روسیه کی‌یف را مسئول تلفات انسانی در شهرهای اوکراین نامید

مخالفت مسکو با حضور مجازی زلنسکی در جلسات شورای امنیت، درخواست رهبران قزاقستان و بلاروس برای آغاز مذاکرات صلح درباره اوکراین و دستور بایدن به وزارت خارجه برای اختصاص کمک نظامی 400 میلیون دلاری به اوکراین، از جمله مهمترین رویدادها پیرامون اوکراین است

به گزارش ذاکرنیوز ، پس از حملات هوایی روز چهارشنبه روسیه به زیرساختارهای اوکراین، کی‌یف خواستار تشکیل نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل شد.

صبح روز چهارشنبه، یک هشدار  حملات هوایی در سراسر اوکراین اعلام شد. انفجارهایی در مناطق کی‌یف، وینیتتسکا و لووف، زاپروژیه، اودسا، اوچاکوف و میکولایف گزارش شد. در  این مناطق سیستم تامین برق از کار افتاد. همزمان، وزارت انرژی اوکراین از خاموشی موقت تمامی نیروگاههای هسته‌ای و اکثر نیروگاه های حرارتی و تولید کننده برق آبی این کشور خبر داد.

نیروهای مسلح روسیه از اوایل ماه اکتبر  حملات گسترده به تأسیسات زیرساختارهای نظامی و انرژی اوکراین را آغاز کردند. در آن زمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه توضیح داد که این اقدام پاسخی به اقدامات تروریستی مقامات کی‌یف، به ویژه حمله به پل کریمه بود.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز در نشست شب گذشته شورای امنیت سخنرانی ویدئویی انجام داد. در این رابطه،  واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان  اعلام کرد که رهبر اوکراین باید شخصاً در نشست شورای امنیت سازمان ملل شرکت کند و سخنرانی ویدیویی وی، نقض مقررات داخلی شورای امنیت است.

لازم به یادآوری است که نماینده روسیه زمانی که ولادیمیر زلنسکی  برای اعضای شورای امنیت حاضر در جلسه سخنرانی می‌کرد، وارد سالن نشست شد. وی توجه زیادی به سخنرانی نکرده و شروع به آماده شدن برای جلسه شد.

واسیلی نبنزیا در سخنان خود یادآور شد که مردم غیرنظامی قربانی استفاده نیروهای مسلح اوکراینی از تسلیحات دفاع هوایی در داخل شهرها هستند. وی گفت: «خسارت وارده به ساختمان های مسکونی و تلفات در میان مردم غیرنظامی واقعاً به دلیل فعالیت پدافند هوایی اوکراین رخ می دهد که نه در حومه شهرها، بلکه در مرکز آنها مستقر شده است. در نتیجه، قطعات موشک یا موشک‌های اوکراینی که منحرف شده‌اند، به اهدافی برخورد می‌کنند که روسیه آنها را هدف قرار نداده است.»

 این دیپلمات روس عکس‌هایی از گلوله‌هایی که به ساختمان‌های مسکونی در کی‌یف و ایژگورود اصابت کرده، ارائه کرده و  تاکید کرد که در این تصاویر مهمات سیستم های دفاع هوایی آمریکا مشخص است که به عنوان بخشی از کمک های نظامی به اوکراین ارائه شده است. نبنزیا تأکید کرد که پمپاژ تسلیحات نظامی به اوکراین تهدیدی برای ساکنان تمام مناطق تحت تأثیر درگیری است. به گفته وی، مسکو قصد دارد تا زمانی که طرف اوکراینی موضع واقع بینانه ای در مذاکرات اتخاذ نکند، به دنبال کاهش توان بالقوه نظامی دشمن باشد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و هفتاد و پنجم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

سازمان ملل گلوله باران نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا توسط نظامیان اوکراین را محکوم کرد

رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی تاکید کرد که درگیری های نظامی در مجاورت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا یک تهدید امنیتی بسیار جدی است و باید هر چه سریعتر متوقف شود. 

او در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین گفت: ما به شدت نگران وضعیت پیرامون نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه در اروپا هستیم. گلوله باران این تاسیسات که در این هفته رخ داد، بی پروا، غیرقابل قبول و محکوم شده است.

پیش از این میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، نیز بر لزوم اتخاذ تدابیر فوری برای اطمینان از ایمنی هسته‌ای و ایجاد منطقه حفاظتی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا تاکید کرد.

سخنگوی کرملین انجام مذاکرات روسیه و آمریکا در خصوص اوکراین را رد کرد

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه شب گذشته، چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در پایتخت ارمنستان به سئوالی در خصوص انجام مذاکرات  بین روسیه و ایالات متحده در مورد اوکراین پاسخ منفی داد.

وی در واکنش به این سئوال که آیا سخنان مارک میلی، مقام بلندپایه نظامی آمریکایی مبنی بر احتمال مذاکرات صلح با اوکراین در زمستان به این معناست که مذاکراتی با مقامات واشنگتن در این زمینه در حال انجام است یا خیر، گفت: منظور  چنین چیزی نیست.

ژنرال مارک میلی این سخنان را در تاریخ 10 نوامبر بیان کرد. وی در آن زمان یادآور شد که با تثبیت خطوط مقدم جبهه در اوکراین، فرصتی برای مذاکره بین کی‌یف و مسکو می تواند ظاهر شود. به گفته وی، این اتفاق ممکن است در  فصل زمستان رخ دهد.

در همان زمان، جیک سالیوان، دستیار امنیت ملی ایالات متحده نیز گفت که واشنگتن در مورد مذاکرات با روسیه بر طرف اوکراینی فشاری نمی آورد، بلکه فقط به مقامات اوکراینی در خصوص شرایط آن مشاوره می دهد. او گفت که ایالات متحده به اوکراین کمک می کند تا خود را در بهترین موقعیت در میدان نبرد قرار دهد تا در مذاکرات موفق باشد.

پسکوف: هیچ تردیدی در موفقیت عملیات نظامی وجود ندارد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین شب گذشته، چهارشنبه در پایان اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در ایروان به خبرنگاران اعلام کرد که تردیدی در پایان موفقیت آمیز عملیات نظامی ویژه روسیه وجود ندارد.

پسکوف همچنین یادآور شد: رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در این اجلاس این فرصت را داشت تا به طور مختصر رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را از آنچه در چارچوب عملیات ویژه در اوکراین اتفاق می‌افتد، از جمله در حاشیه این اجلاس مطلع کرده و آنها را از روند اوضاع آگاه کند.

کرملین: هیچ توافقی درباره گفتگوی پوتین و ماکرون وجود ندارد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که هیچ تاریخ مورد توافقی برای انجام گفتگوهای تلفنی بین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و امانوئل ماکرون، رهبر فرانسه، و همچنین پیشنهادهای مشخصی برای سازمان دهی چنین مذاکراتی بین مسکو و پاریس وجود ندارد.

وی در جمع خبرنگاران در ایروان گفت: در حالی که هیچ مکالمه تلفنی با رئیس جمهوری فرانسه مورد توافق قرار نگرفته و هیچ پیشنهاد خاصی در این زمینه از طریق کانال های ارتباطی وجود ندارد.

روز گذشته، ماکرون یادآور شد که مشتاقانه منتظر تماس مستقیم خود با پوتین در روزهای آینده است. وی افزود که قصد دارد قبل از هر چیز در مورد مسائل مربوط به انرژی هسته ای و  وضعیت نیروگاه اتمی زاپروژیا با پوتین صحبت کند.

تحولات اوکراین| درخواست آژانس برای توقف فوری گلوله‌باران نیروگاه هسته‌ای زاپروژیاتحولات اوکراین| کاخ سفید: کی‌یف در مذاکره با مسکو مستقل عمل می‌کندتحولات اوکراین| درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روسیه برای خروج از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا

محکومیت ممانعت از شرکت لاوروف در شورای وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا 

وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در نشست روز چهارشنبه خود در ایروان، بیانیهای را تصویب کردند که در آن تصمیم مقامات ورشو برای ممانعت از حضور هیئت نمایندگی روسیه به ریاست سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در شورای وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا را محکوم کردند.

پیش از این، ولادیمیر جباروف، معاون اول کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون و رئیس بخش سناتوری هیئت روسی در مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا، گفت که نمایندگان پارلمان روسیه برای شرکت در نشست مجمع پارلمانی روادید دریافت  نکردند. 

دولت لهستان با عدم پذیرش نمایندگان پارلمان روسیه در نشست پاییزی ورشو، خواسته همبستگی خود با اوکراین را نشان دهد.

توکایف خواستار جستجوی مشترک برای یافتن راه‌هایی برای حل مناقشه در اوکراین شد

قاسم ژومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان، روز چهارشنبه در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در ایروان در مورد نیاز به تلاش های مشترک برای یافتن "فرمول صلح قابل قبول" بین روسیه و اوکراین صحبت کرد.

توکایف همچنین تاکید کرد که غیرممکن است که اجازه دهیم "دو ملت برادر روسیه و اوکراین" مسیر مشترک خود برای ده‌ها تا صدها سال را با توهین متقابل به یکدیگر جدا کنند.

رئیس جمهوری بلاروس خواستار آغاز مذاکرات صلح درباره اوکراین شد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس خواستار توقف درگیری اوکراین و نشستن بر سر میز مذاکره شد، اما تردید دارد که اوکراین اجازه انجام چنین کاری را از طرف حامیان غربی خود داشته باشد. وی این سخنان را روز چهارشنبه در اجلاس سران سازمان پیمان امنیت جمعی در ایروان بیان کرد.

وی تاکید کرد: ما باید این خونریزی را متوقف کرده و مذاکرات صلح را آغاز کنیم. سئوال این است که آیا اوکراین اجازه خواهد داشت پشت میز مذاکره بنشیند؟.

لوکاشنکو همچنین دخالت مستقیم کشورهای غربی در درگیری و همچنین تلاش‌های فعال برای کشاندن بلاروس به آن را مورد توجه قرار داد.

نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی در ایروان روز چهارشنبه برگزار می شود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز در آن شرکت دارد.

لوکاشنکا سرنوشت سازمان پیمان امنیت جمعی را با موفقیت روسیه در اوکراین مرتبط دانست

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس بعید ندانست که سرنوشت سازمان پیمان امنیت جمعی به موفقیت عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین بستگی خواهد داشت. 

وی این نظر را در اجلاس سران این سازمان در ایروان مطرح کرده و یادآور شد که اخیراً بیشتر و بیشتر از این صحبت می شود که حیات و سرنوشت سازمان پیمان امنیت جمعی به نتیجه روند اوضاع کنونی در اوکراین بستگی دارد. اگر روسیه پیروز شود، سازمان پیمان امنیت جمعی زنده خواهد ماند. اگر پیروز نشود، این سازمان  وجود نخواهد داشت. من احساس می‌کنم که ما به یک اجماع رسیده‌ایم که اگر خدای ناکرده روسیه سقوط کرد، جای ما زیر این آوار خواهد بود.

رئیس جمهوری بلاروس تاکید کرد: «حتی نباید چنین حرفی گفته شود. ما قرار نیست عرصه نظامی-سیاسی را ترک کنیم. سازمان پیمان امنیت جمعی وجود خواهد داشت و هیچ کس در هیچ کجا فرو نخواهد ریخت. اما در این خصوص ما به وحدت نیاز داریم.»

پاشینیان: صادرات ارمنستان به روسیه 80 درصد افزایش یافته است

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز چهارشنبه اعلام کرد که صادرات این کشور به روسیه نسبت به سال گذشته، 80 درصد افزایش داشته است. 

وی در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: روابط اقتصادی دوجانبه ما به سرعت در حال توسعه است. من متوجه شدم که در سال جاری میزان صادرات ارمنستان به روسیه 80 درصد رشد کرده است.

به گفته پاشینیان، این تغییرات تا حدی به دلیل تغییرات لجستیکی در عرصه  بین المللی مربوط به است. با این حال، این سابقه فرصت های جدیدی برای همکاری های اقتصادی بین دو کشور ایجاد می کند.

پوتین روسیه و ارمنستان را متحد یکدیگر نامید

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در دیدار با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان که در حاشیه اجلاس سران سازمان پیمان امنیت جمعی در ایروان در روز چهارشنبه  برگزار شد، تاکید کرد که روسیه و ارمنستان مطمئناً متحد هستند. 

پوتین گفت: «شما به روابط دوجانبه ما که البته متحدانه است، اشاره کردید، این روابط ریشه‌های باستانی و عمیقی دارد.»

به گفته وی، رشد مبادلات بازرگانی بین  دو کشور، 12 درصد در سال گذشته و 67 درصد در 9 ماه نخست سال جاری افزایش داشته است که سرمایه گذاری بسیار خوبی برای آینده خواهد بود.

رئیس جمهور مولداوی روسیه را مسئول قطع برق کشورش خواند

مایا ساندو، رئیس جمهوری مولداوی، روسیه را به دلیل رها کردن این جمهوری در تاریکی پس از حملات گسترده روز چهارشنبه به تاسیسات سیستم انرژی اوکراین مورد سرزنش قرار داد. 

وی شب گذشته در حساب کاربری خود در فیس بوک نوشت: روسیه مولداوی را در تاریکی رها کرده است. ما نمی توانیم به رژیمی که ما را در تاریکی و سرما رها می کند اعتماد کنیم.

وی همچنین گفت که سرویس حوادث اضطراری این کشور برای رفع مشکلات فنی در تامین انرژی تلاش می کند.

صبح روز چهارشنبه، یک هشدار  حملات هوایی در سراسر اوکراین اعلام شد و سپس انفجارهایی در مناطق مختلف اوکراین، از جمله در کی‌یف، شنیده شد و در  این مناطق سیستم تامین برق از کار افتاد. پس از آن، آندری اسپینو، وزیر زیرساختار و توسعه منطقهای مولداوی نیز گفت که بخشی از مناطق این جمهوری، از جمله کیشینیف، پایتخت بدون برق مانده است.

دستور بایدن به وزارت خارجه آمریکا برای اختصاص 400 میلیون دلار حمایت نظامی از اوکراین 

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به وزارت امور خارجه این کشور دستور داد تا 400 میلیون دلار به منظور حمایت نظامی از اوکراین اختصاص دهد. این خبر شب گذشته، چهارشنبه  از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ سفید اعلام شد.

در این بیانیه آمده است: «[بایدن] به وزیر امور خارجه آمریکا اختیار داده تا در مجموع 400 میلیون دلار برای محصولات دفاعی و خدمات از سوی وزارت دفاع ایالات متحده، از جمله آموزش نظامیان، برای کمک به اوکراین اختصاص دهد.»

در این دستور مشخص نشده است که واشنگتن چه نوع تسلیحاتی به کیف خواهد فرستاد.

یک روز پیش از آن، ایالات متحده به اوکراین 4.5 میلیارد دلار به عنوان حمایت مستقیم بودجه‌ای کمک کرد. هدف این بودجه تقویت ثبات اقتصادی اوکراین و حمایت از خدمات کلیدی در این کشور است.

بلینکن: بسته جدید کمک نظامی 400 میلیون دلاری آمریکا شامل مهمات و سیستم دفاع هوایی است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد امروز  اعلام کرد که بسته جدید 400 میلیون دلاری کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین شامل تسلیحات نظامی مضاعف به منظور تقویت توان دفاعی این کشور است. 

وی گفت: «این بسته شامل سلاح، مهمات و تجهیزات دفاع هوایی اضافی است. این تسلیحات از انبارهای وزارت دفاع ایالات متحده تامین خواهد شد.»

پیش از این، لوید آستین، رئیس پنتاگون اعلام کرد که ایالات متحده بیش از 20 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده است. وی  تاکید کرد که واشنگتن به کمک اوکراین "تا جایی که لازم باشد" ادامه خواهد داد.

تهران شواهدی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین دریافت نکرده است

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه اعلام کرد که مقامات تهران هرگز مدرکی از طرف کی‌یف مبنی بر استفاده از پهپادهای تولید شده در جمهوری اسلامی در درگیری نظامی کنونی در اوکراین دریافت نکردند. 

وی گفت: طرف اوکراینی هنوز هیچ مدرکی دال بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین ارائه نکرده است. اخیراً هیئت های سیاسی و نظامی ایران و اوکراین در کشور ثالثی مذاکراتی را انجام دادند و ما به رایزنی ها در این زمینه ادامه خواهیم داد.

پیش از این، سرگئی ورشینین معاون وزیر امور خارجه روسیه  نیز گفت که اتهامات کشورهای غربی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جریان عملیات ویژه روسیه در اوکراین بی اساس است. وی افزود: با چنین اظهاراتی، کشورهای غربی در تلاش هستند تا عرضه غیرقانونی تسلیحات خود به کی‌یف را توجیه کنند.

نماینده دائم روسیه در وین خواستار اتخاذ تدابیر فوری به دلیل گلوله باران نیروگاه هسته‌ای زاپروزیا شد

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز چهارشنبه به خبرگزاری تاس گفت که گلوله باران گسترده نیروگاه هسته‌ای زاپروزیا توسط طرف اوکراینی نیاز به اتخاذ تدابیر فوری برای اطمینان از ایمنی هسته‌ای این تاسیسات را تقویت کرده است.

وی تاکید کرد که اقدامات برنامه ریزی شده برای ایجاد یک منطقه حفاظتی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروزیا بر کنترل روسیه بر آن تأثیری نخواهد داشت. وی گفت: «صحبت در مورد پارامترهای توافقات احتمالی در مورد منطقه حفاظتی، هنوز بسیار زود است. این سوالات در حال حاضر همچنان مورد بحث است. اما به جرات می توان گفت که آنها مطمئناً کنترل روسیه بر ایستگاه را زیر سوال نخواهند برد.»

اولیانوف افزود: هنوز مشخص نیست رایزنی ها در مورد ایجاد منطقه حفاظتی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، زیرا همه چیز به دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و فدراسیون روسیه بستگی ندارد. ما به کمک سازنده از سوی کی‌یف نیاز داریم.


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار