آیا طناب پوسیده سعودی برای بغداد ارزش دل بستن دارد؟

تهران – ایرنا – در روزهای اخیر با سفر یک هیات سعودی به بغداد، قرار دادهای مختلفی میان عراق و عربستان به امضاء رسیده که این اقدام با مخالفت های گسترده در عراق همراه بوده است.

یک هیات بزرگ عربستانی شامل ۹ وزیر سعودی شامل، وزیران تجارت، انرژی، خارجه، فرهنگ، آب و کشاورزی، سرمایه گذاری، دارایی، آموزش عالی و صنایع و معادن به علاوه مشاور رییس سازمان اطلاعات و رییس هیات تجارت خارجی سعودی در روزهای اخیر به بغداد سفر و به غیر از دیدار با وزرا و مقامات همطراز خود و انعقاد قرار دادهای مختلف، با "مصطفی الکاظمی" نخست وزیر عراق دیدار و گفت وگو کرده است.

 در راستای همین گفت وگوی شب گذشته (سه شنبه) نخست وزیر عراق و «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در نشستی که از طریق ویدئو کنفراس و با حضور شماری از وزیران و مسئولان دو کشور برگزار شد، جزئیات چهارمین نشست کمیته مشترک هماهنگی عراق و عربستان و کارگروه های برآمده از دل آن در زمینه های انرژی، صنایع تبدیلی، سیاسی و امنیتی و نظامی، فرهنگی و رسانه ای، اقتصادی و تجاری و سرمایه گذاری، آموزشی و جوانان، حمل و نقل و گذرگاههای مرزی و بنادر و نیز کارگروه مالی و بانکی را بررسی و نتایج حاصله از آنها را در دستور کار قرار دادند.

وزارت خارجه عراق نیز در خصوص توافقات ۱۲ گانه به عمل آمده با هیات سعودی اعلام کرده، "ادامه همکاری و هماهنگی در مسائل سیاسی، امنیتی و نظامی، تسریع در بازگشایی گذرگاه مرزی «عرعر» بین عراق و عربستان، تقویت همکاری امنیتی و اطلاعاتی در زمینه مبارزه با جرم و قاچاق، تسریع در امضای یادداشت تفاهمی امنیتی بین وزارتخانه های کشور عراق و عربستان، همکاری در زمینه های نظامی از طریق تمرین های مشترک در چارچوب یادداشت تفاهمی که بین دوطرف در زمینه های مختلف امضا شده و نیز افتتاح مرکز وابسته نظامی در دو کشور" از این موارد است.

به دنبال این دیدار ها و گفت وگو ها شبکه تلویزیونی عراقی «العهد» روز گذشته (سه شنبه) در گزارشی با اشاره به سفر اخیر این هیات سعودی به عراق و دیدار با شماری از مقامات عراقی برای تقویت روابط دو جانبه و اجرایی کردن توافقنامه های امضا شده بین دو کشور در راستای مقدمه چینی برای دیدار سران سعودی و «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق اعلام کرد که، عربستان در صدد سرمایه گذاری در طرح های کشاورزی و پرورش احشام و طیور در بیابان های استان های الانبار در غرب تا استان المثنی در جنوب عراق است، استان هایی که به طور مستقیم در مرز شمالی و شمال شرقی عربستان قرار دارد.

بنابر این گزارش، جریان های عراقی تاکنون درباره اعطای هزاران هکتار از بیابان های عراق به عربستان و پیامدهای منفی آن برای عراق به علت سیاست های سابق خصمانه عربستان در قبال این کشور و نیز تهدیدات امنیتی بسیار خطرناک از جانب رژیم سعودی که سوابق بی شماری در ضربه زدن به امنیت و ثبات عراق دارد، هشدار داده اند.

بنابر اعلام شبکه تلویزیونی «العهد»، این همان امری است که هشدار مداوم کاربران عراقی در شبکه های اجتماعی را نیز به همراه داشته است و آنها از وجود توطئه ای سعودی - صهیونیستی ابراز نگرانی می کنند.

کارشناسان مسایل منطقه معتقدند که عربستان شیوه نفوذ خود در عراق را تغییر داده و سیاست های خود را در قبال عراق ، از سبک و سیاق حمایت مستقیم از گروه ها و اقدامات تروریستی، به نفوذ اقتصادی انتقال داده است، اما نتیجه آن یکی است.

گفت وگوی الکاظمی و بن سلمان و همچنین حضور هیات سعودی در عراق برای انعقاد قرار دادهای مختلف با اعتراض بسیاری از شخصیت ها و گروه های عراقی به ویژه در خصوص رویکرد سعودیسم نخست وزیر این کشور همراه بوده است.

بسیاری از شخصیت ها و گروه های عراقی که از محافل سیاسی، امنیتی و اقتصادی این کشور هستند، خواهان نگاه دولت عراق به شرق و اجرای قرارداد تجاری با چین به جای نگاه به کشورهای عربی همچون عربستان هستند، زیرا به اعتقاد آنها، کشورهای عربستان، مصر و اردن که دولت عراق به دنبال همکاری اقتصادی با آنها است، از توان فناوری و اقتصادی و سرمایه‌ای ضعیفی برخوردار هستند.

آنها همچنین در خصوص پیامدهای امنیتی، سیاسی و مذهبی حضور عربستان با توجه به سابقه بد این کشور در برخورد با عراق هشدار داده اند و این حضور را تهدیدی جدی برای امنیت ملی این کشور می دانند.

یکی از شخصیت های مهمی که در این باره هشدار داده، "نوری المالکی" رئیس ائتلاف «دولت قانون» و نخست وزیر پیشین عراق است که با اشاره به قصد عربستان برای سرمایه گذاری در عراق تاکید کرده که سرمایه گذاری خارجی در عراق نباید به زیان این کشور تمام شود؛ بویژه که مساحت زمین زراعی که عربستان می خواهد در عراق از آن بهره برداری کند، بسیار گسترده است.

وی هشدار داده است که نقض حاکمیت چه بسا از طریق اهرم ها و ساز وکارهای نرم صورت می گیرد.

رئیس ائتلاف دولت قانون همچنین این پرسش را مطرح کرده که چرا اراضی زراعی را بین کشاوران و شرکت های عراقی تقسیم نمی کنیم؟

«عباس العرداوی» تحلیلگر سیاسی عراقی درخصوص جنبه های امنیتی قرار داد منعقد شده میان بغداد – ریاض گفته است که "این سرمایه گذاری ها تهدیدی برای امنیت و سلامت عراق به شمار می رود، زیرا قرار است در اماکن و محل های مهم و حساسی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرده، مناطقی که عربستان قصد سرمایه گذاری در آن را دارد، در جنوب و غرب عراق واقع است؛ این همان مناطقی است که حدفاصل بین هسته های گروه تروریستی داعش و نظامیان آمریکایی و نیروهای امنیتی عراقی قرار دارد.

این تحلیلگر عراقی تاکید کرده که، ریاض حامی پروژه تقسیم عراق است، لذا می خواهد بیشترین مناطق این کشور را برای ملحق کردن آن به اصطلاحا «اقلیم سنی» تحت سیطره خود داشته باشد.

«زینب ثابت الطائی» تحلیلگر و سیاستمدار عراقی نیز سرمایه گذاری عربستان در عراق را "بسیار خطرناک و استعمارگری به جای سرمایه گذاری دانسته که زیان بزرگی برای کشاورزان عراقی و سفره های زیرزمینی راهبردی عراق خواهد داشت".

«هیثم الخزعلی» کارشناس امنیتی عراقی نیز اعلام کرده که  سرمایه گذاری که عربستان بدنبال انجام آن در برخی از مناطق استان های عراق است، صرفا طرحی آمریکایی برای جدا کردن عراق از همسایگانش و تبدیل این مناطق به پایگاههایی برای بمب گذاری کردن خودروها و جذب تروریست ها است.

عربستان که از حامیان اصلی گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه بوده، در دوسال گذشته به طور ظاهری عملکرد خود در عراق را تغییر داده و سعی کرده با  دادن وعده های توخالی نظر مردم و مقامات این کشور به ویژه شیعیان عراق را نسبت به عملکرد خود تغییر دهد و این موضوع در دوران حیدر العبادی آغاز و در دوران الکاظمی تشدید شده است.

مطمئنا مردم و مقامات عراقی خاطره حمله گروهک تروریستی آمریکایی – سعودی داعش که بیش از شش سال پیش با اعمال خشونت های بی شمار و مثال زدنی همچون فاجعه اسپایکر وارد عراق شد و در طول تقریبا سه روز حدود ۴۵ درصد خاک این کشور را به تصرف خود درآورد به این زودی ها از یاد نخواهند برد.

به طور حتم مردم و مقامات عراقی روزهایی که از کشورهای مختلف برای مقابله با داعش درخواست کمک کردند و کسی به غیر از شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس ایران با شماری از نیروهایش در کمتر از ۲۴ ساعت خود را به آن کشور رسانده و شروع به دفاع از مردم عراق کردند، فراموش نخواهند کرد.

مطمئنا عراقی ها دوست و دشمن خود را به خوبی می شناسند و با طناب پوسیده دشمن به چاه نخواهند افتاد، طناب پوسیده ای که برای خود عربستان نیز دیگر ثمری ندارد.

در دو سال گذشته بارها مقامات سیاسی و مذهبی عراق با دعوت سران سعودی به کشور عربستان سفر کرده اند و در هنگام بازگشت با کوله باری از وعده و وعیدهای آل سعود به کشور خود بازگشته اند ولی با گذشت زمان مشخص شده که وعده های مقامات سعودی برای عراقی ها فقط در حد حرف بوده و به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه فقط در حد پروپاگاندا (تبلیغات سیاسی) است و یکی از مهم ترین اهداف آن پروژه نفوذ در عراق است.

سئوال مهمی که در این جا وجود دارد این است که آیا عربستان توان انجام قول های داده شده به مقامات عراقی به دلیل درگیری در جنگ یمن و مشکلات فراوان اقتصادی را دارد؟ مهمترین مشکلات کنونی و اصلی عربستان فرو رفتن در باتلاق جنگ یمن و هزینه های سرسام آور تجاوز به این کشور، تامین هزینه های گروه های تروریستی در سوریه، عراق، لیبی و لبنان، کاهش قیمت شدید نفت که با توطئه مستقیم خود سعودی رقم خورده و مشکلات مدیریتی در این کشور است که با توجه به روی کارآمدن محمد بن سلمان در سال ۲۰۱۵ به اوج خود رسیده و کشور ثروتمند عربستان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

حال سخن اینجاست، عربستانی که امروز با شرایط و مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می کند و سابقه او در حمایت از گروه های تروریستی در سوریه و عراق در کشتار مردم مظلوم این دو کشور کاملا هویدا است، می تواند به یاری عراقی ها بشتابد و برای آنها آبادانی و عمران به ارمغان بیاورد؟؛ سئوالی که پاسخ آن کاملا مشخص است و مقامات عراقی باید بیشتر به آن توجه کنند.

نکته مهمی که عراقی ها باید بدانند، این است که، هم اکنون تنها راه نجات عراقی ها توجه به منابع و امکانات داخلی و نیروی پرتوان انسانی خود است و اگر عراق در زمینه ای نیاز به یاری دارد باید به دوستان خود نظر داشته باشد نه دشمنان بشریت و طناب پوسیده آل سعود و این طناب پوسیده ارزش دل بستن ندارد.

  

اگر خوشت اومد لایک کن
1
آخرین اخبار