ژنرال بازنشسته آمریکایی: سیاست ترامپ در سوریه مصداق دزدی است

یک ژنرال بازنشسته آمریکایی با انتقاد از تصمیم دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ برای ارسال نیروی نظامی به میادین نفتی سوریه آن را مصداق دزدی توصیف کرده است.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک ژنرال بازنشسته آمریکایی تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای استقرار نظامیان این کشور در سوریه با هدف ادعایی «محافظت از میادین نفتی» این کشور را مصداق «دزدی» توصیف کرده است.

«باری مک‌کافری»، ژنرال بازنشسته آمریکایی به سخنان «دونالد ترامپ» که گفته بود قصد دارد شرکت «اکسون‌موبیل» یا یک شرکت نفت آمریکایی را دیگر را برای استخراج «مناسب نفت» وارد سوریه کند واکنش نشان داده و گفته که سیاست خارجی او در سوریه دارد به دزدی نزدیک می‌شود.

سخنان ترامپ و همچنین تصمیم او برای خارج کردن نظامیان آمریکا از شمال شرق سوریه، همزمان با آغاز عملیات ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد با انتقادهای گسترده‌ در آمریکا مواجه شده است.

مک‌کافری در واکنش به سخنان ترامپ گفت: «چی؟ آیا ما داریم به دزد تبدیل می‌شویم؟» این ژنرال بازنشسته آمریکایی ضمن یادآوری اینکه این نفت «متعلق به سوریه است» خاطرنشان کرد حتی اگر داعش با شکست کامل مواجه شود، آمریکا حقی برای ماندن در سوریه ندارد.

پیش از این یک مقام پنتاگون با عدول از برنامه‌های اعلام‌‌شده ترامپ از قصد این وزارتخانه برای ارسال تانک، خودروهای زرهی و سایر تجهیزات نظامی به میادین نفتی سوریه خبر داده بود.

رسانه‌های آمریکایی از جمله روزنامه یو‌اس‌ای‌تودی تصمیم جدید پنتاگون برای ارسال تجهیزات سنگین به سوریه را اقدامی دانسته‌اند که به تشدید تنش‌ها در این کشور منجر می‌شود. دولت ترامپ برای محقق کردن تصمیم جدید باید نیروهایی نیز برای نگهداری و تعمیر این تجهیزات و همچنین محافظت از پایگاه‌های آنها ارسال کند.

ترامپ چند هفته پیش مدعی شد که دستور خروج تمام 1000 نظامی حاضر در شمال سوریه از این کشور را صادر کرده است. این اقدام در آمریکا با واکنش منفی سیاستمداران هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات رو به رو شد. برخی تحلیلگران در دنیا هم رفتار آمریکا با گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (که اکثریت اعضای آن را شبه‌نظامیان کرد سوری تشکیل می‌دهند) همزمان با حمله نیروهای مورد حمایت ترکیه به شمال سوریه را مورد تحلیل قرار داده و از آن به عنوان دلیلی برای زیرسوال بودن قابلیت اعتماد به آمریکا به عنوان شریک و متحد قابل‌اعتماد یاد کردند. 

یک مقام پنتاگون در مصاحبه با رسانه‌های بین‌المللی ادعا کرده وزارت دفاع آمریکا قصد دارد «برای جلوگیری از افتادن میادین نفتی سوریه به دستان داعش» به این مناطق نظامی ارسال کند. ترامپ روز دوشنبه از تصمیم اولیه خودش برای خارج کردن همه نظامیان آمریکا از سوریه عقب‌نشینی کرد و گفت قصد دارد شمار کمی از این نظامیان را در سوریه نگاه دارد. 

«سث جونز»، کارشناس مسائل امنیت ملی در «مرکز مطالعات بین‌المللی و راهبردی» درباره سیاست‌های ترامپ گفت: «سیاست‌هایی بسیار بسیار گیج‌کننده از سوی دولت آمریکا به کار گرفته می‌شوند.»

اما قبل از این، یک رسانه آمریکایی گزارش داده بود یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه نزدیک به ترامپ، همراه با تحلیلگری از رسانه محبوب ترامپ، فاکس‌نیوز به کاخ سفید رفته‌اند و او را مجاب کرده‌اند نظامیانش را در میادین نفتی سوریه حفظ کند.

پایگاه ان‌بی‌سی‌نیوز به نقل از منابع آگاه گزارش داد لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه و «جک کین»، ژنرال بازنشسته آمریکایی و از تحلیلگران فاکس‌نیوز از زمان اعلام تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه دست‌کم دو بار با در دست داشتن نقشه‌های جغرافیایی راهی کاخ سفید شده و به ترامپ گفته‌اند که نباید نظامیان آمریکا را از مناطق نفت‌خیز خارج کند. 

طبق این گزارش، جک‌کین موقعیت سوریه، ترکیه و عراق و همچنین مقر میدان‌های نفتی در شمال سوریه را به ترامپ نشان داده و گفته اگر او نظامیانش را از مناطق نفتی خارج کند این مناطق به دست ایران خواهد افتاد. گراهام هم به ترامپ گفته که ایران اماده حرکت به سمت این میادین نفتی است.

از طرف دیگر، روزنامه دیلی‌بیست، طرح جدید ترامپ را «خون برای نفت» توصیف کرده و نوشته که وزارت دفاع آمریکا در پایگاه‌های بین میادین نفتی دیرالزور و پایگاه التنف مستقر خواهند شد. این روزنامه به نقل از مقام پنتاگون نوشته که 400 نظامی آمریکا در سوریه باقی خواهند ماند.

چرا ترامپ به خبر هلاکت "البغدادی" نیاز دارد؟پیشنهاد ترامپ برای تصرف میادین نفت سوریه توسط اکسون موبیل

 

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار