پیشنهاد تعویق سه ماهه برگزیت روی میز سران اروپا

سران اروپا در نشست امروز خود در بروکسل درباره مدت تعویق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برکسیت) بحث و تبادل نظر می‌کنند.

پیشنهاد تعویق سه ماهه برگزیت روی میز سران اروپابه گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه، در آغاز هفته‌ای که قرار بود هفته خروج از اتحادیه اروپا باشد، اما هفته سومین تعویق برگزیت خواهد بود، بار دیگر تلاش می‌کند رضایت نمایندگان را برای برگزاری انتخابات زودهنگام به دست بیاورد، اما بخت موفقیتش بسیار کم به نظر می‌رسد.

اروپایی‌ها بر سر اصل تعویق مجدد تاریخ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از برگزیت بدون توافق که تبعات هولناکی می‌تواند داشته باشد، توافق کردند و انتظار می‌رود پاسخ آن‌ها در مورد مدت تعویق اوایل این هفته اعلام شود.

سفیران ۲۷ کشور دوشنبه صبح در بروکسل تشکیل نشست می‌دهند. به گفته منابع اروپایی، پیشنهاد تعویق سه ماهه برگزیت (برای ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰) روی میز است، اما با این امکان که انگلیس در صورت تصویب توافق خروج (در پارلمان انگلیس) پیش از این مهلت، سی نوامبر یا سی و یک دسامبر اتحادیه اروپا را ترک کند.

بوریس جانسون حدود ۱۰ روز پیش در بازگشت از بروکسل با در جیب داشتن توافق جدید، موفق شد به پیشرفت‌های بی سابقه‌ای دست پیدا کند. جانسون همچنین مجبور شد علی رغم میل باطنی تعویق برگزیت را درخواست کند. او گفته بود ترجیح می‌داد در یک گودال بمیرد تا چنین درخواستی را بدهد.

اگر چه نمایندگان انگلیسی اصل توافق برگزیت بوریس جانسون را تصویب کردند، آن‌ها در عوض جدول زمانی مسیر اجباری را که او می‌خواست تحمیل کند، رد کردند و بدین ترتیب امید‌های او را برای تحقق وعده اش جهت برگزیت در تاریخ ۳۱ اکتبر بر باد دادند. بوریس جانسون برای آنکه موفق شود ۱۲ دسامبر انتخابات پارلمانی زودهنگام برگزار کند، دوشنبه بعدازظهر به دو سوم آرا در مجلس عوام یعنی ۴۳۴ رأی نیاز دارد.

نخست‌وزیر محافظه‌کار انگلیس که در مجلس عوام دیگر از اکثریت برخوردار نیست، در ماه سپتامبر دو بار در این راه شکست خورد. انتخاباتی که پیروزی را نصیب او کند به او امکان آزادی عمل خواهد داد. صفوف او از حدود ۲۰ نماینده که در پی رأی دادن بر ضد او از حزب کنار گذاشته شدند، خالی شد و حزب وحدت طلبان ایرلند شمالی (دی یو پی) متحد کلیدی اصلی او در وست مینستر (مجلس عوام) که با خروج از اتحادیه اروپا موافق است، توافق برگزیت بوریس جانسون را رد می‌کند.

حزب کارگر، حزب اصلی مخالف اعلام کرده است به محض آنکه خطر خروج بدون توافق دور شود به انتخابات عمومی رأی خواهد داد. «دایان ابوت» مسئول مسائل داخلی حزب کارگر انگلیس یکشنبه به بی بی سی گفت: «ما نیاز داریم که بدانیم اتحادیه اروپا با چه نوع تعویقی موافقت می‌کند.»

دو تشکل مخالف دیگر که دوستدار اتحادیه اروپا هستند برای پذیرش انتخابات اعلام آمادگی کردند، اما با یک طرح متفاوت.

اگر برگزیت تا اواخر ژانویه به تعویق بیفتد، حزب ملی اسکاتلند (اس ان پی) و لیبرال دموکرات‌ها که ۵۴ نماینده دارند می‌خواهند سه شنبه اصلاحیه‌ای را برای برگزاری انتخابات در تاریخ نهم دسامبر ارائه کنند. آن‌ها برای این کار تنها به یک اکثریت ساده نیاز دارند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار