لاورنتیف: میادین نفتی سوریه باید تحت کنترل دمشق باشد

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه، هنگام عزیمت به ژنو، با تأکید بر اینکه میادین نفتی سوریه باید تحت کنترل دولت قانونی این کشور قرار بگیرد، نسبت به خروج شبه نظامیان کُرد از مناطق مرزی سوریه-ترکیه ظرف 150 ساعت ابراز امیدواری کرد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "الکساندر لاورنتیف" نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه تاکید کرد که مناطق کنترل نفت‌خیز در شمال شرق سوریه باید در دست دمشق باشد.

لاورنتیف شب گذشته هنگام عزیمت به ژنو، برای شرکت در نخستین نشست کمیته قانون اساسی سوریه ، در جمع خبرنگاران و در تفسیر تمایل طرف آمریکایی برای حفظ کنترل خود بر میادین نفتی سوریه، گفت: «این میادین باید تحت کنترل دولت قانونی سوریه قرار داشته باشد. ما معتقد هستیم که این تنها راه ممکن است.»

پیش از این "مارک اسپر" رئیس پنتاگون وعده داد که آمریکا کنترل خود در میادین نفتی سوریه را حفظ خواهد کرد.

لاورنتیف همچنین اعلام کرد که ارزیابی درباره امکان تحقق تفاهم‌نامه روسیه- ترکیه درباره حل و فصل اوضاع در شمال شرق سوریه، فعلاً بسیار مشکل است. وی گفت: «در حال حاضر بسیار مشکل است ارزیابی مشخصی درباره اجرای موفقیت آمیز این تفاهم‌نامه ارائه داد، برای اینکه اوضاع در مناطق شمال شرق سوریه نسبتاً پیچیده است. تفاوت‌های ظریف بسیاری وجود دارد و باید منتظر بود و دید که چه اتفاقی خواهد افتاد.»

این دیپلمات بلندپایه همچنین تاکید کرد که طرف روسی امیدوار است که شبه نظامیان کُرد موفق شوند از مناطق مرزی سوریه-ترکیه خارج شوند.

وی گفت: «ما امیدوار هستیم و منتظر خواهیم ماند. البته من نمیگویم که هیچ تضمینی برای خروج موفقیت آمیز شبه نظامیان کُرد از مناطق مرزی سوریه و ترکیه ظرف 150 ساعت وجود ندارد. بالاخره توافقاتی روسای جمهوری دو کشور صورت گرفته و این به معنای آن است که رئیس جمهوری یک کشور به رئیس جمهوری کشور دیگر یک تضمینی داده است و باید منتظر باشیم و ببینیم چه خواهد شد.»

گسترش مناطق گشت‌زنی واحدهای پلیس نظامی روسیه در مرز سوریه-ترکیهآغاز گشت‌زنی پلیس نظامی روسیه در خطوط مرزی سوریه-ترکیهروسیه 300 پلیس نظامی جدید از چچن به سوریه اعزام کرد

لازم به یادآوری است، بر اساس تفاهمنامه امضاء شده بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه در تاریخ 22 اکتبر (30 مهرماه) در سوچی، از ظهر روز 23 اکتبر (اول آبان ماه) عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه متوقف شده و پلیس نظامی روسیه به همراه نیروهای مرزبانی سوریه در امتداد مرزهای مشترک سوریه-ترکیه در خارج از منطقه عملیات نظامی ترکیه، مستقر شده و کنترل اوضاع و کمک به خروج شبه نظامیان کرد و تجهیزات نظامی آنها از فاصله 30 کیلومتری مرز مشترک ترکیه-سوریه را برعهده خواهند داشت. این عملیات باید ظرف 150 ساعت پایان یابد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار