وزیر دفاع روسیه: خروج نیرو‌های کُرد از شمال سوریه پیش از موعد مقرر به پایان رسید

سرگئی شویگو اعلام کرد عقب‌نشینی واحد‌های مسلح از منطقه‌ای در سوریه که قرار است در آنجا منطقه امن ایجاد شود، پیش از زمان پیش‌بینی شده به اتمام رسید.

وزیر دفاع روسیه: خروج نیرو‌های کُرد از شمال سوریه پیش از موعد مقرر به پایان رسیدبه گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، روسیه روز سه شنبه تأکید کرد که خروج نیرو‌های کرد از شمال سوریه در چارچوب توافق روسیه و ترکیه پیش از موعد مقرر به پایان رسیده است.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل از سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور اعلام کردند: «عقب نشینی واحد‌های مسلح از منطقه‌ای که قرار است در آنجا منطقه امن ایجاد شود، پیش از زمان پیش‌بینی شده به اتمام رسید».

وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد این کشور مفاد یادداشت تفاهم روسیه-ترکیه در تاریخ ۲۲ اکتبر را به طور کامل اجرا کرده است.

مهلت مقرر که روز ۲۳ اکتبر از ساعت ۹ به وقت گرینویچ آغاز شد روز سه شنبه رأس ساعت ۱۵ به وقت گرینویچ به پایان رسید. بر اساس توافق هفته گذشته میان ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رؤسای جمهور روسیه و ترکیه، نیرو‌های کرد «یگان‌های مدافع خلق» می‌بایست ظرف ۱۵۰ ساعت به همراه سلاح‌های خود از شمال شرق سوریه تا عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه عقب نشینی کنند.

این نیرو‌های کرد که از نگاه آنکارا تروریست تلقی می‌شوند به طور خاص از مناطق مرزی که ترکیه در آنجا اقدام به عملیات نظامی کرده است باید عقب نشینی می‌کردند. عملیات مذکور در روز ۹ اکتبر شروع شد به دنبال توافق آنکارا و واشنگتن بعد از چند روز متوقف شد.

پلیس نظامی روسیه و مرزبانان سوریه در مناطق مرزی مستقر شده‌اند تا عقب نشینی کرد‌ها با سهولت انجام شود. به دنبال پایان مهلت مقرر در توافق پوتین و اردوغان، قرار است گشتی‌های مشترک دو کشور تا ۱۰ کیلومتری مرز در عمق خاک سوریه مستقر شوند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار