اعلام آمادگی آلمان برای مشارکت در حل مسئله قبرس

آلمان آمادگی اش را برای مشارکت در تلاش‌های سازمان ملل برای حل مسئله قبرس اعلام کرد.

به گزارش ذاکرنیوز ، «اولاف شولتز»، صدراعظم آلمان روز چهارشنبه گفت که کشورش آماده است به تلاش های سازمان ملل برای دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز در مورد مناقشه قبرس کمک کند.

خبرگزاری آناتولی در این ارتباط گزارش داده است که شولتز پس از دیدار با «نیکوس آناستاسیادیس»، رهبر یونانی قبرس، در کنفرانس خبری در برلین بر اهمیت روابط همسایگی میان کشورهای منطقه تاکید کرد.

شولتز با اشاره به اختلاف بین دولت یونانی قبرس و جمهوری ترک قبرس شمالی گفت: «البته مبنای این امر قطعنامه های مربوطه سازمان ملل خواهد بود، هرچند آلمان قویا از راه حل دو منطقه ای در قبرس حمایت می کند. من امیدوارم که مذاکرات متوقف شده برای حل مسئله قبرس دوباره شتاب بگیرد. آلمان آماده است در صورت درخواست از روند مذاکرات به رهبری سازمان ملل حمایت کند.»

صدراعظم آلمان همچنین تاکید کرد که مدیترانه شرقی منطقه‌ای پر از پتانسیل با منابع انرژی و فرصت های اقتصادی است.

وی با بیان اینکه توسعه روابط حسن همجواری در منطقه مدیترانه شرقی به نفع همه کشورها است، ابراز امیدواری کرد که مشکلات منطقه از طریق گفتگو و دیپلماسی حل شود.

جزیره قبرس علیرغم مجموعه‌ای از تلاش های دیپلماتیک برای دستیابی به یک راه حل جامع، درگیر مناقشه چند دهه ای بین یونانی های قبرس و ترک های قبرسی شده است.


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار