0 بازدید

دلالی بانک‌های خصوصی کهگیلویه و بویراحمد با پول‌های مردم در تهران

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با انتقاد از رویه بانک‌های خصوصی در کهگیلویه و بویراحمد گفت: بانک‌های خصوصی پول‌های مردم استان را می‌گیرند و در تهران با آن دلالی و کاسبی می‌کنند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از خبرگزاری تسنیم از یاسوج، جبار کیانی ظهر امروز در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: استان ما به دلیل مشکلات زیاد و محرومیت‌های تاریخی از بسیاری فرصت‌های سرمایه‌گذاری عقب است و با وجود همه تلاش‌های دولتمردان، با توجه به شرایط توپوگرافی و شرایط اقلیمی استان فاصله زیادی با سایر استان‌ها داریم.

وی افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به جمعیت و مساحت از منابع آبی سرشار، منابع طبیعی و ظرفیت نفت و گاز خوبی برخوردار است به طوری که می‌تواند استان‌های همجوار خود را هم تامین کند بنابراین دولتمردان باید به این استان با این همه مواهب خدادادی توجه ویژه‌ای داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با بیان اینکه ما در ماراتن توسعه فاصله زیادی با سایر استان‌ها داریم به نقش پنجره واحد در بهبود کسب و کار اشاره داشت و عنوان کرد: امیدواریم پنجره واحد به توسعه استان کمک کند و به مرحله‌ای برسیم که از تمامی ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

کیانی با اشاره به مراحل اخذ مجوزها و پروسه‌ای که طول می‌کشد تا مجوزها برای شکل‌گیری یک کسب و کار در استان کهگیلویه و بویراحمد صادر می‌شود، گفت: طبق بررسی‌ها، فرایند اخذ مجوزها در این استان 70 مرحله دارد و به طور میانگین بین 15 تا 28 ماه طول می‌کشد تا یک مجوز تأسیس صادر شود.

وی کل سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده در استان کهگیلویه و بویراحمد را 50 میلیون دلار عنوان و بیان کرد: باید تلاش کنیم در بحث پنجره واحد بروکراسی را به حداقل برسانیم.

حمایت قوه قضائیه ‌از سرمایه‌گذاران و اشتغال‌آفرینان پاک برای رونق ‌تولید داخلیسهم پایین بخش تولید از مصرف برق کشور/ادامه روند صادرات ناچیز برق+جدولآمار تولید و صادرات گاز طبیعی در 3 سال اخیر/ مصرف داخلی جای صادرات را گرفت+جدول21000 تن تخم‌مرغ سال گذشته در گیلان تولید و روانه بازار شد

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با بیان اینکه ساز و کار مالیاتی موجود در جهت رونق تولید نیست، گفت: ما هم باور داریم فعالان اقتصادی استان باید مالیات پرداخت کنند اما مشکل ما آنهایی است که کار اقتصادی سیاه و زیرزمینی می‌کنند و مالیات نمی‌پردازند.

کیانی با بیان اینکه مالیات‌ها در کهگیلویه و بویراحمد از سقف بالاتر است که این شرایط خوبی برای ما فعالان اقتصادی نیست، ابراز کرد: سازمان امور مالیاتی باید فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار را کمتر آزار داده و به دنبال مودی جدید باشد.

وی به موضوع تهاتر اشاره داشت و بیان کرد: بعد از گذشت هشت ماه از سال با وجود اینکه فرم‌های نوع یک و دو تهاتر از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تخصیص لازم را دریافت  کرده‌اندازه اما سامانه خزانه‌داری هنوز در استان راه‌اندازی نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با انتقاد از رویه بانک‌های خصوصی در کهگیلویه و بویراحمد، گفت: بانک‌های خصوصی منابع مردم استان را می‌گیرند و در تهران با آن دلالی و کاسبی می‌کنند و خیلی از این بانک‌ها منابع استان را گرفته و تبدیل به ملک و یورو کرده‌اند.

سند اجرایی بودجه کهگیلویه و بویراحمد ارائه می‌شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در شورای برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد ‌‌گفت: سند اجرایی بودجه این استان در بودجه سال 99 کل کشور تا 20 آبان ماه امسال به امضای استاندار به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه می‌شود.

 حسن نورزوی ‌اظهار داشت: هفتم مهرماه امسال بخشنامه بودجه سال 99 با ابلاغ رئیس جمهور انجام شد و دستگاه‌های اجرایی استان‌ها مکلف شدند سند اجرایی بودجه سال آینده را تا 20 آبان ماه و بر اساس طرح و برنامه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه دهند.

وی عنوان کرد: بودجه سال 99 کشور تفاوت اساسی با بودجه سال‌های گذشته داشته و یکی از مهمترین ویژگی‌های آن برنامه محوری و عملیاتی بودن آن است.

نوروزی با اشاره به اینکه برای نخستین بار 62 دستگاه اجرایی در کشور به عنوان دستگاه سیاست گذار معرفی شدند که از جمله آن‌ها شورای برنامه ریزی و توسعه هر استان است، ابراز کرد: سند اجرایی بودجه سال 99 استان به امضای استاندار و به صورت پیشنهاد به سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه بودجه سال 99 کشور از 15 آذرماه در مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود، ادامه داد: رسالت دستگاه‌های سیاست گذار تهیه برنامه هر بخش بوده و دستگاه دیگری که در بودجه سال 99 پیش بینی شده دستگاه مجری بوده که وظیفه آن اجرای برنامه‌های دستگاه‌های سیاست‌گذار است.

نوروزی بیان کرد: سهم کهگیلویه و بویراحمد در بودجه سال 99 تا 8 روز آینده از سوی کشور مشخص و ابلاغ می‌شود و مدیران اجرایی استان باید مفاهیم بودجه ریزی عملیاتی و مبتنی بر عملکرد را مطالعه کنند و این نوع بودجه ریزی برای اعتبارات هزینه‌ای است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: سند اجرایی بودجه استان باید تا 31 فرودین ماه 99 باید به امضای استاندار ارسال و به تایید رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برسد.

نوروزی خاطرنشان کرد: وابستگی اعتبارات هزینه‌ای در بودجه سال 99 بدون نفت است و بر اساس مالیات و دیگر درآمدها خواهد بود و مازاد درامد استان در بودجه سال آینده برای تکمیل طرح‌های عمرانی به استان بازگردانده می‌شود

وی با بیان اینکه مدیران اجرایی استان از وزارتخانه‌های مربوطه برش استانی طرح‌ها و برنامه‌ها را پیگیری کرده و بگیرند، تصریح کرد: هزینه‌های غیر ضروری در بودجه سال 99 تا حد امکان کاهش یافته و هزینه‌های فرا بودجه‌ای نیز حذف می‌شود.

نوروزی ادامه داد: بودجه سال 99 دوسالانه است بدان معنا که سال 1400 نیز همراه با آن تقدیم مجلس می‌شود اما به تصویب نمی‌رسد بلکه به عنوان یک پیشنهاد برای اطلاع وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه تنها برای طرح‌های عمرانی که در سال 99 به اتمام می‌رسند اعتبار در نظر گرفته می‌شود، اظهار داشت: ستاد بودجه ریزی عملیاتی و مبتنی بر عملکرد در ادارات استان تشکیل و فعال شود.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار