0 بازدید

عربستان|دیدار پادشاه اردن با ملک سلمان / حضور سران شماری از کشورها در اجلاس اقتصادی ریاض

همزمان با گشایش یک اجلاس اقتصادی با حضور شماری از مقامات کشورهای مختلف،‌عبدالله دوم پادشاه اردن با سلمان بن عبدالعزیز همتای سعودی خود دیدار کرد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری رسمی سعودی، عبدالله دوم پادشاه اردن با سلمان بن عبدالعزیز همتای سعودی خود دیدار کرد که طی آن عبدالله دوم گفت اردن امنیت عربستان سعودی را بخشی از امنیت خود قلمداد می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سعودی، دیدار ملک سلمان و ملک عبدالله دوم در حاشیه اجلاس ابتکار آینده سرمایه‌گذاری 2019 انجام شده است که سومین دوره آن از سوی صندوق سرمایه‌گذاری دولتی سعودی در ریاض آغاز شده است.

در بیانیه دربار پادشاهی اردن آمده است این دیدار بر روابط برادرانه مستحکم میان دو کشور و تحولات کنونی منطقه متمرکز بوده است و دو رهبر بر عمق روابط مستحکم اردن و سعودی و تمایل برای گسترش آن در زمینه‌های مختلف تاکید کردند.

این بیانیه آورده است ملک عبدالله دوم با تقدیر از ملک سلمان به خاطر حمایت مستمر از اردن در شرایط مختلف بر حمایت اردن از پادشاهی عربستان سعودی تاکید و اعلام کرد امنیت سعودی، امنیت اردن است.

بر اساس این بیانیه، ملک سلمان هم از موضع قدرتمند اردن در قرار گرفتن در کنار سعودی پس از تجاوز اخیر به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو تقدیر کرده است.

این بیانیه افزود دو طرف همچنین بر ادامه هماهنگی و رایزنی میان اردن و عربستان سعودی در خصوص مسائل مختلف در راستای تحقق منافع دو کشور و دو ملت برادر و در راستای خدمت به مسائل عربی و اسلامی تاکید کردند.

این بیانیه آورده است این دیدار همچنین به بررسی مسائل کلی منطقه و در راس آن مسئله فلسطین پرداخت به طوری که بر اهمیت حمایت از برادران فلسطینی در رسیدن به حقوق عادلانه و مشروعشان در تشکیل دولت مستقل در خطوط چهارم ژوئن 1967 میلادی به پایتختی قدس شرقی بر اساس راه حل دو دولت تاکید شد.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پی اعلام خبر کشته شدن ابوبکر البغدادی تبریک گفت .

خبر دیگر اینکه صندوق سرمایه‌گذار‌ی‌های دولتی سعودی از اسامی شرکت کنندگان در اجلاس موسوم به داووس صحرا خبر داد و اعلام کرد 300 نفر از تصمیم‌گیرندگان از کشورهای مختلف در این اجلاس شرکت می‌کنند.

العربیه گزارش داد این اجلاس که بر اساس ابتکار آینده سرمایه‌گذاری سالیانه برگزار می‌شود، از امروز تا 31 اکتبر ادامه می‌یابد که طی آن هیئت‌هایی از آمریکای شمالی، آسیا، اروپا،‌آفریقای جنوبی و خاورمیانه شرکت می‌کنند که از جمله می‌تواند به حضور نارندا مودی نخست وزیر هند اشاره کرد که آینده سرمایه‌گذاری در هند را بررسی می‌کند و روز چهارشنبه هم این اجلاس شاهد حضور پولسونارو رئیس جمهور برزیل خواهد بود که به گرایش‌های سرمایه‌گذاری جدید خواهد پرداخت برای اینکه برزیل به صحنه اقتصادی جهان با قدرت بازگردد.

آینده سرمایه‌گذاری در آفریقا یکی دیگر از بخشهای این اجلاس است که رئیس جمهوری نیجریه، رئیس جمهور نیجریه، رئیس جمهور کنیا و رئیس جمهور کنگو در آن سخنرانی خواهند کرد.

خبرگزاری رسمی سعودی همچنین گزارش داده بود که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی(که همزمان معاون نخست وزیر و وزیر دفاع سعودی است) در تماس تلفنی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، موفقیت عملیاتی را که نیروهای ویژه آمریکا انجام دادند و منجر به کشته شدن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش شد، تبریک گفت.

بن سلمان در این تماس تلفنی گفت کشته شدن البغدادی دوران جدیدی را در جنگ با تروریسم ایجاد می‌کند و یک گام تاریخی در جنگ با تروریسم و افراط گرایی و نفرت افکنی است.

بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این تماس از همکاری مستمر و مثمر ثمر میان پادشاهی عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم و خشکاندن منابعش تمجید کرد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار