آژانس غذای سازمان ملل کمک‌ها در افغانستان را به نصف کاهش داد

آژانس غذای سازمان ملل به‌دلیل کمبود بودجه، کمک‌هایش را به نصف کاهش داد، این آژانس پیش‌تر اعلام کرده بود افغانستان در معرض بالاترین خطر قحطی در یک ربع قرن قرار دارد.

 به گزارش ذاکرنیوز، آژانس غذای سازمان ملل (WFP) کمک‌هایش را به حدود 4 میلیون نفر افغانستانی در ماه مارس/ اسفند به نصف کاهش داد و درخواست کمک مالی فوری جهانی برای جبران هزینه کمبود بودجه در روند عملیات رفع گرسنگی فزاینده در افغانستان کرد.

برنامه جهانی غذا به تازگی تأکید کرده بود افغانستان در معرض بالاترین خطر قحطی در یک ربع قرن قرار دارد و همچنین اعلام کرد با توجه به محدودیت‌های بودجه، دست‌کم 4 میلیون نفر افغانستانی در ماه مارس/ اسفند فقط نیمی از آنچه را که نیاز دارند دریافت خواهند کرد.

این آژانس می‌افزاید: ذخایر مواد غذایی‌اش قبل از موعد برداشت بعدی در ماه می/ خرداد تمام شده است و این «سخت‌ترین» زمان سال برای خانواده‌های روستایی است.

برنامه جهانی غذا درحالی از کاهش کمک‌ها به افغانستان خبر می‌دهد که افغان‌های آسیب‌پذیر زمستان سختی را پشت می‌گذرانند.

آژانس غذای سازمان ملل همچنین اعلام کرده بود برای کمک رسانی به 13 میلیون نفر در ماه آوریل/ فروردین به 93 میلیون دلار و برای 6 ماه آینده به 800 میلیون دلار  بودجه نیاز است.

به گفته این نهاد بین المللی برای میلیون‌ها نفر در افغانستان، کمک‌های غذایی این آژانس "آخرین راه نجات" محسوب می‌شود.

در اعلامیه‌ آژانس غذای سازمان ملل آمده است: از آگوست 2022، از هر 10 خانواده افغان، 9 خانواده قادر به تهیه غذای کافی نیستند که بالاترین میزان در جهان است، در این اعلامیه همچنین آمده است نزدیک به 20 میلیون افغان نمی‌دانند که وعده غذایی بعدی‌شان از کجا خواهد می‌آمد و 6 میلیون نفر از آنها فقط یک قدم با قحطی فاصله دارند.

در افغانستان سطح سوء تغذیه همچنان رو به افزایش است و حدود دو سوم جمعیت این کشور- بیش از 28 میلیون نفر - در سال 2023 نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند، یعنی حدود سه برابر سال 2021.

 

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار