تبادل 7 هزار اسیر بین ارتش یمن و ائتلاف متجاوز / تشدید اختلافات عبدربه هادی و شورای انتقالی

رئیس کمیته ملی امور اسیران ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از تبادل هفت هزار اسیر بین ارتش و ائتلاف متجاوز به یمن خبر داد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری ذاکر به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه المسیره، عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته ملی امور اسیران ارتش و کمیته های مردمی یمن در سخنانی گفت: از زمان آغاز عملیات تبادل اسیران، 7 هزار اسیر بین دوطرف از طریق میانجیگران و تفاهم های محلی در قالب 300 عملیات، مبادله شده است و سازمان ملل هیچ سهمی در عملیات تبادل اسیران نداشته است.

یمن| جنگنده‌های سعودی 55 بار استان‌های صعده و حجه را بمباران کردند

وی متجاوزان به یمن را مسئول مانع تراشی در مسیر اجرای توافقنامه سوئد برای حل و فصل اوضاع یمن و نیز برخورد نامناسب با اسیران ارتش و کمیته های مردمی یمن و ارتکاب جنایات وحشیانه علیه آنها دانست و گفت: متجاوزان و مزدوران آنها با اسیران از منظر انسانی برخورد نمی کنند.

تداوم اتهام زنی های عبدربه هادی و شورای انتقالی جنوب یمن

وزیر کشور دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن به امارات حمله کرد و از موضع وزیر خارجه سعودی انتقاد کرد.

احمد بن احمد المیسری در اشاره به شکل گیری شورای انتقالی جنوب یمن که از حمایت امارات برخوردار است و در مقابل دولت هادی در جنوب یمن قد عمل کرده است، گفت: ما این کودتا را که از زیر عبای ائتلاف بیرون آمده است، محکوم می کنیم. این ائتلاف برای حمایت از یمن و بازگرداندن (به اصطلاح) دولت مشروع یمن (دولت هادی) آمده بود.

وی همچنین در اشاره به شورای انتقالی جنوب، "تلاش برای احیای دوباره پروژه کودتای انتقالی درعدن" را تقبیح کرد و گفت: ادعای آنها درخصوص نمایندگی کردن مردم جنوب یمن باطل است.

المیسری از مسئولان "عربستان خواست تا به نقش ائتلاف (متجاوز) به یمن اعتباری دوباره بدهند و به سمت ادعاهای امارات درخصوص بازوی کوتاچی اش در عدن کشیده نشود".

وی همچنین آنچه را "تلاش برای تقسیم مشروعیت دولت (هادی) بین عربستان و امارات" دانست، محکوم کرد.

المیسری به شدت "تجاوز هواپیماهای امارات به ارتش ملی (شبه نظامیان هادی) در اطراف شهر عدن را" محکوم کرد و آن را به گفته خودش "جنایت علیه بشریت خواند که با زمان فراموش نمی شود و امارات در قبال این جنایات و نظایر آن در برابر محافل مختلف بین المللی مورد پیگرد خواهد بود".

المیسری همچنین تلاش وزیر خارجه عربستان برای توجیه "این جنایت" و "درخواست (از دولت هادی) برای سکوت در قبال آن" را محکوم کرد.

حمله شورای انتقالی جنوب به دولت هادی

شورای انتقالی جنوب نیز به دولت هادی حمله کرد و گفت که به دنبال تشدید تنش و تلاش برای مانع تراشی بر سر اجرای توافقنامه ریاض بین دوطرف است.

سالم ثابت العولقی عضو هیئت رئیسه شورای انتقالی جنوب در توییتی نوشت: نشانه های مانع تراشی بر سر توافقنامه ریاض با تنش آفرینی سیاسی از جانب عتق (مرکز استان شبوه) آغاز شده است.

شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات در ماههای گذشته توانستند شبه نظامیان هادی را با نبردهای سنگین و خونین از شهر عدن بیرون کنند و آنها مجبور شدند تا به شهر عتق عقب نشینی کنند.

العولقی در توییت خود افزود: قاطعیت ائتلاف (متجاوز به یمن) ضامن موفقیت توافقنامه است.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار