حمایت آمریکا از گروه تروریستی تحریر الشام

تهران -ایرنا– آمریکا که با آغاز بحران سوریه در اسفندماه سال 1389 فرماندهی و هدایت این بحران را که بعدها به جنگ خونینی تبدیل شد،به عهده دارد و سال‌ها پیش به صورت ظاهری  "جبهه النصره" سابق (تحریر الشام فعلی) را گروهی تروریستی اعلام کرده بود، ولی هم اکنون این گروه را "دارایی خود" در سوریه خوانده است.

سران آمریکا در سال‌های گذشته با بهانه‌های مختلف سعی کرده‌اند حضور غیرقانونی نظامی خود در منطقه به ویژه در سوریه و عراق را با ادعای مبارزه با تروریسم توجیه و در این مسیر انواع ترفندها را بکار ببرند، اما اظهارات یک مقام آمریکایی در حمایت از گروه تروریستی «تحریر الشام» (جبهه النصره) پرده از حمایت واشنگتن از این گروه تروریستی خشن برداشت.       

در سال‌های اخیر مقامات آمریکا با استفاده از افراط گرایان و تروریست‌ها سعی داشته‌اند دولت «بشار اسد» را سرنگون کنند، ولی همواره در این مسیر ناکام بوده‌اند.

در سال ۲۰۱۲ دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری اسبق آمریکا عملیاتی را به منظور اجرای برنامه محرمانه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با هدف انتقال هزاران تن اسلحه و میلیاردها دلار پول به کسانی که در این برنامه به اصطلاح "شورشیان میانه روی سوری" (یا همان تروریست ها) خوانده شدند، اجرا کرد، در حالی که بعدا تحقیقات نشان داد که این به اصطلاح "َشورشیان میانه روی سوری" همان تروریست‌های جبهه النصره (تحریر الشام) بوده‌اند.

با ورود بحران سوریه به یازدهمین سال خود، شبکه «پی.بی» به نقل از "جیمز جفری"، فرستاده ویژه سابق آمریکا در ائتلاف غربی‌ها موسوم به مبارزه با «داعش»، گروه شبه نظامی هیات تحریر الشام سوریه را که سابقا به عنوان جبهه النصره شناخته می‌شد و وابسته به «القاعده» است، "یک دارایی" برای استراتژی فعلی آمریکا در سوریه خواند.

 جفری در گفت وگو با شبکه «سی.بی.اس» تاکید کرده که "آنها (هیات تحریر الشام) در بین گزینه‌های مختلف مرتبط با استان ادلب کمتر از بقیه بد هستند و این استان یکی از مهمترین مکانها در سوریه است؛ سوریه‌ای که یکی از مهمترین مکانها در خاورمیانه است.

وی در ماه نوامبر گذشته (آبان 99) نیز در اظهاراتی جنجالی اذعان کرده بود که او و اعضای تیمش عمدتا اندازه واقعی حضور نظامی آمریکا در سوریه را از رئیس جمهوری آمریکا پنهان کرده‌اند.

جفری که در نوامبر ۲۰۲۰ بازنشسته شد و ناظر بر سیاست دولت «دونالد ترامپ» در قبال سوریه بوده، این اظهارنظرها را خطاب به یک مستند شبکه سی.بی.اس درباره "ابو محمد الجولانی"، سرکرده سابق القاعده در سوریه که سرکرده گروه تروریستی هیات تحریر الشام است، مطرح کرده است.

گروهک تروریستی "جبهه النصره" (تحریر الشام فعلی) که از سال 2013 از سوی آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی معرفی شده در راستای تلاش برای جلب نظر "جو بایدن" رئیس جمهوری فعلی آمریکا و به این امید که بایدن آنها را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کند، چندی پیش در خوش خدمتی به آمریکا اقدام به بازداشت شش تروریست گروهک «حراس الدین» با حمله به منازل آنها در شهر ادلب و مناطقی در حومه «جسرالشغور» در غرب ادلب (شمال غرب سوریه) کرده است.

روزنامه «الوطن» سوریه در این باره نوشت، «بازداشت‌های اخیر عناصر گروهک "حراس الدین" از سوی جبهه النصره از جمله غیرسوری‌ها در راستای تلاش الجولانی در مسیر منافع آمریکا است تا وی وانمود کند که با تروریسم مبارزه می‌کند!.

الجولانی نیز در گفت وگو با شبکه آمریکایی سی بی اس مدعی شده که «هیئت تحریر الشام با برخی سیاست‌های غرب در منطقه مخالف است، اما ابدا اقدامی علیه ایالات متحده یا اروپا انجام نمی‌دهد؛ نقش ما مقابله با دولت سوریه است و از کشورهایی که ما را در فهرست تروریسم قرار داده‌اند، می‌خواهیم تا در سیاست‌های خود بازنگری کنند.

تاریخچه گروهک تروریستی تحریر الشام (جبهه النصره سابق)

تحریر الشام (جبهه النصره) در طول سالیان بحران سوریه جزو اصلی‌ترین و شاید بتوان گفت سازماندهی شده‌ترین گروهک تروریستی در حال جنگ علیه دولت قانونی دمشق به شمار می‌رود.

با شروع بحران سوریه در اسفندماه سال 1389 (2011) گروه های تروریستی نیز یکی یکی با حمایت‌های کشورهایی همچون آمریکا، عربستان، قطر، ترکیه، انگلیس، فرانسه و امارات در این کشور سربرآوردند. البته در سال‌های اولیه و با دستگیری معاون رییس سازمان امنیت امارات در سوریه و معامله ابوظبی – دمشق، امارات پای خود را از این بحران بیرون کشید.

 با آغاز بحران سوریه عملا ارتش سوریه به چند دسته تقسیم شد؛ گروه اول با اعلام وفاداری به کشور و حکومت سوریه در کنار مردم و دولت ماندند و به مقابله با تروریست‌های تکفیری پرداختند. گروه دوم که از میان نظامیان مذهبی تندرو با تفکر وهابی – سلفی بودند، گروهک تروریستی النصره را ایجاد و سازماندهی کردند که شاکله این گروهک که بعدها به هیات تحریر الشام تغییر نام داد، بیش از 70 درصد سوری و 30 درصد نیز خارجی به ویژه قفقازی‌ها و یا همان افسران و نظامیان سابق ارتش روسیه است.

 گروه سوم که جریان ارتش آزاد نام گرفت از میان نظامیان سکولار ارتش سوریه بیرون آمد، گروهی که این روزها دیگر خبری از آن نیست و شمار زیادی از اعضای آن با اعلام برائت از اقدامات خود به دامن حکومت دمشق بازگشتند. گروه چهارم هم گروهی از نظامیان سوری بودند که خانه نشین شدند و اعلام کردند که در قضیه بحران طرف هیچ کسی نیستند.    

این گروه‌های تروریستی تلاش زیادی برای ساقط نمودن حکومت سوریه انجام دادن و با شعارهای ظاهری شماری از مردم این کشور و تعدادی از مسلمانان تندرو ساکن دیگر کشورها را جذب خود کردند، ولی در طول بیش از یکسال اقدامات جنایتکارانه خود نتوانستند حکومت دمشق را ساقط نمایند.

اواخر سال 2012 بود که صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها با نقشه انگلیسی‌ها گروهک تروریستی داعش را با وارد کردن شماری از عناصر خارجی القاعده و ارتش بعث عراق به شمال سوریه ایجاد، تجهیز و سازماندهی کردند، گروهکی که توانست بیش از 50 درصد خاک سوریه را طی نزدیک به پنج سال به تصرف خود در بیاورد. دلیل ایجاد گروهک تروریستی داعش، ناتوانی گروه‌های تروریستی النصره، ارتش آزاد و گروه‌های کوچک دیگری بود که در طول یکسال آغاز بحران سوریه نتوانسته بودند حکومت دمشق را ساقط  کنند، از این رو جبهه غربی – عربی – صهیونیستی به سرکردگی آمریکا، داعش را برای ادامه راه دیگر گروه‌های تروریستی یعنی براندازی حکومت دمشق در سوریه ایجاد کردند.

عناصر گروهک تروریستی داعش شامل 70 درصد عناصر تندرو مسلمان نمای خارجی و حدود 30 درصد سوری است، که البته شکست این گروهک تروریستی در آذر ماه سال 1396 توسط سردار شهید سردار سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» در سوریه اعلام شد.

 گروهک تروریستی "جبهه النصره" یا "تحریر الشام" فعلی در 11 سال گذشته چند تحول ظاهری را به خود دیده است. این گروهک در ژوئن ۲۰۱۶ برای اینکه صفت "تروریستی" را از روی خود بردارد، اعلام کرد که از سازمان تروریستی "القاعده" جدا شده و "ابو محمد الجولانی" سرکرده النصره نام آن را به "جبهه فتح الشام" تغییر داد، اما برای همگان روشن بود که عقیده اعضای این گروهک با تغییر نام، دستخوش تغییر نخواهد شد. بار دیگر در ژانویه ۲۰۱۷ بود که "جبهه النصره" با دیگر گروههای معارض در شمال غرب سوریه ادغام شد و نام خود را به «هیات تحریر الشام» تغییر داد، اما نام آن همچنان در لیست گروههای تروریستی اکثر کشورهای جهان قرار دارد.

هم اکنون گروه هیات تحریر الشام کنترل حدود 40 درصد استان ادلب در شمال غرب سوریه (هم مرز با ترکیه) و بخش‌های کمی از استان حلب را در تصرف خود دارد. ارتش سوریه تاکنون چندین بار برای آزادسازی استان ادلب از تصرف تروریست های تحریری الشام اقدام کرده که به دلیل دخالت‌های ارتش ترکیه در این منطقه، این استان هنوز بطور کامل آزاد نشده و بعضا درگیری های پراکنده از آنجا گزارش می‌شود.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار