«گریم اسمیت»: نشست دوحه امیدواری برای آغاز یک روند سیاسی در افغانستان ایجاد می‌کند

کارشناس گروه بین‌المللی بحران اظهار داشت که نشست سازمان ملل در دوحه با حضور طالبان امیدواری برای آغاز یک روند سیاسی را در افغانستان ایجاد خواهد کرد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «گریم اسمیت» کارشناس گروه بین‌المللی بحران گفت: نشست سازمان ملل با حضور طالبان ممکن است روندی را آغاز کند که به مشارکت زنان، چهره‌های غیر از طالبان و در نهایت تنوع سیاسی در حاکمیت افغانستان منجر شود.

بر اساس گزارش‌ها، نشست دو روزه سازمان ملل قرار است 29 بهمن در دوحه قطر آغاز شود و هدف آن بحث در مورد چگونگی رویکرد افزایش مشارکت بین‌المللی درباره افغانستان به‌گونه منسجم، هماهنگ و ساختارمند با در نظرگرفتن توصیه‌های ارزیابی مستقل در مورد این کشور گفته شده است.

پیش از این نیز «امیرخان متقی» وزیر خارجه حکومت طالبان در دیدار با «رزا اوتونبایوا» رئیس یوناما و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان تصریح کرده بود که کابل پس از روشن شدن ترکیب و دستورکار نشست دوحه درباره حضور در این نشست تصمیم خواهد گرفت.

سازمان ملل نشستی را با حضور طالبان برگزار می‌کندترکمنستان: حضور طالبان در نشست‌های بین‌المللی ضرورت داردافغانستان| افزایش احتمال حضور طالبان در نشست صلح استانبول

این کارشناس مسائل سیاسی درباره نشست آتی در دوحه نیز به «آمو» گفته است: احتمالاً بحث‌های بیشتری در میان نمایندگان ارشد نهادها، کشورها و سازمان‌ها در این نشست خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: احتمالاً تلاش برای یافتن راهی برای افغانستان تا اینکه به عضویت کامل جامعه بین‌المللی برسد، به طول خواهد انجامید.

اسمیت افزود: «فریدون سینرلی اوغلو» هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در نشست دوحه همزمان با طرح گفتگوهای سیاسی، درخواست حرکت کمک کنندگان غربی به سوی کمک‌های بشردوستانه کوتاه مدت برای افغانستان را مطرح خواهد کرد؛ اما این سازمان می‌گوید با توجه به مخالفت طالبان با تعیین فرستاده ویژه، ممکن است بخش‌های سیاسی روند کُند باشد و سال‌ها زمان ببرد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار