سوریه|ورود ارتش به مرزهای مشترک با ترکیه/ رایزنی المقداد با مقامات روسی، موریتانیایی و نیکاراگوئه

ورود ارتش سوریه به مرزهای مشترک با ترکیه، رایزنی فیصل المقداد با مقامات روسی، موریتانیایی و نیکاراگوئه و تظاهرات مردم دیرالزور علیه ترکیه از جمله خبرهای مربوط به سوریه است.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خبرنگار خبرگزاری سوریه(سانا) در الحسکه هم گزارش داد ارتش عربی سوریه پس از ورود به ده‌ها روستا و شهرک تا روستای الکسری و تل زیاب زرکان، وارد مرزهای مشترک با ترکیه در حومه شمال شرقی راس العین شد.

تظاهرات مردم دیرالزور علیه ترکیه

خبرنگار سانا از برگزاری تظاهرات مردمی در دیرالزور علیه ترکیه خبر داد. این رسانه گزارش داد مردم استان دیرالزور دو تجمع در گذرگاه آبی ارتباطی بین شهرک‌های المریعیه و مراط و در میدان السید الرئیس(آقای رئیس جمهور) برگزار کردند که طی آن به محکوم کردن تجاوز ترکیه به خاک سوریه پرداخته و پیروزی‌های ارتش عربی سوریه را هم جشن گرفتند و به شادمانی پرداختند.

استقبال سوریه از عقب‌نشینی گروه‌های مسلح؛ بهانه اصلی از ترکیه گرفته شد

دیدار معاون وزیر خارجه سوریه با مقامات روسی، موریتانیایی و نیکاراگوئه

فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه در حاشیه اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که روز گذشته نشست سران آن در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان پایان یافت، دیدار کرد.

فیصل المقداد ابتدا با اسماعیل ولد الشیخ احمد وزیر خارجه موریتانی دیدار کرد که طی آن چشم انداز همکاری میان دو کشور و سازوکار توسعه آن در زمینه‌های مختلف و راه‌های تقویت روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری با توجه به تحولات مثبتی که سوریه در پی دستاوردهای کسب شده از سوی ارتش و شکست های گروه‌های تروریستی مسلح شاهد است، بررسی شد.

المقداد در این دیدار از مواضع ملت موریتانی که بیانگر استواری و استحکام روابط و پیوندهای برادری میان دو ملت برادر است، تقدیر کرد.

وزیر خارجه موریتانی هم ابراز امیدواری کرد که سوریه شاهد پیروزی های بیشتری بر تروریسم باشد و به زودی از بحران خود خارج شده و نقش طبیعی خود را در سطح منطقه ای و بین المللی از سر بگیرد.

المقداد همچنین با دنیس مونکادا کولیندرس وزیر خارجه نیکاراگوئه دیدار کرد که طی آن درباره توطئه‌های علیه کشورها از سوی ایالات متحده آمریکا و مزدورانش در منطقه عربی و در آمریکای لاتین و اهمیت ادامه هماهنگی میان دو کشور برای حمایت از دستاوردهای دو ملت دوست و مقابله با تلاش‌های سلطه‌جویانه آمریکا و غرب در سطح جهان گفت‌وگو شد.

کولیندرس با ابراز همبستگی کشور و رهبرش با ملت و رهبری جمهوری عربی سوریه از دستاوردهایی که ارتش عربی سوریه در مبارزه با تروریسم و بازگرداندن امنیت و ثبات به این کشور کسب کرد، تمجید کرد.

المقداد هم بر حمایت سوریه و رهبری آن از مردم نیکاراگوئه تاکید کرد که در کنار رهبران سیاسی خود ایستاده و از دستاوردها دفاع و با تلاش‌های ایالات متحده برای دخالت در امور داخلی خود مقابله می‌کند.

معاون وزیر خارجه سوریه همچنین با سرگئی ورشنیین معاون وزیر خارجه روسیه دیدار کرد که طی آن درباره آمادگی‌ها برای برگزاری اولین نشست کمیته بررسی قانون اساسی و برطرف شدن موانعی که برخی طرف‌ها در برابر فعالیت این کمیته به بهانه‌های مختلف قرار می‌ دهند، بحث و تبادل نظر شد و دو طرف در این زمینه به اتفاق نظر رسیدند که عملیات بازنگری در قانون سوریه منحصرا به خود سوری‌ها اختصاص دارد و تحت رهبری سوریه و بدون دخالت خارجی باید باشد.

المقداد همچنین با لاسینا زیربو منشی اجرایی سازمان معاهده منع فراگیر آزمایش‌های هسته‌ای دیدار کرد که مذاکرات درباره فعالیت این سازمان متمرکز بود. المقداد در این زمینه تاکید کرد که اسرائیل در فراهم نشدن شرایط مناسب برای پیوستن کشورهای منطقه به این سازمان مسئول است، زیرا تنها طرفی است که هنوز به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای نپیوسته و سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار دارد.

 

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار