یک منبع کرد: گروهی از کشته‌ها و زخمی‌ها از رأس‌العین خارج شدند

یک منبع کرد خروج جمعی از کشته‌ها و زخمی‌ها از شهر رأس‌العین در شمال شرق سوریه را تایید و تاکید کرد هیچ شبه‌نظامی میان آنها وجود نداشته است. در مقابل، ترکیه سنگ‌اندازی در مسیر عقب‌نشینی کردها از رأس‌العین را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از ایسنا، یک منبع در هلال احمر نیروهای کرد به خبرگزاری آلمان گفت: پس از آنکه ارتش ترکیه و نیروهای همپیمان آنها گذرگاهی را ایجاد کردند، هلال احمر کردها عصر روز شنبه توانست چهار کشته و ۳۷ تن از زخمی‌های نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) و نیز غیرنظامیان را از شهر رأس‌العین خارج کند.

این در حالی است که یک منبع در نیروهای قسد به خبرگزاری آلمان گفت: هیچ یک از نیروهای سوریه دموکراتیک تا این لحظه از شهر رأس‌العین خارج نشده است.

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای قسد در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، آنکارا را به ممانعت از خروج شبه‌نظامیان از رأس‌العین و عدم اجرای توافقنامه آتش‌بس متهم کرد.

عبدی که آمریکا در طول این سال‌ها حامی اصلی نیروهای او بوده، در ادامه بر اهمیت ادامه نقش‌آفرینی آمریکا در سوریه جهت مقابله با حضور منحصرانه روسیه در این کشور تاکید کرد.

فرمانده نیروهای قسد در ادامه ترکیه را به این امر متهم کرد که به نیروهای کرد و زخمی‌ها و نیز غیرنظامیان اجازه نمی‌دهد از رأس‌العین خارج شوند.

طبق توافقی که روز پنج‌شنبه با نظارت آمریکا حاصل شد، ترکیه با تعلیق پنج روزه عملیات نظامی خود به شرط عقب‌نشینی یگان‌های مدافع خلق کرد از مناطق مرزی موافقت کرد.

به گفته مظلوم عبدی، طبق این توافق باید یک گذرگاه با نظارت آمریکا برای خروج شبه‌نظامیان، زخمی‌ها و غیرنظامیان ایجاد شود و اگر پایبندی به این توافق وجود نداشته باشد، ما این مساله را بازی میان آمریکایی‌ها و ترکیه خواهیم دانست که از یک طرف به نیروهای ما اجازه عقب‌نشینی نمی‌دهند و از طرف دیگر ادعا می‌کنند آنها عقب‌نشینی نکرده‌اند، ما این مساله را توطئه‌ای علیه نیروهایمان قلمداد خواهیم کرد.

به گفته عبدی، نیروهای سوریه دموکراتیک بر پایبندی خود به خروج از منطقه واقع در حد فاصل رأس‌العین تا تل‌أبیض به عمق ۳۰ کیلومتر تا بزرگراه إم ‌4 تاکید دارند.

در همین حال، یک مسئول ترکیه‌ای در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اتهامات وارده به کشورش از سوی نیروهای قسد مبنی بر اینکه آنکارا طبق توافق آتش‌بس به شبه‌نظامیان کرد اجازه خروج از رأس‌العین را نمی‌دهد، رد کرد.

این مسئول برجسته ترکیه‌ای اظهار کرد: نیروهای کرد اخبار دروغینی را با هدف ناکام گذاشتن توافقنامه ترکیه-آمریکا درباره مهلت پنج روزه برای عقب‌نشینی کردها از مناطق هم‌مرز با ترکیه منتشر می‌کنند.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار