اشتغال پایدار در گرو مهارت‌آموزی و آموزش‌‌ مستمر است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان، گفت: بخشی از آموزش‌هایی که توسط مراکز آموزشی فنی‌و‌حرفه‌ای انجام می‌شود، امروزه دیگر شغلی برای آن‌ها وجود ندارد.
- اخبار استانها -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، سید مجتبی حسینی ظهر امروز در کارگروه توسعه مهارت‌ آموزی استان همدان، اظهار داشت: اشتغال پایدار اصلی‌ترین مطالبه مردمی است که آموزش‌های نوین و به روز نقش موثری در ایجاد و توسعه آن دارند.

وی با بیان اینکه آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای باید مطابق با نیاز روز جامعه باشد، عنوان کرد: بخشی از آموزش‌هایی که توسط مراکز آموزشی فنی‌و‌حرفه‌ای انجام می‌شود امروزه دیگر شغلی برای آن‌ها در جامعه وجود ندارد و منسوخ شده بنا‌بر‌این لازم است بر‌اساس نیاز جامعه آموزش‌هایی داده شود که با خلق ثروت و ارزش افزود همراه باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان خواهان تنوع بخشی آموزش‌ به اقشار و گروه‌های مختلف جامعه شد و افزود: یک نسخه مشخص نمی‌تواند در مهارت‌آموزی اقشار مختلف اثر‌گذار باشد بنا‌براین لازم است با خروج از سیستم جلسه محور بودن برای توسعه مهارت و نیروی کار استان اقدامات عملیاتی و میدانی متنوع انجام شود.

حسینی با اشاره به اینکه آموزش مهارتی افراد جویای کار به ویژه فارغ‌التحصیلان از موضوعات مهم در تحقق اشتغال به شمار می‌رود، بیان کرد: ایجاد اشتغال برای 7549 نفر در قشر فارغ‌التحصیل استان در تعهد دستگاه‌های اجرایی مختلف است که باید هر یک مطابق با وظیفه و ماموریتی که دارند سهم خود را در ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان اجرایی کنند.

وی با بیان اینکه هر یک از ما در جایگاه و مسئولیتی که داریم باید برای ایجاد اشتغال پایدار و پاسخگویی به مطالبه به حقی که مردم در این خصوص دارند با تمام توان تلاش کنیم، گفت: برای آنکه بتوانیم در حوزه اقتصاد استان مباحث را کارشناسی شده دنبال و گره‌گشایی کنیم باید با افقی روشن و برنامه‌ریزی مشخصی پیش رویم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با تاکید بر سهم 42 درصدی ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان نیز عنوان کرد: باید به دنبال تسهیل مسیر برای ورود قشر متخصص و مهارت دیده به حوزه کسب‌و‌کار، اشتغال و تولید استان باشیم که این مهم در گرو به روز‌رسانی آموزش‌های مهارتی است.

حسینی افزود: جامعه دیگر نسبت به تکرار جلسات و خروجی‌های آن مطالبه‌گر شده و واکنش نشان می‌دهد بنا‌براین نیاز داریم جلسات تخصصی‌تر برای توانمند‌سازی و ارتقا مهارت و آموزش‌ها برگزار شود تا بتوانیم تفکر کار‌آفرینی را توامان با پرورش خلاقیت‌های نو‌آور ایجاد کنیم.

 ‌آموزش بیش از 49 هزار نفر همدانی توسط فنی‌و‌حرفه‌ای

مدیر‌کل فنی‌‌و‌حرفه‌ای استان همدان نیز در ادامه این جلسه گفت: در سال گذشته 49 هزار و 10 نفر تحت آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای قرار گرفته‌اند که 27 هزار و 436 نفر از آن‌ها نیروهای دولتی بودند.

وهب مختاران با بیان اینکه مقام نخست در بخش آموزش‌های مهارتی توسط فنی‌و‌حرفه‌ای استان همدان در سطح کشور کسب شده است، گفت: در حال حاضر ما دارای 22 مرکز فعال، 246 مرکز آموزشی آزاد و 56 مرکز بین کارگاهی در مراکز اقتصادی استان همدان هستیم.

وی با بیان اینکه انتظار داریم صنایع بزرگ استان در توانمند سازی قشر فارغ‌التحصیل ورود پیدا کنند، عنوان کرد: اعتقاد داریم حمایت از توسعه مهارت، تکنولوژی‌های برتر و آموزش نیروی کار ماهر راهگشای توسعه اشتغال و اقتصاد استان خواهد بود.

مدیر‌کل فنی‌‌و‌حرفه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه در بین 19 گروه هدف ما بارزترین حوزه مهارت آموزی فارغ‌التحصیلان است، گفت: تعهد اشتغال این کل فنی‌و‌حرفه‌ای برای سال جاری 767 نفر است و این آمادگی نیز وجود دارد مهارت آموزی به 7549 نفر فارغ التحصیلی که در تعهد اشتغال استان مد نظر گرفته شده را به طور کامل و با اعضای گواهینامه معتبر انجام دهد.

مختاران با بیان اینکه ما تنها دستگاهی هستیم که اختیار 100 درصدی تعیین صلاحیت حرفه‌ای را داریم، افزود: درخواست ما این است در تعهد اشتغال فارغ‌التحصیلان علاوه بر مشخص شدن سهم هر دستگاه منابع مالی نیز در هر سازمان برای آموزش مشخص شود.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار