0 بازدید

سفیر ترکیه: نیازی به حمله مجدد به شمال سوریه نیست/ خلوصی آکار: منطقه امن هنوز تخلیه نشده است

سفیر ترکیه در روسیه تایید کرد که کشورش نیازی به حمله تازه به شمال شرق سوریه نمی‌بیند. همزمان وزیر دفاع ترکیه در آستانه پایان ضرب‌الاجل تخلیه "منطقه امن" گفته است، هنوز شماری از نیروهای یگان‌های مدافع خلق در این منطقه حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از ایسنا، مهمت سمسار، سفیر ترکیه در روسیه در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک تایید کرد که کشورش پس از امضای تفاهم‌نامه‌ای با مسکو برای ایجاد ثبات در شرایط منطقه، نیازی به حمله جدید علیه شمال شرق سوریه نمی‌بیند.

سمسار اظهار کرد: وزارت دفاع در روز ۲۳ اکتبر اعلام کرد، نیازی به حمله‌ای جدید در منطقه‌ای که "چشمه صلح" در آن در جریان بود، نیست. این بیانیه پس از دستیابی به توافقی با روسیه منتشر شد. هم‌اکنون دشوار است که پیش‌بینی‌کنیم گشت‌زنی مشترک چگونه صورت خواهد گرفت. پس از مذاکرات میان ارتش‌های دو کشور (ترکیه و روسیه) در این باره تصمیم‌گیری خواهد شد. بنابراین نمی‌خواهم در حال حاضر اطلاعات گمراه‌کننده‌ای ارائه کنم. طی روزهای آینده به تفاهمی در این باره دست خواهیم یافت.

در همین حال، وزیر دفاع ترکیه امروز سه‌شنبه اظهار کرد، نیروهای یگان‌های مدافع خلق هنوز کاملا از "منطقه‌ای امن" در مرز سوریه و ترکیه خارج نشده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در روز ۲۲ اکتبر در شهر سوچی تفاهم‌نامه‌ای دارای ۱۰ بند را برای اقدام مشترک در راستای تسکین شرایط در شمال شرق سوریه امضا کردند. طبق توافقی که هفته گذشته میان روسای جمهور سوریه و ترکیه به دست آمد، نیروهای مرزی سوریه و پلیس نظامی روسیه باید تمامی نیروهای یگان‌های مدافع خلق و سلاح‌های آنان را تا ساعت ۶ عصر امروز به وقت محلی از ۳۰ کیلومتری جنوب مرز سوریه و ترکیه خارج کنند.

پس از پایان این ضرب‌الاجل، نیروهای ترکیه و روسیه گشت‌زنی مشترک خود را در ۱۰ کیلومتری مرزی این دو کشور در سمت سوریه انجام خواهند داد.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در گفتگو با روزنامه "صباح" گفت: به نظر می‌رسد سازمان تروریستی یگان‌ها مدافع خلق همچنان در منطقه عملیات چشمه صلح حضور داشته باشند. مبارزه با تروریسم پایان نیافته و نمی‌یابد.

او درباره گشت‌زنی‌های مشترک گفت: قوانین مشارکت در این اقدام، وسائل نقلیه مورد استفاده برای و مسئولان و دستورات مربوطه معین خواهند شد.

به گفته آکار، هنوز حدود ۱۰۰۰ تن از نیروهای یگان‌های مدافع خلق در منبج هستند و ۱۰۰۰ تن دیگر نیز در تل رفعت حضور دارند.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار