌زدیم و نزدیم ادوار آینده این کار را می‌کنند اما سال‌ها طول می‌کشد تا یک درخت رشد کند.

قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها منبع جدید درآمد برای شهرداری‌ها

سخنگو و عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها را منبع درآمد جدیدی برای شهرداری‌ها دانست و گفت: لازم است کارگروه ویژه و بخش ساختاری مرتبط با معاونت مالی و اقتصادی شهرداری دیده شود تا مثل عوارض آلایندگی یا برخی عوارض دیگر یا مطالبات چند میلیاردی از دولت بی نتیجه نماند.

علی صالحی با اشاره به ابلاغ قانون ساماندهی بازار مسکن گفت: قانون ساماندهی بازار زمین،مسکن و اجاره‌بها آخرین ابلاغی بود که شهید آیت‌الله رئیسی روز 22 اردیبهشت ماه سال جاری صادر کرد و  در این قانون یک ماده و 4 تبصره به عنوان وظیفه برای شهرداری‌ها تعریف شده است.

وی افزود: اگر این قانون درست اجرا شود هم می‌تواند به بهبود وضعیت پیچیده مسکن در کشور کمک کند و هم به نوعی منبع درآمدی جدید برای شهرداری‌ها پیش‌بینی شده که ارزش آن قابل توجه است.

سخنگوی شورای شهر اصفهان تصریح کرد: در این قانون به صورت مستقیم و غیر مستقیم درآمدهایی پیش‌بینی شده که در بازار مسکن رونق ایجاد می‌کند و با استفاده از زمین‌های بایر برای شهرداری‌ها درآمدی محقق می‌شود.

سخنگو و عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: برای اجرای قانون لازم است کارگروه ویژه و بخش ساختاری مرتبط با معاونت مالی و اقتصادی شهرداری دیده شود تا مثل عوارض آلایندگی یا برخی عوارض دیگر یا مطالبات چند میلیاردی از دولت بی نتیجه نماند.

وی افزود: نگران هستیم که مانند خیلی از موضوعاتی که در رویه‌های سنتی نیست نسبت به این موضوع نیز اغفال شود. بنابراین شهردار مستقیم ورود و ساختار یا کارگروه ویژه‌ای را پیش بینی کند که ما بتوانیم به وظایف قانونی خود عمل کنیم و منافعی که قانون پیش بینی کرده را تمام و کمال جذب کنیم.

شهرداری به ردیف‌های بودجه نگاه ویژه‌ای داشته باشد

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بعضا بین کارکنان شهرداری و سازمان‌ها در اختصاص رفاهیات و تسهیلات تبعیض قائل می‌شوند و بی عدالتی‌‌هایی شاهد هستیم، بنابراین شهرداری نسبت به ارائه رفاهیات به کارکنان سازمان‌های وابسته اقدام کند.

محمدرضا فلاح در بخش دیگری از این جلسه به اهمیت رفاه کارکنان شهرداری اشاره‌ کرد و گفت: توجه به رفاه کارکنان شهرداری و تکریم آنها و خانواده‌هایشان باعث می‌شود که انگیزه بیشتری پیدا کنند.

وی افزود: گاهی اوقات بین کارکنان شهرداری و سازمان‌ها در تخصیص تسهیلات تبعیض قائل می‌شوند و شاهد بی‌عدالتی هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: برخی سازمان‌ها به دلیل درآمد کم، صرفا حقوق را پرداخت می‌کنند و با توجه به این درآمد نمی‌توانند تسهیلاتی برای کارکنان خود فراهم کنند. بنابراین از واحد رفاه شهرداری می‌خواهیم که نگاهی نیز به کارکنان سازمان‌های وابسته به شهرداری داشته باشند.

وی تصریح کرد: حدود یک چهارم سال را پشت سر گذاشتیم اما متأسفانه برخی از پروژه‌هایی که در بودجه دیده شده هنوز شروع نشده است. این باعث می‌شود که مجددا اصلاحات زیادی را در بودجه داشته باشیم و هم قیمت اراضی که باید تملک شود روز به روز افزایش پیدا می‌کند، بنابراین از شهرداری‌های مناطق خواهش می‌کنیم نسبت به ردیف‌های بودجه نگاه ویژه‌ای شاهد باشند.

به مشکلات ناشی از تغییر ساعت کاری ادارات رسیدگی شود

در پایان این جلسه رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان به مشکلات ایجاد شده ناشی از تغییرات ساعات کاری ادارات پرداخت و گفت: تغییر ساعت مشکلات عدیده‌ای ایجاد کرده است و از نمایندگان مجلس انتظار می‌رود نسبت به این موضوع رسیدگی کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه شهرداری‌ها تامین کننده درآمد خود هستند ساعت کار به شکلی شده که در ساعات پایانی کار تعداد مراجعین زیاد می‌شود زیرا ساعت کار دو طرف با هم تنظیم نیست.

ابوالفضل قربانی با بیان اینکه در این راستا حمل و نقل عمومی نیز دچار مشکل شدید شده است، افزود: این مشکلات در ساعات پایانی شب که تقاضا زیاد است بیشتر می‌شود.

وی گفت: در خصوص تغییر ساعات کاری ادارات تناقض‌هایی در استدلال‌ها شاهد هستیم، برخی می‌گویند تغییر ساعت هیچ تاثیری در مصرف کمتر انرژی ندارد در حالی که دولت با این دلیل نسبت به تغییر ساعات اقدام کرده است.

قربانی با اشاره به تغییر سبک زندگی شهروندان گفت: با توجه به تغییر سبک زندگی و تغییر ساعت خواب مردم و حتی افراد سحرخیز نیز دچار مشکل و اختلال در خواب می‌شوند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار