تلاش جمهوری خواهان برای رقابت در کنار ترامپ و دیسانتیس

در پی اعلام رسمی شرکت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا و قوت گرفتن حضور ران دیسانتیس در این رقابت، جمهوری خواهان دیگر به دنبال راهی برای ورود به این رقابت هستند.

 به گزارش ذاکرنیوز، رقبای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری 2024، به دنبال راهی برای ورود به میدان رقابتی هستند که تاکنون به طور انحصاری در اختیار دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و ران دیسانتیس فرماندار فلوریدا بوده است. 

براساس این گزارش، در بین جمهوری خواهان دونالد ترامپ تنها فردی است که به طور رسمی برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کرده و دی سانتیس نیز در آستانه تصمیم نهایی است. نظرسنجی های اولیه نیز نشان می دهد این دو سیاستمدار، درصدر لیست رقبای انتخاباتی هستند.

این در حالی است که جمهوری خواهان دیگری در تلاش برای ورود به این رقابت است: «مایک پنس» معاون سابق ترامپ، «نیکی هالی» سفیر سابق آمریکا و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه سابق آمریکا. همه این افراد به مسیری سیاسی نیاز دارند که آنها را از دو پیشتاز جمهوری خواه دیگر یعنی ترامپ و دیسانتیس متمایز کند.

کیت ناقتن استراتژیست کهنه کار جمهوری خواه در این باره گفت: آنها به دنبال یک چیز هستند اما هیچ کدام از آنها به راستی چیزی ندارند. به نظر نمی رسد هیچ کدام از این نامزدها راهکار روشنی داشته باشند.

نیکی هالی 51 ساله چند روز پیش در مصاحبه ای با فاکس نیوز اظهار کرد که به تصمیم گیری نهایی برای حضور در انتخابات 2024 نزدیک شده است. وی خود را چهره ای برای تغییر نسل می داند و معتقد است زمان این تغییر فرا رسیده و گمان نمی کند مردم آمریکا بخواهند فردی 80 ساله رهبرشان باشد. ما نیاز به نسل جوانی داریم که بتواند به معنای واقعی امور را حل کند.

مایک پمپئو نیز که پیشتر به عنوان وزیر امور خارجه و مدیر سیا در دوران ریاست جمهوری ترامپ کار کرده، قصد دارد در قالب یک تور به شهرهای مختلف آمریکا کتاب جدید خود را معرفی کند. حرکتی که به نظر می رسد زمینه ای برای اعلام حضور او در انتخابات باشد. وی پیشتر گفته بود که در بهار سال 2023 برای حضور در انتخابات تصمیم گیری خواهد کرد.

مایک پنس نیز که ماه هاست در حال سفر در کشور است، اخیرا به بازدید از کلیساها رفته، حرکتی که بسیاری از جمهوری خواهان آن را تلاشی برای جلب نظر پروتستان ها در بحبوحه تضعیف احتمالی محبوبیت ترامپ به عنوان نامزد جمهوری خواهان می نگرند. وی همچنین هفته گذشته در مصاحبه ای با نشریه هیل به روشنی گفته بود که حضورش در انتخابات 2024 غیرممکن نیست و در ماه های آتی در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.

این در حالی است که ترامپ منتقدانی نیز دارد از جمله لری هوگان فرماندار مریلند که ماه ها به دنبال برگزاری یک کمپین انتخاباتی بود. او معتقد است عملکرد ناامید کننده حزب جمهوری خواه در انتخابات میان دوره‌ای باید حزب را وادارد تا ارتباط خود را ترامپ را بار دیگر ارزیابی کند.

با شرایط موجود، به نظر می رسد هر جمهوری خواهی که قصد دارد وارد این رقابت شود باید رقابت سختی را با ترامپ یا دی سانتیس برگزار کند. نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد ترامپ به عنوان نامزد جدی جمهوری خواهان برای انتخابات 2024، با کسب 48 درصد از رقیب خود دیسانتیس با 31 درصد پیش است.

همچنین در تازه ترین نظرسنجی هاروارد-هریس مشخص شد که در انتخابات فرضی اولیه ترامپ با 48 درصد از دی سانتیس با 28 درصد پیشی می گیرد در حالی که در این نظرسنجی پنس تنها 7 درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

در ادامه این گزارش آمده است با این وجود، ترامپ همچنان با انبوهی از مشکلات قانونی و تحقیقات جنایی و نیز پرسش های متعددی درباره استعدادهای سیاسی اش پس از کسب نتایج ضعیف در انتخابات میان دوره ای روبروست. از سوی دیگر، دی سانتیس نیز کمیتی تا حدی ناشناخته در سطح ملی است که باعث شده مقام سیاسی او دستکم ضعیف بماند.

گفتنی است منابع آگاه خبر دادند جو بایدن رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز قصد دارد پس از سخنرانی سالانه خود درباره وضعیت کشور در مقابل کنگره، شرکت دوباره خود در انتخابات ریاست جمهوری 2024 را اعلام  کند.

 

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار