0 بازدید

گزارش| چرا ترامپ شهرک‌های صهیونیست‌نشین را به رسمیت شناخت؟

ترامپ در شرایطی شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری را به رسمیت شناخت که هیچ یک از دولت‌های پیش از او این کار را انجام نداده‌اند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز دوشنبه بیست و هفتم آبان دولت آمریکا در موضعی جنجالی از طریق مایک پامپئو، شهرک های غیر قانونی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را به رسمیت شناخت این اقدام ترامپ، با وجود اظهاراتی که وی سال گذشته در جریان دیدار با نتانیاهو در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار کرد تعارض داشت حال سؤال این است که چرا ترامپ طی یک سال این میزان تغییر موضع داده است؟

شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری در توافقات سازش

براساس توافقی که با حضور آمریکایی ها در سال 1993 بین سازمان آزادی بخش فلسطین و رژیم صهیونیستی به امضا رسید، کرانه باختری و نوار غزه که تحت عنوان «مرزهای سال 1967» در آن توافقنامه از آنها یاد شده است سرزمینی است که در آنجا باید دولت فلسطینی تشکیل شود. صهیونیست از سال 1993 رسماً پذیرفته اند که کرانه باختری، سرزمین فلسطینی ها شناخته می شود لذا از همان سال یکی از مفاد مذاکرات سازش بحث شهرک سازی بوده است. اصل بحث این است که براساس توافق به عمل آمده باید تمامی شهرک هایی که در کرانه باختری ساخته شده اند یا تخریب شوند و یا اینکه در اختیار حکومت خودگردان قرار گیرند و ساکنان آن نیز یا باید هویت فلسطینی را بپذیرند، یا اینکه از کرانه باختری به سرزمین های سال 1948 مهاجرت کنند.

شهرک های کرانه باختری نقطه اختلاف رژیم صهیونیستی و غرب

با وجود توافقات سازش، هر ساله صدها واحد شهرکی در کرانه باختری در حال ساخت است. برهمین اساس در سازمان ملل با تمام خلأ هایی که وجود دارد اما این شهرک ها به عنوان شهرک های غیرقانونی شناخته می شود که مورد تأیید سازمان ملل نیست این شهرک ها یکی از نقاط اختلافی رژیم صهیونیستی با اتحادیه اروپا نیز هست.

این مسئله در ایالات متحده نیز پذیرفته شده نیست. علت امر این است که مذاکرات سازش- که براساس طرح آمریکایی «روند صلح خاورمیانه» به وجود آمد و به توافقنامه اسلو منجر شد- براساس طرح تشکیل دودولت به وجود آمده بود و براین اساس آمریکایی ها خواستار تشکیل دو دولت در فلسطین هستند. این مسئله همان مسئله ای بود که موجب اختلاف اوباما و ترامپ نیز شد. ترامپ تنها کسی است که شهرک های کرانه باختری را به رسمیت شناخته است. در حال حاضر 3 نامزد از 4 نامزد حزب دموکرات آمریکا بر این مسئله تأکید دارند که کمک های نظامی آمریکا به رژیم صهیونیستی باید منوط به عدم شهرک سازی در کرانه باختری و اجرای طرح دو دولتی باشد. از سوی دیگر کنگره آمریکا نیز هنوز شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری را به رسمیت نشناخته است. در حقیقت این ترامپ است که برای اولین بار دست به این اقدام می زند.

پیوند ترامپ و نتانیاهو در کارزار انتخابات

بنیامین نتانیاهو در جریان انتخابات 17 سپتامبر 2019 نتوانست اکثریت کرسی های کنست را به دست آورد. از سویی وقتی مأمور تشکیل کابینه شد نتوانست ائتلافی برای تشکیل کابینه به وجود آورد و درخواست تشکیل کابینه را به ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی باز گرداند.

حال در زمانی که بنی گانتس، رقیب انتخاباتی نتانیاهو در آستانه تشکیل دولت قرار گرفته ترامپ، هدیه ای به نام «به رسمیت شناختن شهرک های کرانه باختری» را به نتانیاهو داد تا او را یاری کند. چرا که فرصت گانتس یک روز دیگر به پایان خواهد رسید و به نظر می رسد انتخابات سوم رژیم صهیونیستی بسیار محتمل تر از تشکیل دولت گانتس باشد.

از سوی دیگر ترامپ در انتخابات سال 2016 با جلب نظر لابی های یهودی آمریکا توانست قدرت را به دست آورد. حال در آستانه انتخابات 2020 او در نظرسنجی ها جایگاه گذشته را ندارد و نیاز به حمایت بیشتر این لابی ها دارد. این اقدام او می تواند هم رضایت لابی های صهیونیستی را در بر داشته باشد و هم اینکه با حمایت نتانیاهو همراه خواهد شد.

خوشحالی نتانیاهو از تغییر سیاست آمریکا در قبال شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختریتشدید جنگ قدرت میان سران رژیم صهیونیستی؛ تکیه ائتلاف ژنرال‌ها بر شکاف در حزب نتانیاهوتحلیلگر صهیونیست: نتانیاهو برای بقای خود اسرائیل را به گرداب جنگ می‌اندازد

جمع بندی

رژیم صهیونیستی و ایالات متحده در آستانه دو انتخابات قرار دارند که این دو انتخابات برای نتانیاهو و ترامپ بسیار حساس بوده و می توانند سرنوشت آنها را تغییر دهند. لذا ترامپ با به رسمیت شناختن شهرک های کرانه باختری، امتیازی را برای نتانیاهو به وجود آورد تا با این کار حمایت لابی های رژیم صهیونیستی را در آستانه انتخابات سال 2020 به دست آورد. این حمایت می تواند او را همچون سال 2016 به قدرت برساند. اقدام ترامپ درحالی صورت گرفت که با تمام طرح ها و سیاست های دولت های گذشته آمریکا در تعارض است. این نشان می دهد ترامپ تنها بر منافع خود تأکید دارد و حتی سیاست های کشور خود را نیز دنبال نمی کند. مسئله ای که مورد انتقاد صریح نامزدهای حزب رقیب وی قرار گرفته است.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار