شگرد جدید اسرائیل برای تقویت روابط با کشورهای منطقه

رژیم اسرائیل به بهانه احداث نیروگاه‌های خورشیدی در اردن علاوه بر تلاش برای تقویت بیش از پیش روبط خود با کشورهای عربی، درصدد است أمان را مجبور به تمدید توافقنامه وادی‌عربه کند که بر اساس آن، بخش‌هایی از اردن در اشغال و کنترل تل‌آویو قرار دارد.

 به گزارش ذاکرنیوز، 18 نوامبر 2021، رژیم اسرائیل و اردن با همکاری امارات، توافق نامه‌ای برای ساخت یک مزرعه خورشیدی عظیم در صحرای اردن  را امضا کردند.

احداث مزرعه نیروگاه خورشیدی در جهت تامین انرژی برای رژیم صهیونیستی است و در مقابل، این رژیم متعهد می‌شود یک کارخانه نمک زدایی را در سواحل مدیترانه برای تامین آب اردن احداث کند. 

این پروژه به نوعی بزرگترین همکاری منطقه‌ای بین رژیم صهیونیستی و همسایگانش بوده که با حمایت‌های «جان کری»، نماینده ویژه بایدن در امور آب و هوا صورت گرفته است. این توافقنامه توسط «کارین حرار»، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی، «محمد النجار» وزیر آب و آبیاری اردن به همراه «عبدالله بن زاید»، وزیر امور خارجه امارات امضا شده است.

بر اساس بیانیه مشترکی که توسط اعضا در دبی منتشر شده، نیروگاه خورشیدی 200 مگاوات برق برای رژیم صهیونیستی تولید می‌کند و در مقابل این رژیم 200 میلیون متر مکعب آب به اردن می دهد. این پروژه توسط یک شرکت انرژی متعلق به دولت امارات ساخته خواهد شد و پیش‌بینی شده است تا سال 2026 شروع به کار کند و تا سال 2030 سالانه 2 درصد از انرژی رژیم‌صهیونیستی را تامین کند و رژیم صهیونیستی سالانه 180 میلیون دلار برای تقسیم آن به دولت اردن و امارات بپردازد.

شبهات پروژه:

در خصوص این طرح شبهاتی و جود دارد که بر اساس آن می‌تواند به ضرر اردن و هم چنین در جهت تقویت روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه انجام می‌شود، که به صورت اختصار به آن پرداخته می شود:

یکم: محرمانه بودن توافق؛ این پروژه به صورت محرمانه از قبل و با روی کار آمدن نفتالی بنت، نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.

دوم: عدم پایبندی رژیم صهیونیستی به توافقات؛ بر اساس توافق اردن در سال 1994 با رژیم صهیونیستی بر اساس قرار داد «وادی عربه»، این رژیم متعهد شده است سالانه 55 میلیون مترمکعب آب به اردن انتقال دهد، ولی هر ساله با دزدیدن 20 میلیون متر مکعب آب تنها 35 میلیون متر مکعب به اردن انتقال داده است. بنابراین این احتمال وجود دارد که رژیم صهیونیستی بر اساس قرارداد مزبور نتواند 200 میلیون متر مکعب آب به اردن بدهد و به این قرارداد پشت کند، برای تایید این مدعا به سخنرانی چند روز پیش «عمر سلامه»، دستیار وزیر آب و آبیاری اردن استناد می کنیم که در این سخنرانی گفته بود «امضای این قرارداد نه از نظر متنی و نه از نظر حقوقی یک توافق نیست و این پروژه ممکن است با دستیابی اردن به این میزان آب در سال اجرا نشود.»

سوم: حمایت آمریکا؛ همانگونه که ترامپ در عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی وارد عمل شد، امروزه جان کری نیز مانند ترامپ در جهت منافع رژیم صهیونیستی عمل می‌کند و سعی در جهت تقویت روابط آن‌ها را دارد؛ زیرا این توافق با حضور جان کری صورت گرفته است.

چهارم: تقویت روابط با کشورهای منطقه؛ بعد از بنیامین نتانیاهو، نفتالی بنت تقویت روابط با کشور اردن را در اولویت خود قرار داد، به طوری که در تابستان گذشته جلسات محرمانه‌ای در خصوص این قرارداد با عبدالله دوم پادشاه اردن برگزار کرده بود و این در حالی است که اردن بعد از مصر دومین کشور عربی بود که با این رژیم صلح کرد. 

 در سال گذشته این رژیم با حمایت آمریکا با چهار کشور عربی امارات، بحرین، سودان و مراکش توافق عادی سازی روابط منعقد کرد و این در حالی است که امارات و بحرین در منطقه خلیج فارس اولین کشورهایی بودند که با این کشور قرارداد امضا کردند، به طوریکه امارات با رژیم صهیونیستی در زمینه معافیت ویزا توافق نامه‌هایی را امضا کردند. به همین جهت رژیم صهیونیستی با این قراردادها در جهت تحکیم روابط خود با کشورهای منطقه خاورمیانه گام بر می دارد.

پنجم: تشویق اردن مبنی بر بازگشت به صلح وادی عربه؛ در سال 1994قرارداد صلح وادی عربه بین دو کشور امضا شد. تاریخ این قرارداد 25 سال تعیین شد، مگر اینکه یک سال قبل از اتمام این قرارداد یکی از طرفین اعلام کند که حاضر به تمدید آن نیست. به همین جهت سال گذشته اردن اعلام کرد که تمایلی برای تمدید آن ندارد و منطقه‌ی الباقوره و الغمر به اردن بازگردانده شود.

منطقه الباقوره در استان اربد واقع در شمال کشور اردن و منطقه الغمر در استان العقبه و در جنوب بحرالمیت است که مناطق مورد منازعه دو طرف می باشد؛ چرا که در سال های 1950 و 1967 این دو منطقه به تصرف رژیم‌صهیونیستی درآمد. بر اساس قرارداد مزبور مقرر شده است تا 25 سال در اختیار رژیم صهیونیستی باشد و اکنون با اتمام این قرارداد و اعلام اردن مبنی بر فسخ قرارداد رژیم صهیونیستی به دنبال این است که اردن را به تمدید قرارداد صلح وادی عربه تشویق کند.

واکنش اخوان المسلمین اردن به این قرارداد:

اخوان المسلمین اردن در تاریخ 21 نوامبر 2021 در واکنش به این قرارداد آن را محکوم کرد و اعلام کرد" جماعت اخوان المسلمین اردن اجاره بخش های حیاتی و استراتژیکی مانند آب و انرژی را به یک کشور متخاصم که به توافقات و معاهدات احترام نمی‌گذارد را محکوم می‌کند که این قرارداد امنیت اردن را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد، همچنین در این بیانیه آمده است؛ این رویکرد عادی سازی به نوبه خود مردود است که موجب انباشت خشم مردم اردن خواهد شد که مقاومت و جهاد تا آزادی هر وجب از سرزمین های اشغالی ادامه دارد".

بنابراین اردن یکی از کشورهایی است که از کمبود آب رنج می برند؛ زیرا با خشکسالی شدید مواجه است و رژیم صهیونیستی با این‌که مانند اردن از خشکسالی رنج می برد، ولی به لحاظ فناوری‌های پیشرفته با کمک غرب در زمینه شیرین سازی آب دریا پیشرفته می‌باشد، و به همین جهت است با شگردهای جدید در پی آن هستند علاوه بر روابط سیاسی، وارد توافقات اقتصادی شوند تا بتوانند تقویت روابط خود را با کشورهای منطقه افزایش دهند و هم اینکه در جهت روابط عادی سازی خود با دیگر کشورهای منطقه مانند قرار داد آبراهام که در سال 2020 با حمایت ترامپ صورت گرفت، قدم‌های بیشتری بردارند.

نویسنده: سعید جمشیدی کارشناس مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار