روزنامه سوئیسی بررسی کرد؛ چگونه نفت ترامپ را در سوریه نگه می‌دارد؟

یک روزنامه سوئیسی با اشاره به رویکرد زیگ زاگی ترامپ در قبال سوریه، نفت را عاملی دانست که ترامپ نمی‌تواند از سوریه دل بکند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "نویه زوریخه سایتونگ" در مطلبی نوشت: رئیس جمهور آمریکا نمی خواهد نیروهای خود را کاملا از سوریه خارج کند. دلایل رسمی که برای این تصمیم ترامپ اعلام شده است محافظت از منابع نفتی و ترس از بازگشت تروریسم داعش بوده است. اما این مسئله خیلی واقع بینانه به نظر نمی رسد.

نویسنده در ادامه نوشت: رویکرد زیگ زاگی ترامپ در سوریه پایان ندارد. حدود 10 روز پیش رئیس جمهور آمریکا تمام هشدارها درباره بازگرداندن نیروهایش از سوریه را با این استدلال که ما 7 هزار مایل از سوریه فاصله داریم نادیده گرفته و این خبر را اعلام کرد. این مسئله برای ترامپ مطرح بود که به جنگ بی پایان آمریکا خاتمه داده و نیروهای خود را به خانه بازگرداند.

اما به یک باره "مارک اسپر"، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که آمریکا حضور نظامی کم رنگ تری را در سوریه خواهد داشت تا به داعش اجازه کسب درآمدهای نفتی را ندهد. به این ترتیب با وجود اینکه واشنگتن کردها را به ترکیه، بشار اسد و روسیه واگذار کرده است اما همچنان فرض می کند که می تواند به آن ها کمک کند.

رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه در توئیتی به اقلیت کرد در سوریه که از طرف حملات ترکیه تهدید می شوند توصیه کرد که به اطراف میادین نفتی در جنوب این کشور جابجا شوند. در این توئیت آمده است که شاید زمان آن فرارسیده که کردها وارد مناطق نفت خیز شوند.

بدبینی مقام آلمانی درباره تحقق پیشنهاد برلین درباره سوریهحملات شدید ارتش ترکیه به رأس العین در سوریهلاوروف خطاب به پامپئو: آمریکا از ضربه به حاکمیت سوریه خودداری کندمخالفت ترکیه با ایده آلمان درباره سوریه

با این حال برنامه شگفت انگیز ترامپ هنوز نقص های زیادی دارد. از یک طرف کردها در حال حاضر همچنان به شمال سوریه چشم دوخته اند.

در درجه اول این مسئله جای تردید دارد که آیا کردها حالا همچنان تمایل و حتی امکان این را دارند که برای آمریکا علیه داعش مبارزه کنند؛ چرا که آن ها در واقع برای در امان ماندن و متوقف کردن حملات ترکیه به سوریه تحت حمایت دولت بشار اسد و مسکو قرار گرفته اند.

"هایکو ویمن" از کارشناسان غربی مسائل سوریه در این باره می گوید: اینکه کردها حالا همچنان به عنوان نیروهای کمکی برای آمریکا عمل کنند و هم زمان بتوانند با دولت بشار اسد هماهنگ باشند به نظر من ایده عجیبی به نظر می رسد.

در بخش پایانی این مطلب آمده است که با این حال این چرخش در عرصه سیاست خارجی حداقل امتیازاتی را در عرصه سیاست داخلی برای ترامپ به همراه دارد و این گونه وی می تواند موج خشم های داخلی ایجاد شده درباره تصمیمش برای بازگرداندن نیروها از سوریه بخصوص در بین هم حزبی هایش را کاهش دهد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار