0 بازدید

کشته شدن سرکرده داعش نمی‌تواند سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را تغییر دهد

کارشناس مسائل آمریکا گفت: کشتن ابوبکر البغدادی اگر منجر به متلاشی شدن داعش شود موفقیت بسیار بزرگی برای رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.

اگر کشته شدن بغدادی منجر به متلاشی شدن داعش شود، برای ترامپ موفقیت بزرگی خواهد بودامیر علی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ با اشاره به مرگ ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش طی یک عملیات که توسط نیرو‌های نظامی ایالات متحده انجام شد، گفت: نمی‌توانیم به صراحت بگوییم که البغدادی توسط نیرو‌های آمریکایی کشته نشده و خودش با انفجار جلیقه انتحاری باعث مرگش شده است.

او افزود: زیرا ابوبکر البغدادی بی دلیل خودش را منفجر نکرده و طی عملیات نظامی که علیه او انجام شد ناچار به منفجر کردن جلیقه انتخاری خود شد، زیرا نمی‌خواست به دست نیرو‌های نظامی کشور‌های دیگر بیفتد.

ابوالفتح با اشاره به اینکه برخی اعتقاد دارند سخنان ترامپ در نشست خبری که به مناسبت مرگ البغدادی برگزار کرد بیشتر جنبه تبلیغاتی داشت، توضیح داد: طبیعی است که رئیس جمهور فعلی آمریکا که نامزد انتخابات سال ۲۰۲۰ هم هست هر اقدامی که انجام دهد جنبه انتخاباتی و تبلیغاتی دارد؛ باید توجه کنیم که در حال حاضر رئیس جمهور این کشور هر اقدامی که انجام بدهد یا ندهد برایش جنبه تبلیغاتی خواهد داشت و این موضوع اجتناب ناپذیر است.

این کارشناس مسائل آمریکا اضافه کرد: دونالد ترامپ در هر صورت رئیس جمهور آمریکا است و دستور بازداشت یا قتل نفر اول فهرست تروریست‌های جهان را صادر کرده و افزون بر این مطالب این عملیات موفقیت آمیز بوده و موجب مرگ البغدادی شده است، فردی که بسیار منفور بوده و نقش هولناکی در کشتار‌های اتباع کشور‌های منطقه غرب آسیا و آمریکایی در چند سال اخیر داشته است.

او تصریح کرد: در جنگ‌های سال‌های اخیر که در غرب آسیا اتفاق افتاده اتباع کشور‌های منطقه، مسلمان‌ها و غیر مسلمان‌ها، زنان و کودکان و ... بودند که کشته شدند، بنابراین کشتن چنین فردی به خصوص اگر منجر به متلاشی شدن داعش شود موفقیت بسیار بزرگی برای رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.

ابوالفتح با بیان اینکه یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی است و در این مدت اتفاقات زیادی می‌تواند رخ دهد، گفت: حافظه تاریخی مردم آمریکا در مورد موضوعات سیاست خارجی طولانی مدت نبوده است، به خصوص اگر حوادث سیاست خارجی با زندگی روزمره مردم این کشور در ارتباط نباشد، خیلی برایشان اهمیتی پیدا نمی‌کند؛ مرده یا زنده بودن سرکرده داعش برایشان مهم نیست.

این کارشناس مسائل آمریکا اضافه کرد: برای مردم آمریکا موضوعاتی مانند معیشت، اشتغال، بیمه درمانی، آرامش اجتماعی و به طور کلی مباحث روزمره اهمیت و تاثیر بیشتری بر رای آن‌ها دارد، بنابراین برای آن‌ها اهمیتی ندارد که یک تبعه خارجی در کشوری دیگر اتباع کشور‌های منطقه را به قتل برساند و حالا توسط ارتش ایالات متحده کشته شده است.

او با بیان اینکه کشته شدن ابوبکر البغدادی تنها از لحاظ غرور ملی برای مردم آمریکا اهمیت دارد، گفت: آمریکایی‌ها برای کوتاه مدت از کشته شدن سرکرده داعش خوشحال شده و امتیاز مثبتی به رئیس جمهور کشورشان می‌دهند، اما به این صورت نیست که این موضوع بتواند سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری را تغییر دهد.

ابوالفتح توضیح داد: اگر این اتفاقات در اکتبر سال ۲۰۲۰ رخ می‌داد می‌شد گفت که Otober Surprise (اکتبر سورپرایز) رخ داده، لغتی که در ادبیات سیاسی آمریکا رایج است و به ماه پیش از برگزاری انتخابات اشاره می‌کند و می‌تواند سرنوشت انتخابات را تغییر دهد، اما این موضوع نمی‌تواند در مورداکتبر سال پیش از انتخابات صدق کند، بنابراین معتقدم که آقای ترامپ از این موضوع قاعدتا در راستای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌کند، اما الزاما به این معنا نخواهد بود که مردم آمریکا نیز بپذیرند این اتفاق یک دستاورد بزرگ است.

انتهای پیام /

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار