آخرین آمارهای اقتصاد اردبیل؛ ‌هزینه‌کرد درآمد در جای دیگر برای فرار مالیاتی

گروه استان ها- اردبیل با وجود مواهب طبیعی از ضعف پایه های اقتصادی رنج می برد. آمار مدیران اقتصادی موید این موضوع و ضرورت بازنگری در برنامه ریزی اقتصادی این استان است.
- اخبار استانها -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل ظهر پنج شنبه در جلسه ادارات زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل با مجمع نمایندگان استان با تاکید به اینکه در راستای بهبود محیط کسب و کار و تعامل با نمایندگان دستگاه های اجرایی در پنجره‌ای واحد، پنجره واحد سرمایه گذاری دایر شده است، افزود: این مجموعه توانسته 331 طرح را بررسی کند.

علیرضا نوروزی اظهار کرد: زمان صدور مجوزها تا 60 درصد کاهش یافته و 20 جلسه مرتبط با شناسایی قوانین و مقررات مخل کسب و کار در استان تشکیل شده است.

وی متذکر شد: در راستای جذب و جلب سرمایه گذاری نیز 648 مورد داخلی و 116 مورد خارجی واصل و 800 درخواست بررسی شده و 80 درصد مصوبات صادره اجرایی شده است.

بانک‌ها 8000 میلیارد تومان به توسعه اردبیل کمک می‌کنندتوجه به حوزه گردشگری حرف نخست توسعه اردبیل را می‌زندتولید محصولات استراتژیک راهکار اصلی توسعه اردبیل است

به گفته نوروزی تاکنون 14 مجوز سرمایه گذاری خارجی در استان صادر شده و دو پروژه فعال با سرمایه گذاری دو میلیون و 650 هزار دلار در تولید کیف و کفش و تولید الکل فعال است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت: به منظور مولد سازی 8 کارگروه و کمیته فرعی تشکیل شده و در این راستا 8923 ملک در سامانه سادا ثبت شده وتعداد فاقد سند در سامانه نیز 1548 مورد است.

وی با اشاره به شناسایی 38 فقره پرونده املاک گفت: برآورد ما از ارزش املاک، حدود 112 میلیارد تومان است.

نوروزی با تاکید به اینکه دولت در نظر دارد از محل فروش دارایی‌ها، 50 درصد به تملک دارایی سرمایه‌ای و 50 درصد برای پاداش خدمت و برخی هزینه‌های دیگر هزینه شود، ادامه داد: این موضوع در استان عملیاتی نشده و تجهیز منابع می‌تواند این نوید را بدهد که سایر اعتبارات هزینه‌ای را پوشش بدهیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت: در راستای مدیریت منابع و مصارف اقداماتی صورت گرفته از جمله اینکه درآمد عمومی مصوب سال 98، 5808 میلیارد ریال با 93 درصد تحقق است که به نسبت سال گذشته نیز 30 درصد افزایش دارد.

وی با بیان اینکه، اعتبارات مصوب تملک دارایی سرمایه ای سال 98، 3989 میلیارد ریال با 79 درصد تحقق  افزود: اعتبارات هزینه ای سال 98 نیز 3165 میلیارد ریال با 100 درصد تحقق است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل در خصوص عملکرد هیئت ماده 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم نیز گفت: 356 شکواییه دریافت شده که 296 مورد اظهار نظر شده و 60 مورد در دست بررسی است.

نوروزی تاکید کرد: استان‌های سبز مثل اردبیل دارای محصولات پایدار و دوستدار محیط زیست است. ما محصولات آلاینده نداریم و محصولات  ما عمدتا کشاورزی و حوزه گردشگری داریم.

وی گفت: اگر مسئولان می‌خواهند این امکانات باقی بماند لازم است حق استان را پرداخت کنند از محل عوارض محلی، صندوق توسعه ملی و سایر منابع لازم است حق استان پرداخت شود.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل تاکید کرد: چرا باید 400 میلیارد تومان استان اردبیل برای تخصیص در مرکز تصمیم گیری شود. این موضوع لازم است تعیین تکلیف شود.

رشد حق بیمه اردبیل در شرایط کرونا

مدیرکل بیمه ایران در استان اردبیل نیز گفت: در سال 98، 167 میلیارد حق بیمه تولید شده و 133 میلیارد تومان خسارت به مردم پرداخت شده است.

فرامرز آزاد افزود: در سه ماهه اول سال 49 میلیارد تومان حق بیمه و 16 میلیارد پرداخت خسارت داشتیم که از این مقدار میزان قابل توجهی مربوط به حوادث رانندگی است.

وی  با بیان اینکه بیمه ایران در استان اردبیل با رشد حق بیمه مواجه است، تاکید کرد: دلیل این رشد به این برمی گردد که برخی مدیران با استان کار نمی کردند و بیمه را به خارج استان می‌بردند که صحبت شده در استان فعال شوند.

مدیرکل بیمه ایران در استان اردبیل افزود: در شعبه خلخال ساخت ساختمان جدید در حال اجرا است. در پارس آباد ملکی تعیین شده و در خود اردبیل هم به منظور کنترل ترافیک ساختمان مرکزی، ملک مناسب پیش بینی شده است.

البسه عمده کالای قاچاق اردبیل است

رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان اردبیل نیز تاکید کرد: در سال 98، 672 فقره پرونده قاچاق و متروکه داشتیم که 676 فقره تعیین تکلیف شده و مابه التفاوت هم از پرونده‌های سال قبل است.

به گفته داور سرپاکه سال گذشته  6 میلیارد تومان فروش اموال در استان ثبت شده و عمده کالاهای قاچاق استان شامل البسه، دارو، مواد خوراکی، آشامیدنی، سیگار و آرایشی است. اکثرا از کردستان و آذربایجان غربی وارد استان می‌شوند.

وی رتبه فروش اردبیل در کشور 25 عنوان کرد و گفت: هر کالایی تولید کشور خارجی باشد قاچاق محسوب می‌شود و به عنوان مثال لباسی که از ترکیه به صورت عمده وارد شود، کالای قاچاق محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جمع آوری و فروش املاک تملیکی استان اردبیل در پاسخ به نماینده مشگین شهر که چرا یک گونی لباس فروشنده کم توانی مورد توجه است و خرده پاها در این چرخه له می‌شوند، گفت: متاسفانه موارد این چنینی به کررات دیده می‌شود و فرد باید برگ سبز گمرکی ارائه دهد تا کالای خود را ترخیص کند.

سرپاکه با بیان اینکه میزان قاچاق در استان پایین است، اضافه کرد: در استان نیازمند امکانات سخت افزاری هستیم.

تخصیص 94 میلیارد تومان ارزش افزوده به شهرداران

مدیرکل امورمالیاتی استان وصول مالیاتی را سه دهم درصد استان دانست و گفت: 94 میلیارد تومان از مالیات در قالب ارزش افزوده بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تخصیص یافته است.

ابراهیم قلی زاده تاکید کرد: در سه ماهه سال جاری درآمدهای مالیاتی 1183 میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 38 درصد رشد یافته است.

وی با اشاره به اینکه شناسایی منابع جدید مالیاتی از اهداف این مجموعه است، متذکر شد: نسبت به استان‌های همجوار فرار مالیاتی در استان اردبیل بیشتر است.

مدیرکل امور مالیاتی استان در خصوص وصول بدهی معوقه استان گفت: 80 درصد از معوقه جریمه و 80 درصد آن در کارت های بازرگانی صوری است.

قلی زاده گفت: این مشکل به سال های 88 و 89 برمی گردد و در وضعیت کنونی هم ادامه دارد اما شیب آن ملایم شده است. ما درخواست کردیم به موقع مالیات برای کارت‌ها واصل شده و اگر تمکین نشد مجوز باطل شود.

وی افزود: همچنین بازگرداندن پرونده‌های استان که در سایر استان‌ها هستند و وصول مالیات آن‌ها برای استان با جدیت دنبال می‌شود.

مدیر بورس منطقه ای استان اردبیل نیز رسالت این مجموعه را ارتقا سواد عمومی دانست و تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود اقدامات اخیر بورس مین گذاری است، در گذشته هم چنین اقداماتی تجربه شده  و قابل قبول نیست.

میر محمد موسوی متذکر شد: در سال های 92 تا 96 بورس در دوره رکود خود بود و اینکه گفته شود 50 هزار میلیارد تومان  بورس ایران در دو ماه به مسکن سرریز شود امکان پذیر نیست و سرمایه گذار هرجا سود باشد می‌رود.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران باید آگاهانه وارد بورس شوند، اضافه کرد: در سه ماهه اول سال 99 901 میلیون سهم  در بورس منطقه ای معامله شده است.

تمکین ترکیه به تعرفه ترجیحی صادرات کالا

مدیر کل گمرکات استان اردبیل نیز در این جلسه با بیان اینکه یک میلیون و 400 هزار مسافر سال گذشته وارد استان شده است، افزود: کرونا باعث کاهش سفرها شده است.

پرویز تقوی با بیان اینکه خوشبختانه جمهوری آذربایجان مرزها را نبست و کالاها حتی یک روز در گمرکات معطلی نداشت، افزود: در سه ماهه نخست سال 32 میلیون دلار صادرات انجام شده است.

وی گفت: به 13 کشور، صادرات داریم که عمده آن آذربایجان، عراق، ترکیه، گرجستان و امارت است.

مدیرکل گمرکات استان رتبه نخست صادرات را مربوط به سیب زمینی دانست و ادامه داد: واردات نیز از 12 کشور انجام می‌شود و کشورهای مبدا عمده شامل ایتالیا، روسیه، چین، ترکیه و تاجیکستان است.

به گفته تقوی زیرساخت‌های گمرکات استان نیازمند تقویت است. گمرک بیله سوار شبانه روزی شده و انتظار می‌رود دستگاه ایکس ری مستقر شود.

وی مزیت تجارت با ترکیه، تعرفه ترجیحی عنوان کرد و افزود: متاسفانه آذربایجان به تعرفه ترجیحی تمکین نمی‌کند.

دبیر کمیسیون بانک های استان اردبیل نیز با اشاره به اینکه 14 بانک دولتی در این کمیسیون عضو هستند، گفت: متاسفانه آمار بانک‌های خصوصی در اختیار ما نیست.

رضا نوری به فعالیت 263 شعبه بانک های دولتی با منابع 12 هزار میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: منابع برخی بانک‌ها نسبت به مصارف بیشتر است.

وی خواستار کمک به بانک‌ها از منابع صندوق توسعه ملی شد و گفت: انتظار داریم نمایندگان برخی نیازمندی بانک‌ها را در سطح ملی پیگیری کنند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار