تلاش سناتورهای آمریکایی برای تعلیق فروش 650 میلیون دلار سلاح به عربستان

گروهی از سناتورهای آمریکایی با نخستین قرارداد فروش تسلیحات به عربستان سعودی از سوی دولت بایدن مخالفت کرده‌اند.

 به گزارش ذاکرنیوز  به نقل از رویترز، سه سناتور روز پنجشنبه اعلام کردند که گروهی از سناتورهای آمریکایی به خاطر دخالت عربستان سعودی در جنگ یمن، با نخستین قرارداد فروش تسلیحات دولت بایدن به ریاض مخالفت کرده اند.

  

بر اساس این گزارش رند پل و مایک لی سناتورهای جمهوریخواه و برنی سندرز سناتور دموکرات قطعنامه مربوط به مخالفت با فروش تسلیحات به عربستان سعودی را صادر کرده اند.

گرچه تعداد زیادی از نمایندگان آمریکایی عربستان را یک متحد مهم در خاورمیانه ارزیابی می کنند ولی از دخالت رژیم ریاض در جنگ یمن و تجاوز به این کشور انتقاد کرده اند. تجاوز ائتلاف سعودی به یمن یکی از بدترین فجایع انسانی به شمار می رود. سناتورهای آمریکایی تاکنون از موافقت با تعداد زیادی از قراردادهای تسلیحاتی با عربستان خودداری کرده اند و خواستار اطمینان یافتن از این مساله شده اند که ریاض از تسلیحات آمریکایی برای کشتار غیرنظامیان استفاده نخواهد کرد.

فعالان حقوق بشر گفته اند که عربستان سعودی لابی گسترده ای را آغاز کرده است تا مانع از تمدید برنامه بازرسان سازمان ملل برای تحقیق درباره جنایات جنگی احتمالی در یمن شود.

وزارت خارجه آمریکا پیش از این با فروش 650 میلیون دلار سلاح به عربستان موافقت کرده است.

در بیانیه رند پل آمده است: فروش تسلیحات به عربستان موجب تشدید رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه خواهد شد و امنیت فناوری های نظامی ما را به خطر خواهد انداخت. در حالی که دولت سعودی به تجاوز علیه یمن ادامه داده و مردم خود را همچنان سرکوب می کند، ما نباید با فروش این تسلیحات به آنها پاداش بدهیم.


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار