آصفی: نباید در اعلام حضور منطقه‌ای لکنت زبان داشته باشیم/ مبارزه ایران با تروریسمِ داعش امنیت اروپا را هم بالا برد

سخنگوی وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات گفت: تا زمانی که تحریم‌ها به شکل ملموس لغو نشده، نه آمریکا و نه اروپا نباید انتظار بازگشت ایران به تعهداتش را داشته باشند.

به گزارش ذاکرنیوز، حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه و کارشناس مسائل بین‌الملل، با اشاره به تاکید امروز رهبر انقلاب بر عجله نداشتن ایران در بازگشت آمریکا به برجام گفت: برجام برای جمهوری اسلامی نه یک هدف بلکه صرفاً ابزار، فرمت و چارچوبی برای برداشته شدن  تحریم‌ها بود.

وی افزود: بنابراین آنچه که در این برهه باید از سوی آمریکایی ها و اروپایی ها صورت گیرد، انجام تمامی تعهدات ذیل برجام است و آن زمان است که می‌توانند این انتظار را از جمهوری اسلامی داشته باشند که به تعهدات برجامی خود بازگردد.

آصفی تاکید کرد: اینکه رهبر انقلاب فرمودند ایران هیچ اصراری به بازگشت آمریکا به برجام ندارد به این معنا است که جمهوری اسلامی به برجام صرفاً به دید یک سازوکار برای برداشته شدن تحریم‌ها نگاه کرده و می‌کند. بنابراین ابتدا آمریکا باید به گونه‌ای تحریم‌ها را بردارد که آثار آن بر اقتصاد ایران به شکل ملموس حس شود و روابط پولی و بانکی کشورمان با دنیا به حالت عادی بازگردد و مشکلی برای فروش نفت نیز نداشته باشیم. بنابراین تا زمانی که تحریم‌ها به شکل ملموس لغو نشده است نه آمریکا و نه اروپا نباید انتظار بازگشت ایران به تعهداتش را داشته باشند.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه همچنین درباره حضور ایران در منطقه و حمایت از همپیمانان خود گفت: ما در منطقه خود حضور داریم و این آمریکایی‌ها و غربی ها هستند که از هزاران کیلومتر آنطرف تر به غرب آسیا آمده‌اند و  رژیم صهیونیستی و حامیان آن را به عنوان بزرگترین تهدید امنیتی در منطقه  مورد حمایت قرار می‌دهند. 

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه تاکید کرد: این حق گروه‌ها و ملت‌های منطقه است که از محل زندگی خود در برابر تجاوز و تهدید خارجی دفاع کنند. در همین راستا است که جمهوری اسلامی نه با زور بلکه به دعوت رسمی حاکمیت کشورهای منطقه به کمک آنها رفته است. بنابراین حضور منطقه‌ای ایران نه تنها از نظر چارچوب‌های بین المللی بلکه از منظر روابط برادرانه و انسان دوستانه نیز قابل قبول است.

وی یادآور شد: آنچه که امروز از سوی رهبر انقلاب به عنوان سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی اعلام شد، باید خیلی زودتر از اینها از سوی مقامات کشورمان بیان می‌شد. ما نباید در اعلام رسمی حضورمان در منطقه که تماماً با هدف حفظ و تقویت ثبات منطقه و مبارزه با تروریسم  بوده، لکنت زبان داشته باشیم.

آصفی افزود: حضور ایران در  سوریه، عراق و لبنان علاوه بر حفظ امنیت و ثبات داخلی، به منظور مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت پایدار در منطقه بوده است. مضاف بر اینکه مبارزه ایران با تروریسمِ داعش در سالهای اخیر حتی موجب افزایش امنیت کشورهای اروپایی نیز شده است که به همین واسطه مقامات غربی باید از نقش آفرینی مثبت ایران در منطقه سپاسگزار ما نیز باشند.

تسنیم 


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار