0 بازدید

شهرداری به منطقه ویژه اقتصادی شیراز خدمات نمی‌دهد

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز عنوان کرد: در حالی‌که شهرداری سهم مناسبی از مالیات بر ارزش افزوده پرداختی فعالان اقتصادی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی دارد اما متاسفانه هیچ خدماتی به این منطقه ارائه نمی‌کند.

نادر طیبی شامگاه سه‌شنبه ۱۴ آبان در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی فارس که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، یکی از مشکلات فعالان مستقر در منطقه ویژه اقتصادی شیراز را ثبت سفارش بدون نیاز به ترخیص کالا، نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، مطالبه مالیات چند سال گذشته از فعالان اقتصادی، و عدم واگذاری واردات کالا و رفع تعهد ذکر کرد.

دبیر اتاق تعاون فارس نیز از دیگر سخنرانان این جلسه بود و  با تاکید بر اینکه حال بخش تعاون بد است، گفت: در تدوین برنامه‌های اقتصادی سهم ۲۵ برای بخش تعاون دیده شده اما در عمل مشاهده می‌شود که برخی اتفاقها حالت بازدارنده در مسیر پیشرفت حوزه تعاون دارد.

مجتبی محلاتی ادامه داد: در حالی‌که معافیت‌های مالیاتی برای بخش تعاون دیده شده اما نه تنها مالیات از تعاونی‌ها اخذ می‌شود بلکه مالیات پرداختی تعاونیها گاه چندین و چندبرابر فعالان صنفی همگن است.

او عنوان کرد: به عنوان مثال یک شرکت تعاونی و یک فروشگاه صنفی با فعالیت مشابه و حتی همتراز و یکسان در یک خیابان، مالیات متفاوتی می‌پردازند و مالیات آن فروشگاه ۱۹۶ میلیون تومان است اما شرکت تعاونی به لحاظ الزام در ارائه همه اسناد و مدارک، ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مالیات می‌دهد و عملا خونی در رگهایش برای ادامه فعالیت باقی نمی‌ماند.

همچنین محمدصادق حمیدیان، رئیس انجمن مدیران صنایع فارس نیز خواستار ساماندهی به سامانه‌های طراحی شده در حوزه اقتصاد شد و گفت: در حالی‌که کشور امارات تنها یک سامانه دارد و تمام اطلاعات در همان سامانه متمرکز است اما در ایران ۲۹ سامانه مختلف طراحی شده و یک فعال اقتصادی برای انجام فعالیتش مجبور است اطلاعات خود را در چندین و چند سامانه وارد کند که عملا به یکی از موانع کسب کار تبدیل شده است.

رئیس خانه صنعت معدن و تجارت فارس نیز در این جلسه خواستار پالایش و اصلاح قوانین موجود شد و گفت: پیشنهاد می‌دهم که نمایندگان‌ مجلس به مدت یک سال قانون گذاری را متوقف و به اصلاح و یا حذف انبوه قوانین موجود که دست و پاگیر، غیر کارا و فرسوده هستد را ساماندهی کنند.

سهراب شرفی تاکید کرد: اگر توفیقی در ایجاد اشتعال تاکنون داشته‌ایم به واسطه حمایت‌های درون استانی بوده و نه تنها کاری از قوانین بر نیامده بلکه گاهی هم موانع ایجاد شده است.

او یادآور شد: عربستان هم در قانون گذاری از فنلاند عبور کرد اما ما نه تنها قوانین زائد را حذف نکرده‌ایم که به قانون تجارت صدها ماده و تبصره هم اضافه کرده‌ایم.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار