انتخابات پارلمانی فرانسه/ وزارت کشور میزان مشارکت را اعلام کرد

وزارت کشور فرانسه چند ساعت پس از آغاز دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور میزان مشارکت را اعلام کرد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت کشور فرانسه اعلام کرد تا ظهر امروز ۲۶ درصد واجدین شرایط رآی خود را به صندوق انداختند. در آخرین انتخابات پارلمانی فرانسه در سال ۲۰۲۲ میزان مشارکت در ظهر ۱۸.۹۹ درصد بود.

حدود ۴۹ میلیون نفر از مردم فرانسه امروز پای صندوق‌های رأی می‌آیند تا در دور دوم انتخابات پارلمانی تکلیف ۵۷۷ کرسی پارلمان این کشور را مشخص کنند.

هنوز چند ساعت دیگر از پایان رأی‌گیری باقی‌مانده، اما بنابر اعلام وزارت کشور فرانسه این میزان از مشارکت تا ظهر امروز از سال ۱۹۸۱ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

مردم فرانسه روز یکشنبه ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر) با حضور بی‌سابقه در انتخابات پارلمانی زودهنگام فرانسه شرکت کردند. آنچه بیش از همه جلب توجه کرد، مشارکت بالا و حدود ۶۷ درصدی فرانسوی‌ها در این دور از انتخابات پارلمانی بود که طی دهه‌های گذشته و حتی بعد از جنگ جهانی دوم در این کشور بی‌سابقه است.

در این انتخابات، سه بلوک سیاسی بزرگ رقابت کردند که عبارت بودند از «اجتماع ملی» وابسته به جریان راست افراطی، ائتلاف میانه‌روی «ائتلاف با هم» به رهبری «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و ائتلاف «جبهه مردمی جدید» متشکل از نیروهای چپ، چپ میانه و سبز.

نتایج شمارش آرا در مرحله اول نشان داد که حزب راستگرای «اجتماع ملی» متعلق به «مارین لوپن» حدود ۳۳.۲ درصد آرا را در مرحله اول به دست آورد و صدرنشین انتخابات پارلمانی فرانسه شد؛ آرایی که حدود پنج درصد بیشتر از ائتلاف جناح چپ «جبهه جدید مردمی» است که ۲۸.۱ درصد آرا را کسب کرد. ائتلاف میانه‌روی امانوئل ماکرون نیز با حدود ۲۱ درصد آرا در رتبه سوم قرار گرفت.

«قمار بزرگ» ماکرون و خیز بلند راست افراطی در انتخابات فرانسه

بعد از پیروزی حزب لوپن در دور نخست انتخابات پارلمانی فرانسه ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر) وی اطمینان داشت که حزب اجتماع ملی می تواند اکثریت مطلق را در پارلمان فرانسه کسب کند و جوردن باردلا رهبر حزبی جوان خود را به نخست وزیری برساند.

اما هفته گذشته بیش از ۲۰۰ توافق تاکتیکی بین نامزدهای حزب میانه و چپ فرانسه صورت گرفت تا تحت عنوان «جبهه جمهوریخواهانِ» مخالف راست افراطی از پیروزی حزب لوپن جلوگیری کند. فرانسه قبلاً نیز در رقابت انتخاباتی ژان ماری لوپن پدر مارین لوپن با ژاک شیراک در دوردوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۲ اقدام مشابهی را بکار بسته بود.

تازه ترین نظرسنجی ها پیش بینی می کنند که حزب اجتماع ملی نمی‌تواند ۲۸۹ کرسی مورد نیاز برای کسب اکثریت مطلق را در پارلمان مجلس ملی فرانسه با ۵۷۷ کرسی کسب کند اما همچنان حزب بزرگی در پارلمان خواهد بود.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار