هزینه‌های بودجه‌ای انجمن تئاتر دفاع مقدس کاملا شفاف است

تهران - ایرنا - مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به آنکه کل بودجه این انجمن ۲ میلیارد تومان است، گفت: میزانِ هزینه کرد بودجه انجمن کاملا شفاف و تمامی برنامه‌های خود را بر اساس این بودجه برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

نشست خبری تشریح فعالیت‌های انجمن تئاتر انقلاب دفاع مقدس در چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس با حضور حمید نیلی مدیرعامل این انجمن صبح امروز (سه‌شنبه ۲۵ شهریورماه) در تماشاخانه سرو برگزار شد.

محکومیت توهین نشریه فرانسوی به ساحت پیامبر اکرم(ص)

نیلی در ابتدای نشست با محکومیت اهانت نشریه فرانسوی شارلی عبدو نسبت به ساحت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام حضرت محمد(ص)، ابراز امیدواری کرد: هم‌زمان با چهلمین سالگرد حماسه هشت سال دفاع مقدس جامعه تئاتر کشور بتوانند گامی کوچک در راستای ادای دین خود به شهدای دفاع مقدس بردارند.

رسالت خطیر هنرمندان نسبت به شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

وی در ادامه به تشریح گزارش‌هایی از فعالیت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در شش گام اشاره کرد و گفت: انجمن تئاتر انقلاب دفاع مقدس طی سالیان گذشته با مدیران پیشین خود سعی کرده تا همواره بحث پویایی فعالیت‌های خود در راستای هنر انقلاب و دفاع مقدس را حفظ کرده و در حد وسع و توانایی خود، آن‌ها را گسترش دهد.

این مدیر هنری با اشاره به آنکه من نیز از زمان حضورم در این انجمن در جایگاه مدیرعامل تلاش کردم تا همان مرام و شیوه را ادامه دهم خاطرنشان کرد:‌ ورود من به انجمن با یکی از تلخ ترین اتفاقات تاریخ انقلاب کشورمان یعنی شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی هم‌زمان بود. اتفاقی که با خود شکوه و شور مردمی در تشییع جنازه سردار مقاومت را به همراه داشت.

 هر چه به‌عنوان کوچک‌ترین خادم هنرمندان عرصه تئاتر همدوش با دیگر هنرمندان این جبهه و سنگر فرهنگی تلاش کنیم تا در مورد شخصیت سردار بزرگ مقاومت در قالب تولید آثار نمایشی به ادای دین، وظیفه و تکلیف بپردازیم باز هم شاید نتوانیم کوچک‌ترین بخشز از این سهم بزرگ و رسالت عظیم را ادا کنیم. آن‌گونه که تمامی مردم کشورمان در تشییع پیکر مطهر سردار مقاومت آن‌چنان سنگ تمام گذاشتند هنرمندان نیز لازم است تا به وسع و توانایی خود ادای دینی نسبت به سردار شهید راه مقاومت کشورمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی داشته باشند.

جشنواره سردار آسمانی، پاسخی به  مطالبه هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس بود

نیلی خاطرنشان کرد: در همان روزهای نخست انتشار خبر شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی طی تعامل با همکارانمان در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس سنگ بنای نخستین همایش ملی تئاتر سردار آسمانی را بنیان‌گذاری کردیم که در همان گام نخست با استقبال باشکوهی از سوی هنرمندان همراه شد.

وی یادآور شد: همچنین در حاشیه این همایش محفلی را با نام نمایش - خاطره برگزار کردیم که طی آن شاهد حضور هم‌رزمان، دوستان و تعدادی از اعضای خانواده سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی برای بازتاب خاطراتشان از این سردار مقاومت بوده‌اند تا بتوانیم در ادامه راه با استناد از همین خاطرات و گفتگوها دست به تولید آثاری بزنیم که در خور مقام شهید مقاومت و در گامی والاتر گفتمان هنر انقلاب باشد.
وی با اشاره به آنکه طی برگزاری همان همایش تعدادی آثار از سوی هنرمندان شناخته‌شده کشورمان به دست ما رسید که توسط کارشناسان ما درحال بررسی است تا در صورت امکان کار تولید نمایش‌ها با محوریت زندگی، مجاهدت، رشادت و شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی را آغاز کنیم افزود: به فاصله اندکی از این رویداد ناگوار شاهد حضور ویروس منحوس کرونا بودیم که تمامی اتفاقات کشور ازجمله فعالیت‌های فرهنگ و هنر را تحت‌الشعاع خود قرار داد.

جشنواره «تئاتر + خانه» نخستین رویداد تئاتری در بستر فضای مجازی بود

نیلی گفت: در آغاز سال جدید که شاهد اوج فعالیت هنرمندان تئاتر بودیم ویروس کرونا نوعی رکود و سکون و خمودگی را مهمان فعالیت هنرمندان این عرصه و همین سبب با راه‌اندازی جشنواره «تئاتر + خانه» تلاش کردیم تا اولین گام را در حوزه استفاده از بستر فضای مجازی برای فعالیت هنرمندان تئاتر آن هم در روزها و شرایط کرونا برداریم . خوشبختانه این جشنواره نیز با استقبال شایانی مواجه شد و از سوی دیگر توانست فعالیت هنرمندان تئاتر در کشور را همچنان زنده نگاه دارد.

ارسال ۱۳۰۰ اثر به جشنواره تئاتر مقاومت

نیلی گام سوم فعالیت‌های انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس را انتشار فراخوان هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت و ارسال دعوت‌نامه برای ۸۰۰ گروه رسمی تئاتر در کشورمان برای حضور در این جشنواره دانست و خاطرنشان کرد: تا پایان فراخوان ۱۳۰۰ اثر برای ما ارسال شد که تا این لحظه منهای بخش نمایشنامه‌نویسی، ارزیابی دیگر بخش‌ها به پایان رسیده است.

انتشار ماهنامه نقش صحنه بعد از ۱۰ سال وقفه

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گام چهارم را انتشار ماهنامه نقش صحنه پس از ۱۰ سال وقفه‌ای که در مسیر انتشارات این ماهنامه ایجاد شده بود دانست و یادآور شد: فعالیت ما در راستای احیای ماهنامه نقش صحنه نیز خوشبختانه با لبیک خوبی از سوی هنرمندان تئاتر همراه شد. تلاش کردیم تا با تأکید به عنصر فضای مجازی این ماهنامه را نیز به صورت الکترونیکی منتشر کنیم تا در بطن آن بتوانیم نه تنها به بررسی روند و سیر تحولات عرصه تئاتر کشورمان بپردازیم که تلاش کنیم با رویکرد عمومی در کنار پرداخت به مباحث تخصصی تئاتر، عموم مخاطبان به حوزه هنرهای نمایشی را هرچه بیشتر با این هنر آشنا کنیم.

به گفته نیلی، تا این لحظه سه شماره از این ماهنامه به شکل الکترونیکی چاپ و منتشر شده است و البته چهارمین شماره آن به عنوان ویژه‌نامه چهلمین سالگرد انقلاب دفاع سالگرد دفاع مقدس تا پایان شهریور ماه منتشر خواهد شد.

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب دفاع مقدس طراحی و راه‌اندازی سایت تخصصی انجمن را که این روزها مراحل پایانی خود را سپری می‌کند از دیگر فعالیت‌های انجمن طی چند ماه اخیر دانست و خاطرشنان کرد: این سایت کمک می کند تا هنرمندان و علاقه‌مندان به حوزه هنرهای نمایشی، خاصه تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بتوانند به ساده‌ترین شکل ممکن به اخبار و مطالب محتوایی این عرصه دسترسی پیدا کنند.

تبدیل تماشاخانه سرو به کمپانی تولید تئاتر

نیلی درباره راه‌اندازی مجدد تماشاخانه سرو و رونق آن طی بازه‌ای کمتر از یک‌سال از زمان راه‌اندازی دوباره آن گفت: در این راه همراهانی چون امیرحسین شفیعی و توحید معصومی در رونق بخشیدن به فعالیت‌های این سالن بسیار فعال بودند و همچنین تلاش می‌کنیم در آینده‌ای نزدیک تماشاخانه سرو را در قالب یک کمپانی تولیدکننده تئاتر مدیریت کنیم تا فعالیت‌های آن را بتوانیم با نگاهی ن،و جدید و بدیع در حوزه تئاتر به مخاطبان معرفی کنیم.

وی افزود: تماشاخانه نیز تلاش می‌کند تا با میزبانی از آثار فاخر نوعی دیگر از جریان‌سازی و بسترسازی حوزه تئاتر در کشور را برای مخاطبان، علاقه‌مندان و هنرمندان این عرصه فراهم کند.

اجرای ۴۰ اثر نمایشی و تجلیل از هنرمندان تئاتر دفاع مقدس

نیلی در ادامه نشست خبری به تشریح فعالیت‌های مرتبط با چهلمین سالگرد دفاع مقدس پرداخت و یادآور شد اولین گام ما با هدف استعدادیابی هنرمندان تئاتر و همچنین احیاء تولیدات نمایش رادیویی تعامل و تفاهمی بود که با رادیو نمایش داشتیم. طی آن جشنواره رادیویی راویان حماسه را برگزار کردیم که بیش از ۸۰ اثر در دو بخش روایت‌گری و نمایش رادیویی به دست دبیرخانه مجازی ما تا امروز رسیده است.

وی گفت: همچنین طی تفاهم‌نامه‌ای با سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری بنا داریم تا ۴۰ نمایش خیابانی از تولیدات هنرمندان به‌نام عرصه نمایش خیابانی کشورمان را با محوریت دفاع مقدس در طی هفته بزرگداشت چهلمین سال دفاع مقدس در سطح پایتخت به اجرا درآوریم. در دهه نخست مهرماه با همکاری سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران مراسمی برای تجلیل و تقدیر از هنرمندان فعال در عرصه تئاتر دفاع مقدس خواهیم داشت.

کرمان میزبان دومین همایش تئاتر سردار آسمانی

مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در مورد فعالیت‌های پژوهشی انجمن گفت: انتشار ویژه‌نامه نقش صحنه را نیز با همین موضوع با نگاهی به اوج و فرود تئاتر دفاع مقدس از آغاز تا کنون داریم. تئاتر دفاع مقدس فراز و فرودهایی داشته است به این معنا که در برخی سال‌ها تئاتر دفاع مقدس اوج بسیاری می‌گیرد و در برخی سال‌ها هم کم رنگ می‌شود. به همین منظور نشستی را با موضوع آسیب‌شناسی تئاتر دفاع مقدس در چهار دهه اخیر ترتیب داده‌ایم که قرار است در سالن مشاهیر تئاتر شهر برگزار شود که به زودی از سوی روابط عمومی انجمن جزئیات آن منتشر خواهد شد.

وی افزود: انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با همکاری اداره کل ارشاد اسلامی استان کرمان نیز قرار شد دومین همایش سردار آسمانی را در زمان شهادت سردار برگزار کنیم که الان در حال گردآوری آثار آن هستیم و اساس این کار هم اجرای تئاتر خیابانی است، اما چند تئاتر صحنه‌ای هم به صورت مهمان در کرمان خواهیم داشت.

نیلی در ادامه گفت: سه رونمایی کتاب نیز شامل دو نمایشنامه از لیلی عاج درباره شهید ابراهیم هادی و کتاب چهار شهید خلبان از شهرام کرمی و یک کار پژوهشی شامل نقد چهل نمایشنامه جریان‌ساز دفاع مقدس با قلم آقای مهدی نصیری داریم که در این ایام رونمایی خواهد شد و آخرین موضوع نیز نمایشگاه زخم عتیق است که با واژه مقاومت همراه است. چرا که همه شهدای دفاع مقدس سرلوحه شان قیام عاشورا بود پس این نمایشگاه را با محوریت ادوات تعزیه، نسخ خطی و نشست‌های تخصصی و پژوهشی آن را ادامه خواهیم داد .

جشنواره تئاتر مقاومت به شکل رویدادی حقیقی برگزار می‌شود

نیلی درباره برگزاری جشنواره هفدهم تئاتر مقاومت با توجه به وضعیت ویروس کرونا در کشور به شکل رویدادی حقیقی و یا برگزاری آن در بستر مجازی گفت تصمیم آنست که این رویداد را با رعایت تمامی ضوابط و قواعد فاصله‌گذاری اجتماعی و شیوه‌نامه‌های بهداشتی به شکل حقیقی برگزار کنیم. البته برنامه‌های جایگزینی را نیز در صورتی که دامنه شیوع کرونا و موج‌های بعدی آن به گونه‌ای پیش رود که امکان برگزاری این رویداد را از ما سلب کند برای عدم وقفه در برپایی و برگزاری این جشنواره اتخاذ شده است.

وی تصریح کرد: طی چند وقت اخیر کتاب‌های بسیار گران‌سنگی از سرداران شهید دوران حماسه‌سازی هشت سال دفاع مقدس تولید شده‌است که یکی دیگر از اولویت‌های ما گام برداشتن در راستای تولیدات هنری به واسطه این آثار مکتوب و ماندگار است و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم با استناد به همان کتاب‌ها و آثار فاخری که در جشنواره هفدهم تئاتر مقاومت ارائه خواهد شد شاهد چاپ نمایشنامه‌های ارزنده در عرصه تئاتر انقلاب باشیم.

بودجه انجمن ۲ میلیارد تومان است

نیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر شفاف‌سازی در مورد بودجه حمایتی و تزریقی انجمن تئاتر انقلاب دفاع مقدس گفت: بودجه تام و تمام ما ۲ میلیارد تومان است که در حوزه شفاف‌سازی و در راستای فعالیت‌هایمان تلاش کردیم تا همواره گام‌های مؤثری برای نحوه هزینه کرد بودجه را از طریق رسانه‌ها منتقل کنیم. از سوی دیگر تلاش می‌کنیم در بهترین صورت ممکن ضمن بهره‌برداری صحیح و اصولی از این بودجه محدود برنامه‌های خود را تا پایان پیش ببریم.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار