قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار یک قانون شکست خورده‌است

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی گفت: قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار از سال ۹۰ ابلاغ شده اما اکنون یک قانون شکست خورده‌است.

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از ایسنا، سید مهدی مدنی بجستانی در نشست با وزیر اقتصاد و امور دارایی درسالن جلسات پارک علم و فناوری استان خراسان درخصوص معضلات محیط کسب و کار اظهار کرد: در راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا و جدید به طور خاص نیز وضعیت مناسبی نداریم. قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار از سال ۹۰ ابلاغ شده اما اکنون یک قانون شکست خورده‌است.

وی ادامه داد: قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب شده، اما عملا هیچ اتفاقی برای بهبود محیط کسب وکار نیفتاده است و این مطالبه بخش خصوصی است و مهمترین آن هم در مواد این قانون مشورت و نظرخواهی بخش دولتی از بخش خصوصی است. این موضوع انجام می‌شود اما فعلا درسطح شعار است.

 رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی، اضافه کرد: ما باید نقش تشکل‌های بخش خصوصی را  باور داشته باشیم چنان که بعد ازچند دهه به این باور رسیده‌ایم. بخش دولتی و حاکمیتی به این مطلب رسیده که اگر بدون حضور بخش خصوصی برای آن تصمیم بگیرد آخر آن شکست است؛ به عبارتی اگر قراراست برای بخش خصوصی تصمیم گرفته شود باید اول ازبخش خصوصی نظر خواسته شود.

مدنی بجستانی افزود: اگر در استان قرار است برای اقتصاد دانش‌بنیان استان تصمیمی گرفته شود با تشکل‌های بخش خصوصی که انجمن هم از این تشکل‌هاست در سطح استان مشورت بشود. در سطح کشور هم نیز باید همین اتفاق بیافتد.

وی بیان کرد: وقتی شرکت‌های ما فعال هستند، به عنوان مثال بانک یک استعلام که به سازمان مالیاتی می‌دهد برای بدهی مالیاتی اما بار‌ها و بارها شده که شرکت‌های ما هیچ پرونده قطعی شده‌ای ندارند، اما بابدهی مالیاتی رو به رو می شوند به اداره مالیات که مراجعه می‌کنند یک بدهی جدیدی ایجاد شده و اطلاع‌رسانی هم نشده است. این درحالی است که شرکت هیچ بدهی نداشته است.

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: ما در بخش خصوصی این مسئله را قبول داریم که منابع محدود است، اما مدیریت منابع را قبول نداریم. منابع در کشور آن‌طور که باید به اقتصاد دانش‌بنیان اختصاص پیدا نکرده است.

مدنی بجستانی ادامه داد: نمونه این عدم اختصاص کافی منابع به اقتصاد دانش‌بنیان، زیرساخت‌های پارک علم و فناوری در خراسان است. ما مشکلات عمده‌ای را در زیر ساخت‌های پارک برای شرکت‌های بزرگ و عبور کرده از مرحله رشد داریم. شرکت‌ها با امید به حمایت‌ها وارد پارک شدند و اکنون در زیر ساخت‌ها با توجه به محدودیت منابع پارک مشکل دارند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از گفتمان‌هایی که ما در بخش خصوصی پیگیری می‌کنیم، تعصب و غیرت ملی در حمایت از ساخت داخل است که هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی ما باید در این زمینه پیشتاز باشند. با وجود اینکه در خصوص حمایت از ساخت داخل قوانین زیادی داریم، اما مشکلات عدیده‌ای در این قسمت وجود دارد؛ چراکه نظارت بر اجرای قانون در دستگاه‌ها خیلی خوب اتفاق نمی‌افتد.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار