تحلیلگر صرب: پیشنهاد ترامپ برای حل مساله فلسطین، پیشنهاد اسرائیلی است

بلگراد-ایرنا- تحلیلگر صرب در امور بین‌الملل و استاد دانشکده امنیت در صربستان با تاکید بر اینکه تنها فلسطینی‌ها می‌توانند در رابطه با سرزمین‌های خود تصمیم بگیرند، گفت: پپیشنهاد ترامپ برای حل مساله فلسطین در واقع پیشنهاد اسرائیلی است.

«میچا ژیووینوویچ» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد به رفتار و گفتار دونالد ترامپ اشاره کرد و گفت که تزلزل و ناهمگنی در عملکرد و گفتارهای ترامپ را می توان کاملا متوجه شد و در واقع وی با تمامی سیاست های جهانی و حتی با سیاست و تدابیرهای خود نیز مخالف است.

این تحلیلگر صربستانی می افزاید: ترامپ به تعهدهای انتخاباتی خود که گفته بود آمریکا باید برای آمریکایی و نه پلیس بین الملل باشد، عمل نکرد. وی واشنگتن را در مسیری اشتباه قرار داد و اکنون خود متوجه این امر شده که آمریکا دیگر در این جهان پهناور یکه تاز نیست و به همین دلیل تلاش دارد که خود را به دیگر کشورها از جمله فدراسیون روسیه و چین نزدیک کند.

وی تاکید کرد: آمریکا نیز خود می داند که از مدت ها پیش جهان از یک قطبی بودن خارج شده و در مسیر چند قطبی قرار گرفته است که در آن روسیه، چین، هند، برزیل، ایران و برخی از کشورهای اروپایی جای دارند.

ژیووینوویچ که مقاله، گزارش و کتاب های متعددی را در امور بین الملل در پرونده خود دارد، آمریکا را در یک انزوای بی سابقه می بیند و تصریح کرد: پیشنهاد ترامپ برای فلسطین را نباید بخاطر فلسطینی ها دریافت، بلکه این پیشنهاد که هیچ پایه سیاسی ندارد و آن را می توان رشوه تلقی کرد، صرفا برای بیرون آوردن واشنگتن از انزوای سیاسی است.

کشورهایی که به لحاظ های سیاسی و اقتصادی و نظامی تا حدودی به آمریکا نزدیک بودند اکنون از واشنگتن فاصله گرفته اند، در این میان کشورهای آسیایی و حتی اروپایی که از اعضای ناتو و اتحادیه اروپا هستند را می توان اشاره کرد که از واشنگتن فاصله و به مسکو و یا چین و دیگر کشورها نزدیک شدند.

استاد سابق دانشکده امنیت در صربستان، آمریکا را حتی به لحاظ اقتصادی در مسیر نزولی می بیند که تلاش دارد با چاپ دلارهای بدون پشتوانه بر جهان حاکمیت کند، اما این اسکناس ها نیز نمی توانند پایه های فرسوده اقتصادی آمریکا را نگهدارند زیرا اکنون شاهد ظهور ارزهای دیگر کشورها از جمله یوان چین، ین ژاپن، روبل روسیه و یورو در بازارهای جهانی هستیم.

ژیووینوویچ، ویروس کووید-۱۹ را ساخنگی و آزمایشگاهی می داند که توسط آمریکا با هدف کاهش قدرت اقتصادی چین و کاهش جمعیت جهان به ویژه قشر سالمندان ایجاد شده که خود نیز در این آزمایش نیز قربانی شده است.

این تحلیلگر در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه صهیونیست ها و میلیاردرها، سیاست آمریکا را طرح و برنامه ریزی می کنند، افزود: بدون تردید می توان گفت که پیشنهاد ترامپ برای حل مساله فلسطین در واقع پیشنهاد اسرائیلی است. از سوی دیگر نیز می توان اشاره کرد که نه آمریکا و نه اسرائیل خواهان پایان دادن به مساله فلسطین و فلسطینی ها نیستند.

تحلیلگر صرب در امور بین الملل در رابطه با تصمیم ترامپ برای اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی گفت: تصمیم رئیس جمهور آمریکا پیامدهای سیاسی- امنیتی به دنبال دارد و آن بی ثباتی خاورمیانه و دور کردن افکار عمومی از ضعف های سیاسی و اقتصادی در داخل آمریکا است.

ژیووینوویچ اظهار کرد: اتحاد بین کشورهای اسلامی و عربی و همبستگی آنها با فلسطین بهترین روند در رویارویی با سیاست های تنش زای واشنگتن بخصوص در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار