گزارش| دیدگاه مخالفین اردوغان در مورد عملیات شرق فرات

رهبران دو حزب اصلی مخالف اردوغان بر این باور هستند که بر خلاف اظهارات رئیس‌جمهور، عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه یک فتح و پیروزی ارزشمند و دستاورد دیپلماتیک به شمار نمی‌آید.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه و همچنین حامیان او مانند دولت باغچلی و رهبر حزب حرکت ملی، در روزها و هفته‌های اخیر، عملیات نظامی ارتش ترکیه و معارضین سوری تحت حمایت آنکارا در شرق فرات را به عنوان یک حماسه ملی و دینی مطرح کردند و حالا اردوغان اعلام کرده که ترکیه در این میدان، یک پیروزی بزرگ به دست آورده و باید این حرکت را فاتحانه و تاریخی توصیف کرد.

اما دیگران، لزوماً چنین نمی‌اندیشند. رهبران دو حزب اصلی مخالف اردوغان بر این باور هستند که بر خلاف اظهارات رئیس‌جمهور، عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه یک فتح و پیروزی ارزشمند و دستاورد دیپلماتیک به شمار نمی‌آید.
آکشنر بر این باور است که در مورد خلع سلاح ی.پ.گ و پ.ک.ک هیچ تدبیری اتخاذ نشده و امکان تاسیس دولت پ.ک.ک در شمال سوریه، صرفاً به شکل موقتی، از دست رفته و این خطر کاملاً رفع نشده است.

شکست در مذاکره

اردوغان بارها اعلام کرده که ترکیه، هم در میدان جنگ و هم پشت میز مذاکره، موفق عمل کرده و پیروز بیرون آمده و توانسته یکی از ابعاد استقلال سیاسی و فکری ترکیه را به عنوان یک کشور مستقل به دنیا بقبولاند. اما خانم مرال آکشنر رهبر حزب خوب، دیدگاه دیگری دارد.
آکشنر گفته است: ما معتقدیم که دولت، با تاخیر و تعلل عمل کرد و این عملیات باید چند ماه پیش انجام می‌شد. اردوغان بارها اعلام کرده که نتایج این جنگ را باید به عنوان فتح و پیروزی دانست. اما کدام فتح؟ ما در مذاکره چه چیزی به دست آورده‌ایم؟ نیروهای نظامی ما زحمت کشیدند و به وظایف و ماموریت‌های خود عمل کردند و نمی‌خواهم در این مورد چیزی بگویم. اما وقتی که سخن به دیپلماسی و میز مذاکره می‌رسد، می‌خواهم دقیقاً به ما بگویند که ترکیه در مذاکره با آمریکا و روسیه چه چیزی به دست آورد؟

اردوغان، پیروز نخواهد شد
رهبر حزب خوب، در ادامه تحلیل‌ها و انتقادات خود، صحبت در مورد نتایج عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را به سمت و سوی تحولات سیاسی و موازنات داخلی کشور سوق داده و اعلام کرد که با شرایط کنونی، قطعاً حزب عدالت و توسعه نمی‌تواند ادعای موفقیت کند.

او همچنین گفته است: ترکیه در شرایط دشواری قرار گرفته و در چنین فضایی محال است که اردوغان یک بار دیگر در انتخابات پیروز شود. تنها دلیل آن نیز اقتصادی است. به زبان ساده بگویم: قابلمه. پیداکردن غذای روزانه و تامین هزینه‌های معیشت روزانه، برای بسیاری از مردم سخت است. کسی که به عنوان یک شهروند در شهر استانبول 60 لیره برای آبونمان گاز پرداخت می‌کرد، حالا باید بین 120 تا 140 لیره بدهد و بنابراین در همین یک قلم کوچک، هزینه‌های او دو برابر شده است. در حوزه‌های دیگر نیز چنین است و مردم از حیث دسترسی به امکانات در شرایط دشواری قرار دارند.

پاسخ به نامه ترامپ
نامه گستاخانه و توهین‌آمیز آمیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و سکوت شخص اردوغان در قبال این نامه، از دیگر موضوعاتی است که طی روزهای اخیر همواره مورد انتقاد سران احزاب مخالف قرار گرفته است.
مرال آکشنر رهبر حزب خوب در این مورد گفته است: بر این باوریم که نامه گستاخانه ترامپ، تمام ملت ترک را رنجانده و آزرده خاطر کرده و به غرور ملی ما توهین شده است. بنابراین اردوغان نباید سکوت کند و می‌بایستی در اولین فرصت به این نامه گستاخانه پاسخ می‌داد.
اما کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق، در مورد نامه، با لحن تندتری صحبت کرده و گفته است: چرا اردوغان به راحتی در برابر ما و دیگر مخالفین، تندترین الفاظ و عبارات را به کار می‌برد اما در برابر گستاخی ترامپ سکوت می‌کند؟ پاسخ روشن است. چرا که از دید ما، اردوغان در برابر آنها یک رهبر توسری خور و له شده است و نمی‌تواند از حقوق خود و آبرو و اعتبار کشور دفاع کند. لازم بود با همان لحن به نامه ترامپ پاسخ می‌دادند. اردوغان چرا تاریخ معاصر ما را فراموش کرده است؟ وقتی که عصمت اینونو به نمایندگی از آتاتورک در نشست لوزان حضور یافت، حتی حاضر نشد بر روی صندلی کوچکی بنشیند که اندکی از صندلی‌های دیگر کوچکتر بود. گفت: یا باید صندلی هم اندازه صندلی سران دیگر کشورهای جهان بیاورید، یا من جلسه را ترک می‌کنم. چرا اینونو چنین کرد؟ چون می‌خواست از آبرو و اعتبار دیپلماتیک خود و کشورش دفاع کند و اردوغان نیز باید چنین چیزهایی را سرمشق و الگو قرار دهد.

پیروز مذاکره روسیه بود، نه ترکیه
کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق در مورد نتایج عملیات نظامی اردوغان در شرق فرات، سخنانی بر زبان آورده که با واکنش تند حزب عدالت و توسعه روبرو شده است. کلیچدار اوغلو گفته است: پیروز مذاکره روسیه بود، نه ترکیه. ما چه چیزی به دست آوردیم؟ دستاوردها و نتایج مثبت این عملیات عاید روسیه شد. چرا؟ به این خاطر که از آغاز، به انتقادات ما گوش ندادند و حاضر نشدند با دولت بشار اسد ارتباط برقرار کنند. ما چندین بار اعلام کردیم که لازم است ترکیه با سوریه روابط خود را به شکل عادی و رسمی پیش ببرد و در مورد تمام دغدغه‌های امنیتی و مرزی خود، با بشار اسد به توافق برسند. اما حرف و توصیه ما را نپذیرفتند و فقط زمانی حاضر شدند تن به چنین چیزی بدهند که ولادیمیر پوتین از آنها خواست. بنابراین در مذاکرات سوچی، آنها زیر بار پیشنهادهایی رفتند که ما قبلاً مطرح کرده بودیم. بازگشت به توافق آدانا چیزی است که ما چندین بار در سخنان خود، آن را به اردوغان گوشزد کرده بودیم اما زیر بار نرفتند. الان در این تابلوی سیاسی و امنیتی، نقش آمریکا و روسیه برجسته شده است. اگر از اول با اسد گفت‌وگو می‌کردند، آمریکا و روسیه تا این اندازه امتیاز نمی‌گرفتند.

کلیچدار اوغلو همچنین گفته است: طرفی که در این مذاکره شکست خورده و آسیب دیده، ترکیه است. چرا که 4 میلیون آواره سوری بر دست ما مانده و از آنجایی که ترامپ و پوتین، پ.ی.د را تروریست قلمداد نمی‌کنند، اجازه داده‌اند که نیروهای آنها با سلاح هایشان عقب‌نشینی کنند و چنین چیزی به این معنی است که ترکیه همچنان تحت تهدیدات ضد امنیتی قرار دارد.

وی در ادامه افزود: آکپارتی، نمی‌تواند ترکیه را به درستی مدیریت کند. آنها حاضر نیستند در میادین رقابت دیپلماتیک، از دیپلمات‌های برجسته و با تجربه استفاده کنند و به همین خاطر جهان و منطقه نمی‌تواند اهداف ترکیه را به درستی بفهمد. بارها گفتیم ترکیه را در باتلاق خاورمیانه گرفتار نکنید اما حرف ما را نپذیرفتند و ترکیه تنها و منزوی شد.

واکنش تند آکپارتی

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه، به انتقادات کلیچدار اوغلو واکنش تند نشان داده و این سخنان را مصداق خرابکاری و ضربه زدن به منافع کشور دانست.

الجعفری: ادعاهای ترکیه قابل پذیرش نیست؛ آنکارا ده‌ها هزار تروریست خارجی را وارد سوریه کردآغاز گشت‌زنی پلیس نظامی روسیه در خطوط مرزی سوریه-ترکیه

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار