درخواست سازمان ملل از تمامی کشورها برای کمک فوری مالی به یمن

تهران - ایرنا - سازمان ملل متحد امروز (دوشنبه) از کشورهای جهان خواست که برای جلوگیری از بحران گرسنگی و قحطی در یمن کمک های مالی بشردوستانه اختصاص دهند.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ذاکرنیوز به نقل از ایرنا، سازمان در این اقدام خواستار اختصاص ۳.۸۵ میلیارد دلار برای نیازهای بشردوستانه سال ۲۰۲۱ کشور یمن شده است.

پایگاه خبری «روسیا الیوم» در این باره نوشت: در بیانیه مطبوعاتی نهاد کمک رسانی سازمان ملل متحد که امروز (دوشنبه) در ژنو و پیش از کنفرانس مجازی وزرای کشورها برای جمع آوری کمک های مالی به یمن منتشر شد، آمده است که سازمان ملل متحد انتظار دارد در سال جاری میلادی حمایت و کمک های بشردوستانه به ۱۶ میلیون یمنی، برای جلوگیری از گرسنگی گسترده در این کشور اختصاص یابد.

در این بیانیه تأکید شده که دو سوم مردم یمن اکنون برای زنده ماندن به کمک های جهانی نیاز دارند.

این بیانیه افزوده که حدود نیمی از کودکان زیر پنج سال یمن از سوء تغذیه حاد رنج می برند و در صورت عدم درمان فوری ۴۰۰ هزار نفر از آنان ممکن است، کشته شوند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز درباره این کنفرانس گفت که برای بیشتر مردم اکنون زندگی در یمن غیرقابل تحمل است و در این اوضاع به ویژه کودکان یمنی از شرایط جهنمی رنج می برند.

گوترش افزود: جنگ یمن یک نسل کامل از یمنی ها را درگیر خود کرده است؛ ما باید به آن پایان دهیم و بلافاصله با پیامدهای گسترده آن برخورد کنیم.

بیش از ۱۰۰ کشور در سطح وزیران در رویداد بین المللی جمع آوری کمک مالی برای یمن که امروز دوشنبه به صورت وبینار برگزار می شود، شرکت می کنند. این نشست به ابتکار سازمان ملل، سوئیس و سوئد برگزار می شود.

سازمان ملل متحد روز شنبه در تازه ترین گزارش خود درباره بحران یمن اعلام کرد که این کشور جنگ زده و فقیر در معرض شدیدترین قحطی تاریخ جهان قرار دارد.

در این گزارش تاکید شده که یمن اکنون با دشوارترین و شدیدترین بحران قحطی انسانی در چند دهه اخیر جهان مواجه است.

این گزارش در ادامه افزوده که ناامنی در یمن بدترین قحطی ساخته بشر است که جهان تاکنون به خود دیده است.

بر پایه اعلام سازمان ملل، ۱۶میلیون شهروند یمنی یعنی بیش از نیمی از جمعیت این کشور اکنون از قحطی و گرسنگی شدید رنج می‌برند و ۵ میلیون دیگر در آستانه قحطی شدید هستند.

در همین پیوند، «مارک لوکوک» مسئول امدارسانی سازمان ملل متحد اعلام کرد که نزدیک به ۸۰ درصد از مردم یمن به کمک های غذایی نیاز دارند و ۴۰۰هزار کودک زیر ۵ سال از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند.

لوکوک تاکید کرد که کشورهای حاشیه خلیج فارس باید برای جلوگیری از قحطی و بروز فاجعه انسانی به یمن کمک کنند.

مسئول امدادرسانی سازمان ملل متحد با بیان اینکه بحران غذایی در یمن شدیدترین قحطی انسانی دهه های گذشته در جهان است، ادامه داد که در عصر نوین کنونی، قحطی‌ به سبب نبود درآمد و سپس زمین‌گیر شدن کوشش ها برای کمک‌رسانی روی می‌دهد؛ وضعیتی که اکنون و به طور دقیق یمن با آن مواجه است.

لوکوک اظهار کرد که سازمان ملل امیدوار است امروز (دوشنبه) بتواند در یک نشست مجازی، حدود ۳.۸۵ میلیارد دلار کمک جهانی برای تامین مواد غذایی در یمن، جایی که در معرض دشوارترین بحران غذایی و شدیدترین قحطی تاریخ قراردارد، جمع کند.

نشریه انگلیسی «اکونومیست» پیشتر در گزارشی نوشت که یمن در رتبه ۱۱۳ از نظر شاخص امنیت غذایی قرار دارد که بدترین در سال ۲۰۲۰ در جهان است.

از سوی دیگر ۱۲ نهاد امدادرسان جهانی و گروه نجات کودکان هشدار دادند که اگر تا نشست روز دوشنبه سازمان ملل برای جمع آوری کمک به یمن کشورها بودجه لازم را تامین نکنند، ۲.۳ میلیون کودک یمنی زیر ۵ سال امسال از گرسنگی رنج خواهند برد.

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل ائتلاف عربی- آمریکایی، تجاوز به کشور یمن را آغاز کرد، اما ظرف بیش از شش سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز ‌اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.

حملات ائتلاف سعودی - آمریکایی در این مدت به یمن افزون بر کشتار هزاران نفر، سبب نابودی زیر ساخت ها و تحمیل فقر شدید، قحطی و گرسنگی بر مردم این کشور شده است.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار