رأی الیوم در گزارشی نوشت:

ننگ بر جهانیان اگر در برابر دزدی نفت سوریه به دست دولت یاغی آمریکا در روز روشن سکوت کنند!

رأی الیوم با اشاره به غارت نفت سوریه از سوی دولت آمریکا، واشنگتن را خطرناک‌تر از داعش توصیف کرد.

ننگ بر جهانیان اگر در برابر دزدی نفت سوریه به دست دولت یاغی آمریکا در روز روشن سکوت کنند!به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، رأی الیوم در گزارشی نوشت آمریکا در حالی ادعای ریاست بر «جهانی آزاد» و مبارزه با داعش را دارد که در نقض قوانین بین‌المللی و حقوق‌بشر از این گروه خطرناکتر و بی‌قانون‌تر است و به بهانه حفاظت از میادین نفت و گاز سوریه در ادلب قصد دارد درآمد حاصل از این میادین را به خزانه خود سرازیر کند.

روزنامه الکترونیکی رأی الیوم در ستون سرمقاله خود نوشت: فکر می‌کردیم نیرو‌ها و زرهی‌های آمریکایی با هدف حفاظت از چاه‌های نفت و گاز سوریه در شرق دیر الزور در برابر داعش بر این میادین نفتی و گازی سیطره پیدا کرده‌اند که توانسته بود در زمان حضور خود در این مناطق ثروت فراوانی جمع‌آوری کند، اما وقتی شنیدیم و خواندیم ترامپ پیشنهاد کرده است این منطقه تحت نظارت شرکت‌های نفتی همچون «اکسون موبیل» و «شورون» قرار بگیرد و درآمد حاصل از صادرات نفت آن به خزانه آمریکا سرازیر شود، نظرمان تغییر کرد.

در ادامه این سرمقاله آمده است: این مسئله را می‌فهمیم، اما برای ما این قابل درک نیست که داعش نفت سوریه را بدزدد و درآمد حاصل از آن را برای اداره دولت خودخوانده‌اش، پرداخت حقوق عناصرش و تامین خدمات لازم برای بیش از ۷ میلیون نفر از ناصر خود که در منطقه‌ای به مساحت ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از موصل در عراق تا الرقه در سوریه ساکنند، استفاده کند. داعش جنبشی تروریستی و شورشی است که به هیچ قانونی پایبند نیست، اما اینکه دولت آمریکا یعنی کشوری دست به این دزدی آشکار بزند، که ادعای ریاست بر جهانی آزاد و تقویت و تحکیم کشور‌ها را دارد، در حالیکه به بهانه برقراری دموکراسی، حقوق بشر و حاکمیت قانون، این کشور‌ها را اشغال می‌کند، مسئله‌ای شوکه کننده و غیر قابل باور است، اما این از ترامپ تاجری که چیزی جز معامله و مال اندوزی نمی‌داند، عجیب نیست.

بیشتر بخوانید: تایید قاچاق نفت سوریه تحت حفاظت نیروهای آمریکایی + تصاویر

او باند‌های مافیا و دزدان را تحت اختیار دارد نه کشور بزرگی مثل آمریکا، اما منابع نفت و گاز سوریه در شرق فرات متعلق به ملت سوریه از هر نژاد و مذهبی است و نیرو‌های اشغالگر آمریکا حق ندارند حتی یک بشکه از آن را ببرند. ننگ بر دنیا اگر در برابر دزدی ثروت‌های سوریه به دست دولت یاغی آمریکا در روز روشن سکوت کند! دولتی که ثابت کرده است برای قوانین بین المللی از داعش هم خطرناکتر و بی قانون‌تر است، همان داعشی که از فرآیند قاچاق نفت سوریه که درآمد ماهانه آن به ۳۰ میلیون دلار و حتی بیشتر می‌رسید پشتیبانی می‌کرد و در عین حال ادعای مبارزه با آن را داشت. البته شاید این رقم ده برابر شده باشد، زیرا تولید نفت سوریه به میانگین طبیعی آن در سال‌های پیش از آغاز جنگ یعنی ۳۸۰ هزار بشکه در روز بازگشته است و میادین نفتی جدیدی نیز کشف شده است.

این اشغالگری آمریکا و دزدی ثروت‌های سوریه غیر قانونی و مسئله‌ای است که می‌تواند درست مثل اتفاقی که پس از اشغال عراق به دست آمریکایی‌ها افتاد، جنبش مقاومتی را به راه بیاندازد که بسیاری از نیرو‌های آن از مردم منطقه هستند.

ملت سوریه و همه ملت‌های عرب و مشخصا محور مقاومت ممکن نیست با دزدی ثروت‌های خود موافقت کنند و همانطور که در برابر طرح آمریکا برای تجزیه خاک میهن خود ایستادند و هزاران شهید تقدیم کردند، در مقابله با این دزدی آمریکا نیز تردیدی به خود راه نخواهند داد..، اما این امر تنها به زمان نیاز دارد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار