اردوغان از تمدید توافق صادرات غلات دریای سیاه خبر داد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از تمدید توافق صادرات غلات دریای سیاه خبر داد.

 به گزارش ذاکرنیوز، اردوغان امروز شنبه با وجود اعلام تمدید توافق اشاره‌ای به تاریخ انقضای جدید آن نکرد. وزیر تاسیسات زیربنایی اوکراین هم از تمدید توافق صادرات غلات به مدت 120 روز خبر داد.

این توافق که با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه در ژوئیه سال گذشته به دست آمد مسیر امن کشتی‌های حامل صادرات غلات از اوکراین را تضمین می‌کند، امروز منقضی می‌شود.  

اردوغان در یک مراسم در استان چناق‌قلعه گفت که در نتیجه مذاکرات آنکارا با دو طرف، زمان توافق را تمدید کردیم. رئیس جمهوری ترکیه همچنین اضافه کرد این توافق که 25 میلیون تن غلات به بازارهای جهانی با استفاده از 800 کشتی عرضه کرده، اهمیت زیادی برای ثبات عرضه غذای جهانی دارد.

 وی همچنین از طرف‌های روسی و اوکراینی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل برای تلاش‌هایشان بمنظور تمدید توافق یکبار دیگر تشکر کرد.

این توافق در حالی است که روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که با تمدید 60 روزه این توافق موافقت کرده است درحالیکه سازمان ملل روز پنجشنبه تاکید کرد که این توافق 120 روز تمدید خواهد شد نه 60 روز.

اوکراین معمولا هر ساله حدود 45 میلیون تن غلات به بازار جهانی عرضه می‌کند و بزرگترین صادر کننده روغن آفتابگردان در دنیا است. طبق گزارش‌ها، صادرات گندم اوکراین همراه با روسیه حدود یک چهارم صادرات جهانی در سال 2019 را تشکیل می‌داد.


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار